Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego je świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. 1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy - Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890, data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r., która była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej). W związku z tymi wydarzeniami w naszym przedszkolu odbył się uroczysty apel, na którym wszystkie przedszkolaki odśpiewały cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz utrwaliły wiadomości dotyczące właśnie tych ważnych dla każdego Polaka dni. Każde dziecko w galowym stroju trzymało narodowe barwy, czyli flagi. (Anna Miś)
Obchody "Świąt Majowych"
- 7
Przedszkolaki stworzyły żonkilowe Pole Nadziei
W dniu 25.04.2024r. w naszym przedszkolu odbyła się akcja sadzenia żonkili. Tworzyliśmy wspólnie nasze przedszkolne "Pole Nadziei". "Pola Nadziei" są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, a także szeroka edukacja i uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby ludzi chorych, cierpiących. Jesteśmy pewni, że za rok o tej porze nasze żonkile pięknie zakwitną i dadzą komuś radość i nadzieję na lepsze jutro. (Beata Kamińska)
67
"Ekoludki" wzięły udział w Konkursie Wiedzy o Polsce.
Dziś w Szkole Podstawowej im. Heleny Ponieważ w Słoneczniku odbył się Konkurs Wiedzy o Polsce. Na zaproszenie Pani Eweliny Krawczyk nasze starszaki z grupy "Ekoludki" - Wiktor Wyszomirski, Mikołaj Kaczyński i Franciszek Mietlicki wzięli w nim udział. Chłopcy "rywalizowali" z przedszkolakami i wykazali się bardzo dużą wiedzą o tematyce patriotycznej. Celem konkursu było rozwijanie postaw patriotycznych, budzenie zainteresowania historią Polski i przede wszystkim integracja dzieci z pobliskim przedszkolem. Po wynikach konkursu okazało się, że nie było przegranych. Dzieci zdobyły jednakową ilość punktów, dlatego wszyscy zdobyli I miejsce. Na koniec dzieci wspólnie cieszyły się sukcesem przy zabawach i piosenkach. Otrzymały dyplomy i upominki. Dziękujemy za zaproszenie! (Aleksandra Kucińska)
12
"Pszczółki" w świecie emocji - warsztaty z udziałem gościa.
We wtorek 23 kwietnia dzieci z grupy "Pszczółki" gościły u siebie Panią Ewelinę Czarnecką, psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Morągu. Poprowadziła ona zajęcia warsztatowe na temat emocji, podczas których dzieci rozwijały swoją wiedzę na temat emocji poprzez rozmowę, dzielenie się swoimi doświadczeniami, udział w scenkach sytuacyjnych, a także podczas ciekawych zabaw z wykorzystaniem magicznej kostki. (Beata Kamińska)
8
"Krasnale" - Dzień Ziemi
Dzieci z grupy "Krasnale" podzieliły obchody Dnia Ziemi na dwa etapy. W poniedziałek przychodząc do przedszkola zauważyły ogromną zmianę w sali - wszystkie zabawki zniknęły, a na ich miejsce pojawiły się kartony, butelki, folie i różne inne opakowania. Zabawy z ich wykorzystaniem były wyśmienite. Kolejnego dnia przedszkolaki tworzyły stroje ekologiczne z pomocą swoich opiekunów. Zajęcia zaczęliśmy od przejścia przez ścieżkę sensoryczna, następnie segregacja odpadów na czas i przejście do głównej części. Rodzice wykazali się wielką kreatywnością i z zaangażowaniem razem z dziećmi wytworzyli przepiękne, modne stroje. Zajęcia zakończyły się prawdziwym pokazem mody. Była muzyka, światła reflektorów, paparazzi również! Nasi mali modele pięknie zaprezentowali swoje dzieła, rodzice również się skusili Dzieci z pewnością będą pamiętać, że o naszą planetę trzeba dbać! (Aleksandra Kocełak)
33
"Dzień bez zabawki" - tak "Leśne Ludki", "Słonka", "Ekoludki", 'Biedronki" i "Żabki" świętowały Dzień Ziemi
Obchody Dnia Ziemi służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań. Dzień Ziemi to także okazja do pokazywania indywidualnych postaw i pomysłów na wspieranie natury. W związku z tym, w tym roku w naszym przedszkolu 22 kwietnia zorganizowano "Dzień bez zabawki" . Przedszkolaki kilka dni wcześniej gromadziły różne odpady, które można wykorzystac po raz kolejny. W poniedziałek w salach zamiast zabawek, czy klocków na pólkach królowały opakowania po artykułach spożywczych, AGD, chemii, kosmetykach oraz farmaceutykach, a na podłogach królowały kartony różnych rozmiarów. Po wstępnej rozmowie o znaczeniu obchodów Dnia Ziemi dzieci zabrały się do twórczej pracy, a tym samym do świetnej i niecodziennej zabawy. Trzeba przyznać, że przedszkolakom nie brakuje pomysłów i wyobraźni, a do świetnej zabawy wcale wiele nie potrzeba - tylko...śmieci. Zachęcamy do takich zabaw w domu, przecież to prawie nie kosztuje. (Anna Miś)
52
"Żabki" poznają harcerstwo
„Żabki” odwiedziły Ratuszowe Piwnice podziwiając „ Historię morąskiego harcerstwa”. (Katarzyna Lewandowska)
6
Uwaga Rodzice - REKRUTACJA!
