• "Biedronki" w Grocie Solnej

          • Przedszkolaki z grupy "Biedronki" odwiedziły Siłownię Maj Fitness Club. Na miejscu przywitali nas rodzice naszego Wojtusia, Pani Emilka i Pan Paweł, którzy zaprowadzili dzieci do Groty Solnej. Grota solna to pomieszczenie, w którym panuje wyjątkowy mikroklimat, posiadający właściwości prozdrowotne. Grota wyłożona jest blokami soli. Nie bez znaczenia jest także światło oraz odpowiednia temperatura w niej panująca. Wszystko to powoduje, że pobyt w grocie solnej wpływa korzystnie na skórę, układ oddechowy, krwionośny oraz nerwowy. Dla dzieci to prawdziwy solny raj. Przedszkolaki bawiły się solą, przepuszczały ją przez palce, usypywały z niej zamki, obijały własne dłonie, podziwiały ją na ścianach. Dziękujemy za wspaniałą zabawę Państwu Emilce i Pawłowi Maj! (Katarzyna Dutkowska) 

          • Polska Złota Jesień oczami "Leśnych Ludków"

          • Jesień to bardzo urokliwa pora roku. Przez ten czas liście złocą się i spadają z drzew, ptaki odlatują do ciepłych krajów, w powietrzu czuć słodki zapach przekwitających kwiatów, jest cicho i uroczyście. Ziemia przygotowuje się na nadejście zimy. Można powiedzieć, że to czas Złotej Polskiej Jesieni. Dzieci z grupy "Leśne Ludki" systematycznie śledziły od końca września pojawiające się jej kolejne oznaki. To, co najbardziej zrobiło na nich wrażenie to drzewa z liśćmi mieniącymi się odcieniami rudego, żółci, czerwieni i brązów, a przede wszystkim wiatr, w którego rytmie liście szybują w powietrzu upiększając świat. Dlatego też postanowiły wykonać takie urokliwe jesienne drzewa wykorzystując krepinę w szerokiej gamie jesiennych kolorów. Każda z wykonanych przez dzieci prac w indywidualny sposób oddawała piękno jesiennych drzew i każda była piękna... (Beata Kamińska)

          • "Leśne Ludki" dbają o sprawność fizyczną

          • Nie ważne jaka pora roku, o kondycję fizyczną trzeba dbać zawsze. Ale jak to zrobić, kiedy za oknem deszcz? "Leśne Ludki" znalazły sposób - wystrojone w stroje gimnastyczne z wielką ochotą wybrały się do sali zajęć ruchowych, aby tam, przy pomocy szerokiego wachlarza przyborów gimnastycznych rozwijać swoją tężyznę. Zaangażowanie dzieci w wykonywanie ćwiczeń było bardzo duże, starały się wykonywać je jak najlepiej, a co najważniejsze przyniosły im wiele radości. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia. (Beata Kamińska)

          • "Burza w słoiku" - mama Zosi czyta "Pszczółkom"

          • Kolejnym rodzicem, który przygotował dzieciom zajęcia z cyklu "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato" orazByło to również kolejne zadanie wykonane w ramach  projektu "Zakamarek - ekotriki na kącki" była mama Zosi, pani Emilia Rodziewicz. Nasz gość przeczytał dzieciom dwie książeczki mówiące o empatii do innych oraz emocjach, które przeżywamy i sposobach opanowywania tych złych. Pierwsza "Pszczółka i motyl" przedstawiała świat zwierząt, druga "Burza w słoiku" nawiązywała do świata ludzi i była świetną podpowiedzią do wykonania rzeczy, która będzie pełniła funkcję estetyczną, ale przede wszystkim terapeutyczną w naszej sali. Pani Emilia przygotowała i przyniosła potrzebne materiały do zrobienia takich kolorowych "burz". Dzieci po kolei wrzucały do słoików: zrobione przez siebie kuleczki z folii aluminiowej, kolorowe koraliki, cekiny oraz brokat, które potem zostały zalane wodą i mocno zakręcone przez pięciolatki. Każde dziecko przetestowało funkcję "burzy w słoiku" i...to działa! ponadto dzieci poprzez robienie i wrzucanie elementów do szklanych pojemników doskonaliły też sprawność manualną, liczenie w zakresie do 10, umiejętność słuchania dłuższego tekstu czytanego. To było bardzo ciekawe i pouczające spotkanie za które dziękujemy mamie Zosi i...prosimy o jeszcze. Ciekawe o czym będzie spotkanie z kolejnym rodzicem? (Anna Miś)

