Dzisiaj 8 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W zajęciach udział brały dzieci z grup "Słonka", "Biedronki" i "Ekoludki". Celem dzisiejszego dnia było m. nn. uświadomienie dzieciom tego, czym jest autyzm, z jakimi trudnościami mierzą się osoby z autyzmem oraz budowanie postawy otwartości i akceptacji. Przedszkolaki podczas zajęć dowiedziały się, jakie są symbole związane z autyzmem, przeszły po ścieżce sensorycznej oraz brały udział w zabawie tanecznej z niebieskimi balonami. Dzieci rysowały znak nieskończoności, który oznacza różnorodność sposobów myślenia. Zadanie to wykonywały w rękawiczce, żeby jeszcze bardziej mogły zrozumieć jak to jest funkcjonować z pewnymi trudnościami. Przedszkolaki wiedzą, że osoby ze spektrum często inaczej odbierają światło, obraz i dźwięki, dotyk, zapach, smak czy ból. Ale jednocześnie wiedzą, że autyzm to nie choroba oraz, że kolejnym symbolem autyzmu jest złoto, a dzisiejsza zabawa w poszukiwanie złota to metafora odkrywania i doceniania unikalnych cech każdego z nas. (Elżbieta Gurgielewicz)
Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu
- 31
"Leśne Ludki" w bibliotece.
05.04. grupa ,,Leśne Ludki ", wybrała się do biblioteki z okazji Dnia Książki dla Dzieci. Przedszkolaki podczas zajęć edukacyjnych dowiedziały się jaka jest różnica między bajką, a baśnią. Rozwiązywały zagadki, a także zapoznały się z bogatą ofertą książek dla dzieci. (Kinga Włodarska)
19wŁODARSKA)
"Żabki" w bibliotece
4 kwietnia grupa „Żabki” wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach zajęć edukacyjnych. Panie bibliotekarki przeniosły dzieci w zaczarowany świat baśni i bajek. Przedszkolaki poznały różne rodzaje książeczek, obejrzały bajeczkę, uczestniczyły w zabawie ruchowej, rozwiązywały zagadki oraz odgadywały nazwy bajek przedstawionych na obrazkach. Żabki udowodniły, że są świetnymi znawcami książek na koniec otrzymały pamiątkowy dyplom, kolorowanki i ulotki. W ramach podziękowania dzieci wręczyły Panią słodki upominek oraz własnoręcznie wykonaną książeczkę. (Katarzyna Lewandowska)
16
"Krasnale" poznają zwiastuny wiosny - spotkanie z bocianami.
Bociany są najbardziej oczekiwanymi przez wszystkich w naszym kraju ptakami. Każdej wiosny spoglądamy w niebo lub na pobliskie bocianie gniazda, aby wreszcie nacieszyć się ich widokiem. Dzieci z grupy "Krasnale" postanowiły dzisiaj przyjrzeć się bliżej tym przepięknym ptakom. Obejrzały film edukacyjny pt. "Spotkanie z bocianami", z którego dowiedziały się dlaczego te ptaki migrują, jak długo trwają ich przeloty, z jakich głównych części są zbudowane, czym się odżywiają, gdzie i w jaki sposób gniazdują i wychowują swoje młode. Przy akompaniamencie muzyki naśladowały sposób poruszania się bocianów - podczas chodu oraz lotu - oraz ich klekot. Następnie każde dziecko pomalowało farbami plakatowymi obrazek konturowy bociana białego, który uzupełniło według swojego pomysłu słonkiem i zieloną, wiosenną trawką. Każdy obrazek to istne dzieło sztuki! Można je podziwiać w galerii zdjęć dołączonej do posta. (Beata Kamińska)
35
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony przez grupę „ Żabki”
- 5
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Finezyjne jajo wielkanocne"
W piątek 29 kwietnia, tuż przed Świętami Wielkanocnymi odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego organizowanego przez MDK w Morągu. Miło nam poinformować, że nasze przedszkolaki zajęły wiele miejsc na podium i otrzymały wyróżnienia, a tym samym dostały nagrody i pamiątkowe dyplomy. Brawa dla: Toli Drzynickiej, Hanny Gołaszewskiej i Igi Krygier za zajęcie I miejsc (grupa "Słonka"); Antoniego Pawlickiego (grupa "Pszczółki"), Zofii Rodziewicz, Jana Małyj (grupa "Słonka") za zajęcie II miejsc; Bereniki Pogoda, Kamila Figlant, Marceliny Szczurowskiej (grupa "Słonka"), Antoniego Pawlickiego (grupa "Pszczółki") za wyróżnienia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! (Anna Miś)
6
Wesołych Świąt Wielkanocnych !