INFORMUJEMY, że listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do Przedszkola nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" zgodnie z harmonogramem rekrutacji wywieszone są na tablicy w holu przedszkola. W razie pytań prosimy dzwonić pod nr telefonu: (89) 757 26 34.
"Pszczółki" świętowały Dzień Ziemi.
22 kwietnia Pszczółki świętowały Dzień Ziemi oraz Dzień bez zabawek. Na przedszkolnych półkach zamiast zabawek stanęły wykorzystane pudełka, opakowania, plastikowe pojemniki, butelki czy resztki tkanin. Bardzo ważnym elementem była rozmowa z dziećmi na temat tego, co robić, aby Ziemia była szczęśliwa. Znaleźliśmy bardzo dużo sposobów na to, aby pomóc naszej planecie w zmianach, które są ekologiczne. Następnie tworzyliśmy swój ocean wodnych zwierząt- żółwi, delfinów oraz ryb, a to wszystko z przyniesionych przez dzieci rzeczy, które zazwyczaj od razu wyrzucamy do kosza. Udało się stworzyć nowe recyklingowe zabawki, które dostarczyły dzieciom wielu wrażeń Okazuje się, że bez kupionych zabawek zabawa też może być świetna! (Katarzyna Dutkowska)
22
"Słonka" w projekcie "Europa i ja"
Dnia 19 kwietnia dzieci z grupy "Słonka" zrealizowały kolejne działanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Europa i ja"- nauczyły się liczyć do 10 w języku hiszpańskim. (Ewa Jaroszewicz)
3
"Żabki" i pirackie zabawy
Na zakończenie tematyki kompleksowej „ W morskich głębinach” dzieci z grupy „Żabki” brały udział w pirackich zabawach zorganizowanych przez swoją Panią. Mali piraci musieli wykonać wiele zadań, aby dotrzeć do ukrytego skarbu min. przeciągały linę, dmuchały na papierowe statki, tańczyły, wykonały papierową rybkę, grały na bum bum rurkach oraz użyły ten wspaniały instrument do ćwiczeń i poszukiwania skarbu. Na koniec znalazły magiczną skrzynię, w której ukryte zostały czekoladowe cukierki. (Katarzyna Lewandowska)
9
Światowy Dzień Książki
Dziś 19.04 w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Miało miejsce niezwykłe spotkanie z panią Iwonką i panią Pauliną z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu. Panie omówiły z dziećmi zasady obchodzenia się z książkami, zaprezentowały różne ich rodzaje, a także jak i w tamtym roku zaprosiły maskotkę naszej biblioteki – Czytosława. Sprawiło to wielką frajdę dzieciom, ponieważ sam Czytosław nauczył ich swojego tańca, ale dzieci nie zostały dłużne… również zaprosiły gościa do wspólnej zabaw przy muzyce. Dziękujemy naszym gościom za pouczające spotkanie i zapraszamy oczywiście za rok 😊
17
"Pszczółki" z wizytą w Ratuszowych Piwnicach.