          • "Jesienna ścieżka sensoryczna w "Biedronkach"

          • Za oknami jesień wiec warto skorzystać z darów jesieni i umilić czas przedszkolaków. Dziś dzieci z "Biedronek" przygotowały ścieżkę z kasztanów, szyszek, liści, patyczków i żołędzi. Dla dzieci korzystanie ze ścieżki sensorycznej stanowi super zabawę, a jednocześnie jest to sposób na poprawę motoryki dużej, rozwój wyobraźni dotykowej, poprawę równowagi i koordynacji ruchowej oraz stymulację receptorów nerwowych w stopach. Wszystkie dzieci kilkukrotnie i z uśmiechem sprawnie pokonały przygotowany tor z darów jesieni, a zabawa im się bardzo podobała. (Katarzyna Dutkowska)

          • "Ekoludki" robią przetwory

          • Ekoludki kontynuują temat jesieni w sadzie i zdrowego odżywiania Zima nadchodzi małymi krokami, zatem przygotowały zapasy z sezonowych owoców w postaci przetworów. Póki co, słoiczki zdobią naszą sale ale już niedługo przedszkolaki skosztują na podwieczorek przygotowane przez siebie owoce w zalewie. W celu utrwalenia zajęć z cyklu jesieni w sadzie, dzieci nauczyły się znanego przez nas wszystkich wiersza Jana Brzechwy pt. Na straganie. W nauce pomógł nam teatrzyk sylwet. Dzieci bawiły się w aktorów i wcielały się w różnorodne role warzyw. (Aleksandra Kucińska)

          • "Ekoludki" i "Pszczółki" z wizytą w jesiennym lesie

          • Mamy piękną złotą polską jesień, czas więc na wyjazd do lasu. Dzieci z grup „Pszczółki” i „Ekoludki” pojechały dziś na długo wyczekiwaną wycieczkę do Nadleśnictwa Dobrocin. Na miejscu powitała nas Pani Martyna Kadylak i Pan Marek Wojtowicz, którzy są pracownikami Nadleśnictwa. Pan Marek miał dla dzieci niespodziankę – przyszedł z pustułką amerykańską o imieniu Blue, która jest ptakiem drapieżnym z rodziny sokołowatych i zamieszkuje część Ameryki Północnej oraz Południowej. Opowiedział nam do czego służą ptaki drapieżne, co to jest sokolnictwo, czym żywi się pustułka i jak się ją układa. Ten piękny i nieduży ptak towarzyszył nam podczas całego spaceru do lasu. Nasz przewodnik w bardzo dowcipny sposób zapoznawał dzieci z ciekawostkami lasu, jego budową, roślinnością i mieszkańcami. Miał też przygotowane zadania dla dzieci, a jednym z nich jest zrobienie zielnika z dwóch roślin - szczawiku zajęczego oraz paproci leśnej, zrobienie z zasuszonych obrazka i przesłanie jego fotografii do Nadleśnictwa. Dzieci podczas wycieczki przyswoiły sobie mnóstwo nowych wiadomości dotyczących tego ekosystemu, a także utrwaliły te poznane wcześniej. Odczuły piękno lasu poprzez wiele zmysłów oraz wiedzą, jak jest on ważny dla człowieka. Po tej edukacyjnej części przyszedł czas na pieczenie kiełbasek na ognisku, oj nie było to wcale łatwe...ale za to jak smakowały otulone bułeczką i popite przyrządzoną przez Panią Martynę - mamę Ignasia pyszną malinowo – pigwową herbatką osłodzoną miodem!  Oczywiście przedszkolaki opróżniły też zawartości swoich plecaków. Z pełnymi brzuszkami mogły hasać po terenie Zielonej Klasy korzystając z jej dobrodziejstw. A pogoda spisała się na medal! Na zakończenie Pan Marek pokazał dzieciom prawdziwe, zakonserwowane zwierzęta, które uległy wypadkom. Tak więc w całej okazałości mogliśmy podziwiać wilczycę – waderę i bielika, który nie jest orłem, a ptakiem z rodziny jastrzębiowatych. (Anna Miś)