"Wielkanocne zwyczaje" - spotkanie w "Słonkach" w ramach cyklu "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato"
W Wielki Czwartek 28 marca w ramach projektu "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato" ponownie odwiedziły nas Pani Iwona Kulińska - Bartosiewicz i Michalina czyli mama i siostra Martynki. Przygotowały one dla dzieci bardzo ciekawe zajęcia nawiązujące do tradycji wielkanocnych. Michasia przeczytała opowiadanie o Wielkanocy z książki "Marysia i trzy historie o wiośnie". Przedszkolaki musiały odpowiedzieć na pytania związane z jej treścią. Potem Pani Iwona wprowadziła dzieci w tematykę zbliżających się świąt, opowiedziała o wielu zwyczajach i przeczytała opowiadania nawiązujące do "Śmigusa - Dyngusa". Jak się okazuje w tym roku świąteczny poniedziałek będzie obfitował nie tylko w mokre niespodzianki, ale także różne żarty, ponieważ przypada on 1 kwietnia, czyli będzie to Prima Aprilis! Dzieci wymyślały rodzaje dowcipów, jakimi można zaskoczyć swoich bliskich. Oczywiście bezpiecznych i nie sprawiających nikomu przykrości żartów. Później siedmiolatki musiały wykazać się w konkurencjach sprawnościowych, był więc wyścig rzędów z jajkiem na łyżce, rzut jajkiem do kubeczków i w piramidę oraz zwijanie na czas wstążek przymocowanych do patyczków i kubeczków również z jajkiem. Na koniec każdy przedszkolak wykonał zajączka ze skarpetki i ozdobił go przygotowanymi wcześniej przez mamę Martynki elementami. Za wspaniałą współpracę dzieci dostały od naszych gości buźki i czekoladowe zajączki i oczywiście zabrały swoje prace do domu. Dziękujemy za bardzo ciekawe i urozmaicone spotkanie i doceniamy wkład włożony w jego przygotowanie! (Anna Miś)
29
"Pszczółki" i emocje - spotkanie z Panią Gosią
W środę 27 marca grupę Pszczółki odwiedziła Pani Małgosia Giemza - pedagog specjalny naszego przedszkola. W czasie zajęć rozmawiała z dziećmi na temat emocji. Dzieci uczestniczyły w zabawach dotyczących złości. Dzieci wiedzą, że jest to bardzo potrzebna emocja i znają sposoby jak sobie radzić w sytuacji, kiedy ją odczuwamy. (Katarzyna Dutkowska)
25
Wielkanocne zajęcia otwarte z rodzicami w „Żabkach”
Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych grupa „ Żabki” zaprosiła swoich rodziców do wspólnych zabaw ruchowo- muzyczno- plastycznych. Zajęcia odbyły się 26 kwietnia i rozpoczęły się od wspólnego tańca do utworów „ La Marispa” oraz „ Zająć długie uszy ma”. Następnie wspólnie z nauczycielką omówiły historyjkę obrazkowa o zajączku, który malował i wiózł na taczce pisanki. Maluchy z rodzicami zatańczyły z kolorowymi chustkami taniec pt. „Taniec kurczą w skorupkach” i „Kaczuszki”. Odbyły się również tance na kolorowych pisankach i zabawa z wytłaczankami. Dzieci miały ułożyć taki sam wzór jak pokazany był na obrazku. Zanim przystąpiły do zajęć plastycznych przedszkolaki z rodzicami zagrały na bum bum rurkach piosenkę „ Wieziemy kogucika”. Na koniec wykonały kurczaka z wytłaczanki oraz kolorowe pisanki. Zajęcia upłynęły w ciepłej, radosnej atmosferze.(Katarzyna Lewandowska)
23
Uwaga Rodzice! Rekrutacja!
Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przedszkola muszą złożyć „Potwierdzenie woli” w dniach 21-25 marca. Wypełniony druk, podpisany przez obojga rodziców należy złożyć w sekretariacie przedszkola. W razie pytań prosimy dzwonić pod nr telefonu: (89) 757 26 34. Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych wywieszone są na tablicy w korytarzu przdszkola.