W poniedziałek 15 kwietnia "Pszczółki" odwiedziły Ratuszowe Piwnice, aby obejrzeć wystawę "Historia morąskiego harcerstwa". Pani Patrycja opowiedziała dzieciom o przedmiotach znajdujących się na wystawie oraz o harcerskich zbiórkach, biwakach czy obrzędach. Zachęciła dzieci, aby w przyszłości jak trochę podrosną zostały zuchami, bo to cała masa niesamowitych przygód. (Katarzyna Dutkowska)
8
"Słonka" w projekcie "Europa i ja"
Dnia 12 kwietnia dzieci z grupy "Słonka" zrealizowały kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Europa i ja". Tym razem dzieci miały okazję nauczyć się prostych zwrotów oraz słów w języku hiszpańskim. (Ewa Jaroszewicz)
"Słonka" i "Pszczółki" w V LO w Olsztynie i Warmiolandii
W środę 10 kwietnia dzieci z grup "Słonka" i "Pszczółki" wyjechały na wycieczkę do Olsztyna. Nasz wyjazd składał się z dwóch etapów. Pierwszym było odwiedzenie V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy, gdzie na zaproszenie naszej znajomej nauczycielki matematyki Pani Ewy Głód oraz Dyrektor Pani Anny Struk przedszkolaki mogły zobaczyć świetnie wyposażone sale laboratoryjne i uczestniczyć w zajęciach praktycznych przygotowanych przez nauczycieli i ich uczniów. W samym progu powitała nas Pani Dyrektor i maskotka szkoły Sowa, która (a właściwie On), która nie ma jeszcze imienia. Później Pani Ewa zaprosiła dzieci do swojej klasy matematycznej, gdzie młodzież przygotowała ciekawe fizyczno-chemiczne eksperymenty. Kolejną atrakcją były zajęcia w laboratorium do doświadczeń chemicznych. Mogliśmy podziwiać między innymi takie doświadczenia jak: "gorąca piana", "ryk niedźwiedzia", "sztuczne ognie", "chemiczna lokomotywa" czy "pasta", które wywarły na przedszkolakach ogromne wrażenie! Kolejną ciekawostką była klasa biologiczna z mnóstwem ciekawych zwierząt, które chętne dzieci mogły dotknąć. Tak więc był wąż boa dusiciel, agama brodata, gekon lamparci, ślimak afrykański, karaczany madagaskarskie, wąż zbożowy, żółw wodny i żółtolicy, akwarium, kosztniczki i inne ciekawe żyjątka. Tuż obok klasy biologicznej była sala mikroskopowania ze stanowiskami dla każdego dziecka, które mogło samodzielnie wymieniać preparaty, ustawiać ostrość i oglądać tkanki roślin oraz zwierząt. Na koniec zerknęlismy do sali gimnastycznej - jest ogromna! Dziękujemy Pani Dyrektor Annie Struk, która również pożegnała nas na koniec wizyty i zaprosiła na kolejne spotkanie, Paniom: Ewie Głód, Barbarze Lasocie, Barbarze Bojarojć-Nosowicz, Panu Tomaszowi Mituniewiczowi oraz oczywiście młodzieży, która przygotowała dla nas niespodzianki i nami się opiekowała. To było wyjątkowe spotkanie! Po pełnym wrażeń pobycie w liceum nastąpił drugi etap wycieczki, czyli zabawy w Warmiolandii, gdzie w ramach Dni Sportu sześcio i siedmiolatki poprawiały swoją sprawność fizyczną. (Anna Miś)
59
Zapraszamy do udziału w konkursie „Odkrywcy natury - Warmia i Mazury”
POSTANOWIENIA OGÓLNE
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO„ODKRYWCY NATURY- WARMIA I MAZURY”
Organizatorem konkursu plastycznego (zwanego dalej „Konkursem”) jest Przedszkole Nr 6
„Pod Zielonym Parasolem” w Morągu.1. Celem konkursu jest:
a) promowanie piękna i wartości przyrodniczych Warmii i Mazur;
b) rozwijanie wrażliwości na piękno, które nas otacza, pobudzenie wyobraźni;
c) upowszechnianie walorów przyrodniczych naszego regionu;
d) edukowanie społeczeństwa na temat ochrony środowiska;
e) prezentacja dorobku, ocena i promowanie dziecięcej twórczości plastycznej.
ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE
1. Temat konkursu: „Odkrywcy natury- Warmia i Mazury”
2. Rodzaj i zakres konkursu:
a) w konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 3-6 lat objęte i nieobjęte edukacją przedszkolną;
b) prace zostaną ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:
- 3-4 latki
- 5-6 latki
c) termin składania prac do 30 kwietnia 2024 roku;
d) gala wręczenia nagród odbędzie się w Przedszkolu Nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w dniu
16 maja 2024 r.3. Zasady uczestnictwa
- format: praca formatu A3;
- technika: dowolna;
- tematyka prac: bogactwo Warmii i Mazur ze szczególnym uwzględnieniem walorów przyrodniczych regionu;
- praca powinna być opisana na odwrocie (imię i nazwisko, wiek autora, nazwa placówki/ instytucji którą reprezentuje, imię i nazwisko opiekuna pod kierunkiem którego praca została wykonana, telefon kontaktowy);
- prace muszą być pracami autorskimi, nie nagrodzonymi w innych konkursach;
- nie będą oceniane prace wykonane grupowo;
- wraz z pracą uczestnicy składają poprawnie wypełnioną Kartę Zgłoszenia (załącznik nr 1), która jest dostępna wraz z regulaminem;
- dane osobowe uczestników konkursu będą wykorzystane wyłącznie w celu przeprowadzenia Konkursu oraz wyłonienia laureatów i wyróżnionych oraz przyznania nagród. Jednocześnie poprzez podanie danych osobowych, uczestnik wyraża zgodę na opublikowanie jego imienia i nazwiska oraz pracy konkursowej.