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 14 października obchodzimy bardzo ważne święto jakim jest Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji dzieci z grupy „Ekoludki” przygotowały program artystyczny. Tego dnia przedszkolaki wcieliły się w rolę wszystkich pracowników. Opowiadając swoje sny, a raczej koszmary, dzieci postanowiły napisać projekt, w którym poprawią swoje zachowanie (ciekawe, czy dotrzymają obietnicy?). Po części artystycznej nastąpiło oficjalne wręczenie upominków, a uroczystość zakończyliśmy wspólnym tańcem. Należy podkreślić, że mieliśmy szczególnych gości, ponieważ razem z nami bawili się również emerytowani pracownicy przedszkola. Zatem wszystkim pracownikom oświaty (tym obecnym i tym byłym ) składamy najserdeczniejsze życzenia. Dużo zdrowia!  (Aleksandra Kocełak, Aleksandra Kucińska)

          • "Jak jesienią dbać o zdrowie" - "Żabki" realizowały temat kompleksowy

          • W minionym tygodniu grupa ,,Żabki" realizowała temat kompleksowy pt.: ,,Jak jesienią dbać o zdrowie". Przedszkolaki obejrzały teatrzyk dotyczący zdrowego odżywiania. Dowiedziały się dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Przeprowadziły eksperyment z farbą i mydłem, który pokazał im, że dokładne mycie rąk jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Na podsumowanie tygodnia dzieci wykonały owocowe szaszłyki. (Kinga Włodarska)

          • Owocowa jesień w "Pszczółkach"

          • Jesień obfituje w dary sadu i ogrodu, które człowiek wykorzystuje i przetwarza w różny sposób, aby jak najdłużej cieszyć się ich smakiem, aromatem i walorami odżywczymi. Wiadomo, że świeże owoce i warzywa są najsmaczniejsze i najzdrowsze, więc spożywamy ich teraz mnóstwo. Jednym ze sposobów zachęcenia dzieci do jedzenia owoców jest wspólne z nimi wykonanie owocowych szaszłyków, które są prostą przekąską do wykonania. Przy okazji dzieci nauczyły się, że oprócz krajowych owoców mamy też zagraniczne, tak zwane egzotyczne, które nie rosną w naszym klimacie. Zgromadzone dzięki rodzicom owoce posłużyły nie tylko do wykonania przysmaku, ale również do poznania ich za pomocą naszych zmysłów. Jak się okazało nie każdy z nich przypadł do smaku dzieciom pomomo ciekawej i egzotycznej nazwy. Za to szaszłyki wykonane przez dzieci ze swoich ulubionych bardzo im smakowały. (Anna Miś)