"Krasnale" i Dzień Wody
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, przedszkolaki z grupy "Krasnale" również świętowały. Najpierw sprawdziły czy woda ma smak, zapach i kolor, następnie porozmawiały o tym czy ta woda jest nam w ogóle potrzebna i jak należy ją oszczędzać. Wykonały również dekoracyjne słoiczki, w które bardzo chętnie wrzucały guziki, cekiny i sypały brokat (Aleksandra Kocełak)
13
Dzień Wody w "Leśnych Ludkach"
22 marca w grupie Leśnych Ludków odbył się Dzień Wody. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły ubrane na niebiesko i wspólnie odkrywały tajemnice wody i jej znaczenie dla życia ludzi, zwierząt I roślin. Połączyliśmy zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Dzieci poznały wędrówkę kropel wody. Podczas zabaw badawczych przedszkolaki bliżej przyjrzały się wodzie. Rozpuszczały w niej różne substancje oraz sprawdzały co pływa, a co tonie. Dzieci wiedzą już jak ważną rolę odgrywa woda w życiu i w jaki sposób należy ją oszczędzać. (Kinga Włodarska)
15
Dzień Wody w "Ekoludkach"
Dzień Wody w Ekoludkach przebiegał w miłej atmosferze, ponieważ odwiedziły nas uczennice z Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie. Panie uczęszczają do klasy chemicznej, więc zaprezentowały nam, czego się uczą i w jaki sposób. Dzięki dużej dawce wiedzy i zaangażowania przedstawiły przedszkolakom eksperymenty z zastosowaniem wody. Dzieci były oczarowane. Na koniec każdy mógł przymierzyć fartuszek prawdziwego chemika. Dziękujemy za poświęcony czas, szczególnie w tym ważnym dniu, kiedy dzieci uświadamiają sobie, jakie zastosowanie ma woda i jak możemy ją oszczędzać. (Aleksandra Kucińska)
36
"Pszczółki", "Słonka" i Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody obchodzony jest co roku w dniu 22 marca w celu uświadomienia mieszkańcom Ziemi, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Tego dnia w przedszkolu dominował kolor niebieski. Dzieci z grupy "Pszczółki" oraz "Słonka" spotkały się na wspólnych zajęciach poświęconych tej tematyce. Na początku przedszkolaki obejrzały film edukacyjny pt. "Krążenie wody w przyrodzie". Następnie aktywnie uczestniczyły w bezpiecznych doświadczeniach zmierzających do poznawania wody - określały jej smak zapach, wygląd, badały, jak rozpuszczają się w niej różne substancje, co w niej pływa, a co tonie. Nie zabrakło też debaty na temat konieczności oszczędzania jej zasobów. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na ten temat i podały wiele przykładów prostych sposobów oszczędzania wody w gospodarstwach domowych. Zdobytą podczas wspólnych zajęć wiedzę wykorzystały w rozwiązywaniu interaktywnych zadań - oczywiście wszystkie zostały rozwiązane prawidłowo, nawet te, w których przydała się umiejętność czytania! (Beata Kamińska)
15
Wesołym korowodem powitaliśmy Wiosnę!
Nadeszła w końcu kalendarzowa wiosna! Pogoda w pierwszy dzień wiosny nas nie rozpieszczała, ale mimo to nasze przedszkolaki ze swoimi Paniami wyruszyły kolorowym korowodem, ze śpiewem i okrzykami na ustach powitatać kolejną porę roku- radosną wiosnę (Katarzyna Dutkowska)
7
"Pszczółki" założyły Zielony Ogródek w swojej sali.
Pszczółki założyły swój zielony ogródek w sali. Sadziły i siały kwiaty oraz warzywa w przygotowanych doniczkach. Stworzyły też kącik kwiatowy z gotowych doniczkowych kwiatków. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o rośliny, aby miały najlepsze warunki do wzrostu. W naszej sali zrobiło się bardzo wiosennie! (Katarzyna Dutkowska)
20
"Pszczółki" świętują i wspierają
Przedszkolaki z grupy "Pszczółki" nie tylko świętowały dzisiaj Pierwszy Dzień Wiosny. Włączyły się także w akcję "Kolorowych skarpetek nie do pary", której celem jest wyrażanie tolerancji, zrozumienia i wsparcia dla wszystkich osób z Zespołem Downa. (Katarzyna Dutkowska)
"Bogini mazurskich jezior, mórz i oceanów" - "Słonka" wykonały marzannę na konkurs w MDK
Przez ostatnich kilka dni sześciolatki z grupy "Słonka" robiły Marzannę na konkurs organizowany przez MDK. Tym razem symbol złej zimy miał nawiązywać do akwenów wodnych i miała powstać "Bogini mazurskich jezior, mórz i oceanów". Nasza kukła otrzymała nazwę Jezioranka, a sposobem wykonania przypominała wodną pannę. Dziś pomimo złej pogody ruszyliśmy z naszą Jezioranką na Alejki, gdzie spotkały się ze sobą inne Panny Marzanny. Stamtąd wesołym pochodem przeszliśmy do sali kina Narie, gdzie jury oceniało poszczególne prace, a dzieci mogły zaprezentować krótką część artystyczną. Nasze przedszkolaki pod batutą Pani Ewy zagrały na instrumentach perkusyjnych do muzyki Piotra Czajkowskiego i...powiało wiosną. Jury oceniając prace brało pod uwagę zgodność z tematem oraz oryginalność wykonania symbolu złej zimy. Jesteśmy dumni, bo nasza niebieska pani zdobyła 1 MIEJSCE ex aequo z pracą Kółka Technicznego z SP nr 3. Otrzymaliśmy dyplom i wspaniałą nagrodę w postaci bardzo pouczających gier, stempelków, kolorowych pisaków, długopisów i żelowych ozdób na okna do sali, a dodatkowo każde dziecko otrzymało ozdobny ołówek. (Anna Miś)
23
Dzień Kolorowej Skarpetki w "Żabkach"
21 marca „ Żabki” nie tylko przywitały wiosnę, ale również obchodziły Światowy Dzień Zespołu Downa, inaczej nazwany Dniem Kolorowej Skarpetki.
Archiwum Aktualności