5. Zasady i kryteria oceny:
- Komisja konkursowa dokona oceny według następujących kryteriów:
- oryginalne przedstawienie tematu;
- ukazanie walorów przyrodniczych Warmii i Mazur;
- zastosowane techniki.
- Komisja konkursowa przyzna wyróżnienia oraz nagrody w poszczególnych kategoriach. Możliwy jest tylko odbiór osobisty nagród.
- Konkurs przygotowuje i przeprowadzi komisja konkursowa powołana przez organizatorów.
- Prace konkursowe oceniane będą kryterialnie i w związku z tym nie przewiduje się odwołań od decyzji komisji konkursowej.
- Sprawy nie ujęte w niniejszym regulaminie rozstrzyga przewodniczący komisji konkursowej.
- Wyniki konkursu udostępnione zostaną na stronie internetowej przedszkola, portalu facebook. Wręczenie nagród odbędzie się w dniu 16.05.2024 r. w Przedszkolu Nr 6 „Pod Zielonym Parasolem”
w Morągu.
ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:
1. Zgłoszenia do konkursu odbywają się poprzez złożenie poprawnie wypełnionej Karty zgłoszenia wraz z pracą w Przedszkolu Nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu do dnia 30.04.2024 r.
2. Przystąpienie uczestnika do Konkursu jest jednoznaczne z akceptacją treści niniejszego regulaminu.
3. Organizator nie bierze odpowiedzialności za zaginięcie lub uszkodzenie prac powstałych podczas przesyłki.
4. Praca przechodzą na własność organizatora i mogą być wykorzystane do wystaw oraz publikacji.
5. Dodatkowych informacji udzielają organizatorki konkursu: Katarzyna Dutkowska i Małgorzata Małyj pod numerem telefonu (89) 757 26 34 oraz pocztą e-mail: pod_zielonym@wp.pl
plik do pobrania: KARTA_ZGLOSZENIA.docx
Dzień sportu w "Leśnych Ludkach"
09.04. grupa ,, Leśne Ludki " i ,, Ekoludki " obchodziły Dzień Sportu, którego celem jest zachęcanie dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu. Korzystając z pięknej pogody zorganizowano zawody sportowe na świerzym powietrzu. Przedszkolaki bawiły się doskonale, pokonując tor przeszkód, przeciągając linę oraz ścigając się ze starszymi kolegami. ( Kinga Włodarska)
14
Dzień Sportu u „Ekoludków”
„Każde dziecko o tym wie: Chcesz być zdrowy ruszaj się! Sport nauczyć może wiele, Zdrowy duch jest w zdrowym ciele!” W dzisiejszym dniu także Ekoludki świętowały Międzynarodowy Dzień Sportu. Dzieci wiedzą, że sport ma na nas dobry wpływ, że nasz organizm lepiej pracuje, jesteśmy zdrowsi i mamy lepszą kondycję. W dzisiejszym dniu przedszkolaki brały udział w różnych konkurencjach sportowych, które dostarczyły dzieciom dużo zdrowia i radości. (Elżbieta Gurgielewicz)
30
Międzynarodowy Dzień Sportu w "Pszczółkach"
Z okazji Międzynarodowego Dnia Sportu przedszkolaki z grupy Pszczółki uczestniczyły we współzawodnictwie sportowym w sali zabaw ruchowych. Udział w grach i zabawach ruchowych to prawdziwa frajda dla przedszkolaków. Dzieci wiedzą, że ruch to zdrowie i jest bardzo ważny do prawidłowego funkcjonowania. Pomaga on w prawidłowym rozwijaniu się od najmłodszych lat oraz wpływa na nasz pozytywny nastrój. Oby takich aktywności było jak najwięcej! (Katarzyna Dutkowska)
15
"Krasnale" i "Żabki" świętują Dzień Sportu
Dnia 8.04.24 przedszkolaki z grupy "Żabki" i "Krasnale" radośnie świętowały Międzynarodowy Dzień Sportu. Maluchy, pełne energii i uśmiechu, miały okazję poznać różnorodne dyscypliny sportowe. Dowiedziały się, że aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia nawet najmłodszych. W trakcie zabaw ruchowych i rozgrywek drużynowych, każda ekipa wykazała się sprytem i zwinnością. Atmosfera była pełna radości i wzajemnego wsparcia. Wszystkie przedszkolaki zostały uznane za zwycięzców tego wyjątkowego dnia i uhonorowane pamiątkowymi medalami.
36
Archiwum Aktualności