          • "Słonka" na wycieczce w lesie

          • 11 października przedszkolaki z grupy ,,Słonka" udały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Dobrocin. Głównym celem naszej wyprawy było rozbudzenie u dzieci zainteresowania leśną przyrodą. Pan Paweł barwnie opowiadał nam o roślinności i mieszkańcach lasu. Z uwagą słuchaliśmy oraz oglądaliśmy ciekawostek. Wspólnie podziwialiśmy sylwety zwierząt, a także wsłuchiwaliśmy się w odgłosy zwierząt. Po zajęciach udaliśmy się na spacer po lesie. Spotkanie zakończyliśmy wspólnymi zabawami w ,,Zielonej klasie" oraz ognisku. Jesienny las, mieniący się pełną paletą kolorów, pozytywnie wpłynął na samopoczucie wszystkich dzieci. (Małgorzata Małyj)

          • Strażnicy Leśni na spotkaniu z "Pszczółkami", "Ekoludkami" i "Słonkami"

          • Nastała piękna kolorowa jesień, a grzybowa pogoda sprzyja wycieczkom na łono natury. Aby przedszkolaki wiedziały jak zachować się w lesie zaprosiliśmy do nas pracowników Straży Leśnej z Nadleśnictwa w Dobrocinie, którzy zapoznali dzieci co wolno robić, a czego nie w tym ekosystemie i dlaczego. Panowie Piotr Kadylak i Mateusz Olzacki za pomocą prezentacji multimedialnej „Dobre maniery – zasady zachowanie się w lesie” omówili szczegółowo wszystkie dobre i złe zachowania ludzi w lesie. Potem nastąpiło sprawdzenie, czy przedszkolaki z trzech najstarszych grup „Pszczółki”, „Ekoludki” i „Słonka” słuchały Pana Piotra i zapamiętały to, o czym opowiadał. Dzieci musiały opisać i przyporządkować znaki odpowiednio do dobrych i złych postępowań. Kolejnym etapem spotkania była rozmowa o lesie, jego mieszkańcach i darach natury, które nam to środowisko oferuje. Na zakończenie przedszkolaki obejrzały film edukacyjny „Grzybobranie”, który pokazał walory estetyczne zaśmieconego i posprzątanego, czystego lasu. Panowie przygotowali też niespodziankę - każde dziecko otrzymało ekologiczną linijkę z drewna, a grupy książeczki „Poradnik leśnego wędrowca”. Pan Piotr prywatnie tata Ignacego z grupy „Pszczółki” przygotował jeszcze jedną niespodziankę dla pięciolatków. W sali zabaw dzieci wykonały kolorowe, jesienne talerzyki z tacek i tworzywa przyrodniczego, jakim są liście, a przy okazji utrwaliły rozpoznawanie po kształtach i nazywanie drzew z jakich pochodzą. Tak przygotowane przedszkolaki mogą ruszyć w plener...więc jedziemy do lasu! Dziękujemy Panom leśnikom za spotkanie „blisko natury” i na pewno nie ostatnie...Ponadto grupy te realizują ogólnopolski projekt "Zakamarek - ekitriki na kąciki", a odwiedzinyy leśników były jednym z zadań do wykonania zawatych w projekcie. "(Anna Miś)

          • "Leśne Ludki" obchodzą ŚDZP

          • 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 roku. Tematem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest przesłanie „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”. To bardzo ważne już od najmłodszych lat rozmawiać z dziećmi na temat przeżywanych przez nich emocji. Czasami niektóre emocje mogą się okazać za trudne „do udźwignięcia” dla dziecka, wtedy musi ono wiedzieć, że jest blisko dorosły do którego może zwrócić się o pomoc, opowiedzieć o tym co przeżywa. Tego dnia dzieci wysłuchały opowiadań na temat emocji, odgrywał scenki sytuacyjne oraz opowiadały jakie emocje przeżywają i opisywały sytuacje z dnia codziennego w których odczuwają dane emocje. Na zakończenie zrobiły „Zegar swoich emocji” zaznaczając strzałką przy tym, jak w danej chwili się czują.(Elżbieta Gurgielewicz)

          • Spotkanie "Pszczółek" z panią psycholog Natalią Szymkowiak

          • Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zaprosiliśmy do przedszkola Panią Natalię Szymkowiak, która na co dzień pracuje jako psycholog w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Szymanowie oraz w Centrum Rozwoju Motyl w Morągu, i która prywatnie jest mamą naszej wychowanki Magdy. Pani Natalia przygotowała i przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia na temat emocji. W ciekawy sposób wyjaśniła dzieciom, co to są uczucia oraz omówiła rodzaje emocji, które towarzyszą człowiekowi każdego dnia. Następnie pięciolatki rozpoznawały i nazywały na obrazkach przedstawione za pomocą emotikonów uczucia. Kolejnym etapem spotkania było wykonanie zadania technicznego, czyli znaków, którymi dzieci ilustrowały czytane potem przez panią psycholog opowiadanie o pewnej rodzinie. Przedszkolaki samodzielnie wycinały i przyklejały słomki do ilustracji twarzy, tak aby powstały emblematy. Nie było to jedyne zadanie do wykonania przez "Pszczółki" - po zilustrowaniu opowiadania musiały narysować na obrazku ksero w konturach twarzy mimikę odpowiadającą napisanej pod nią emocji. Na zakończenie spotkania mama Magdy przygotowała specjalną zabawę, w czasie której dzieci mogły okazać same pozytywne emocje! Dziękujemy Pani Natalii za super spotkanie, a także wiedzę przekazaną naszym wychowankom i oczywiście umówiliśmy się już na kolejne...(Anna Miś)

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Dziś 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Przedszkolaki z grupy "Biedronki" spotkały się z  Pedagogiem Specjalnym Panią Małgosią Giemzą, która poprowadziła zajęcia na temat emocji. Dzieci rozpoznawały emocje na buziach- radość, smutek, złość, strach, wstyd, miłość, zaskoczenie. Naśladowały je oraz wskazywały na obrazkach. Przedszkolaki uczyły się o tym, jak ważne jest mówienie o tym co się czuje i dzielenie się swoimi emocjami z innymi! Będą starać się o tym pamiętać każdego dnia. (Katarzyna Dutkowska)

          • "Ekoludki" oraz "Słonka" obchodzą ŚDZP

          •  Dnia 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dzieci z grup „Ekoludki” oraz „Słonka” już przy okazji Dnia Uśmiechu w piątek przygotowały motywacyjne plakaty, które zostały rozwieszone przez Panie w poniedziałek w całym przedszkolu. Dziś odbyliśmy wspólne zajęcia, na których gościliśmy  panią Małgosię Giemza oraz Inspektora Krokodyla. Dzieci rozmawiały o emocjach towarzyszących im w różnych sytuacjach. Inspektor Krokodyl przedstawił pomocne narzędzie – „Uczuciometr” , dzięki któremu łatwiej określić w jakiej skali odczuwamy emocje i wspólnie z dziećmi ustalili jak można sobie z tymi emocjami radzić. Starszaki już wiedzą, że wszystkie odczucia i emocje są akceptowane, ale potrafią wybrać odpowiedni sposób, by sobie z nimi poradzić. Po głośnej dyskusji odbyły się zabawy ruchowe, które pomogły również te emocje wyładować. Na koniec zajęć dzieci wspólnymi siłami wykonały zadanie multimedialne, wykorzystując do tego poznaną wcześniej umiejętność kodowania. Zadanie było trudne, ale nasze Przedszkolaki wyśmienicie sobie z nim poradziły! (Aleksandra Kocełak, Małgorzata Małyj)

          • "Bezpieczny Przejazd"

          • 7 pażdziernika w naszym przedszkolu gościliśmy Panią Wiesławę Pawską - koordynatora kampanii społecznej ,,Bezpieczny przejazd..." oraz funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei - PKP Polskie Linie Kolejowe. Przedszkolaki w bardzo interesujący sposób utrwaliły wiadomości na temat bezpiecznego zachowania się podczas przebywania na obszarach kolejowych oraz podczas podróżowania pociągiem. Pani Wiesława przygotowała dla nas ciekawe spotkanie, w trakcie którego opowiedziała jak wygląda praca na kolei, czym zajmuje się maszynista, konduktor. Dzieci poznały znak stop, krzyż Św.Andrzeja i czerwone pulsujące światła. Pracownicy straży pokazali przedszkolakom swoje umundurowanie i akcesoria niezbędne do wykonywania swojej pracy, które cieszyło się wielkim zainteresowaniem ze strony dzieci. Zaproszeni goście chętnie odpowiadali na zadawane pytania, a dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i rozdaniem przez gości wszystkim dzieciom niespodzianek w postaci książeczek edukacyjnych. Była to wyjątkowa przygoda i nowe doświadczenie dla naszych przedszkolaków.  (Małgorzata Małyj)

        • "My zwierzętom pomóc chcemy, co potrzebne to zbierzemy!" - kampania na rzecz zwierząt ze schroniska w Zbożnem.
          • "My zwierzętom pomóc chcemy, co potrzebne to zbierzemy!" - kampania na rzecz zwierząt ze schroniska w Zbożnem.

          • Szanowni Państwo, zapraszamy do udziału w XIV edycji kampanii na rzecz bezdomnych zwierząt ze schroniska w Zbożnem koło Morąga. Podobnie jak w poprzednich latach od października do końca listopada zbierać będziemy rzeczy, których najbardziej potrzebują podopieczni schroniska. W związku z tym prosimy o mokrą i suchą karmę dla psów i kotów, suplementy na stawy, smaczki (najlepiej żwacze wołowe), podkłady, duże miski na wodę (metalowe), skóropodobne obroże w różnych rozmiarach, kocyki i ręczniki, zabawki dla kotów. Informujemy też, że w każdą niedzielę mogą Państwo odwiedzić schronisko i razem z dziećmi spędzić czas ze zwierzętami, dla których los nie był do tej pory łaskawy. Liczymy na to, że kampania po raz kolejny dzięki Państwu zakończy się sukcesem i dlatego z góry dziękujemy!!! Prosimy również o udostępnianie informacji o kampanii, aby dotarła do jak największej ilości zwierzolubów.

          • Jabłkowy łyk witamin w "Biedronkach"

          • Podczas tego tygodnia dzieci z grupy "Biedronki" rozmawiają o tym "Jak dbać o zdrowie jesienią?". Wiedzą już, że jesień jest czasem zbioru owoców i warzyw, a w nich kryje sie najwięcej witamin, które dają nam zdrowie. Przedszkolaki w czasie zajęć samodzielnie przygotowywały sok jabłkowy. Rozpoczęły od dokładnego umycia owoców, a następnie wyciskały sok zawarty w jabłkach. Ostatnim etapem było wypicie i smakowanie własnego wyrobu. Oczywiście sok wszystkim smakował, a dzieci sięgały po witaminową dolewkę.  (Katarzyna Dutkowska) Podczas tego tygodnia dzieci z grupy "Biedronki" rozmawiają o tym "Jak dbać o zdrowie jesienią?". Wiedzą już, że jesień jest czasem zbioru owoców i warzyw, a w nich kryje sie najwięcej witamin, które dają nam zdrowie. Przedszkolaki w czasie zajęć samodzielnie przygotowywały sok jabłkowy. Rozpoczęły od dokładnego umycia owoców, a następnie wyciskały sok zawarty w jabłkach. Ostatnim etapem było wypicie i smakowanie własnego wyrobu. Oczywiście sok wszystkim smakował, a dzieci sięgały po witaminową dolewkę.  (Katarzyna Dutkowska) 

    • Kontakty

      • Przedszkole nr 6 "Pod Zielonym Parasolem"
      • (89) 757 26 34
      • ul. Pomorska 23 14-300 Morąg Poland
      • mgr Aneta Turowska
      • https://www.facebook.com/przedszkole6morag/
  • Galeria zdjęć

      brak danych