Dziś czterolatki bawiły się wróżąc sobie na stropolski zwyczaj, jak to niegdyś bywało w wigilię imienin Andrzeja. Dzieci zapoznały się z tą tradycją i wiedzą, że przepowiadanie przyszłości należy traktować jak dobrą zabawę z tzw. "przymróżeniem oka". Była więc wróżba z butami, przekłuwaniem serca, wyborem obrazka, który mówił kim zostanie się w przyszłości oraz tradycyjne lanie wosku przez dziurkę od klucza, ale ...co wyszło "Biedronki" musiały sie przekonać wraz z rodzicami w domu odczytując cień, który przedstawiała odlana figurka.Nie zabrakło też tańców - przebierańców". (Anna Miś)
Andrzejki w "Biedronkach"
- 43
"Ekoludki" odwiedziły Afrykę
W listopadzie w ramach projektu ,, Poznajemy kontynenty - podróże w różne strony świata " , grupa V ,,Słonka" wybrała się na wycieczkę do Afryki. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego, dzieci wykonały afrykańskie naszyjniki z guzików oraz odkrywały kości dinozaurów w afrykańskim piasku (Kinga Włodarska)
16
Dzień Pluszowego Misia w grupie "Krasnale"
Dnia 25.11.2021 roku w grupie dzieci 3 letnich odbyły się obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia w sali Krasnali ktoś pozostawił na podłodze tajemnicze ślady. Aby się dowiedzieć kto to taki, dzieci z zainteresowaniem poszły po tych tropach. Okazało się że to był Miś. Po radosnym powitaniu dzieci zaprosiły gościa do wspólnych zabaw. Podczas drugiego śniadania odwiedziła nas również pani dyrektor bo usłyszała że bawimy się głośno i wesoło. Potem przedszkolaki kolorowały portrety misia. Wspólnie obejrzeliśmy też zdjęcia dzieci ze swoimi pluszakami. Każdy miał okazję chociaż w taki sposób pokazać swojego misia i opowiedzieć o nim. Zdjęcia wykonali Rodzice i przesłali na naszą grupę na Messenger. Dziękujemy Im za to serdecznie. (Bożena Warcaba)
11
"Biedronki" kochają swoje pluszaki
"Biedronki" w bibliotece obchodziły Dzień Misia
25 listopada swoje święto obchodzi jedna z najpopularniejszych zabawek dla dzieci - w kalendarzu przypada Dzień Pluszowego Misia. Maskotka ta towarzyszyła najmłodszym od wielu lat, a jej popularność wciąż nie słabnie. Pierwsze pluszaki powstały w Europie, potem zawędrowały do innych krajów świata. Sama nazwa zaś Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta, z którym wiąże się historia o niedźwiadku. Od takiej właśnie historii rozpoczęła biblioteczne spotkanie z przedszkolakami Pani Roksana prezentując dzieciom film mówiący o początkach tego święta oraz opisujący różne misie, czyli te żyjące w naturalnym środowisku jak i te, które są postaciami z bajek. Pani bibliotekarka pokazała też dzieciom wiele książeczek i płyt z bajkami, zadawała zagadki, dawała zadania do wykonania, zabawiła dzieci piosenką i tańcem - a wszystko oczywiście tematycznie związane było z misiem. Pani Ewa natomiast zachęciła czterolatki do odwiedzania biblioteki, zaznajomiła z zasadami wypożyczania książek oraz Programem "Mała Książka - Wielki Człowiek", przeznaczonym dla dzieci w wieku przedszkolnym. "Biedronki" z okazji Dnia Misia otrzymały też od Pań upominki, które zabrały ze sobą do domu. Na zakończenie spotkania zaprezentowano dzieciom w jaki sposób wypożycza się książki na kartę biblioteczną, a wybrane pozycje zabraliśmy do przedszkola, aby codziennie przed obiadem poznawać przygody Misia Uszatka, Paddingtona czy niebieskiego misia Fantazy. Zachęcamy rodziców do odwiedzenia biblioteki wraz ze swoimi pociechami z skorzystania z jej zasobów. Czytajmy dzieciom przed snem...(Anna Miś)
28
"Słonka" realizują projekt ekologiczny
Przez ostatni tydzień grupa V ,, Słonka" realizowała program ,, Czyste Powietrze Wokół Nas". Program miał na celu kształtowanie świadomych, asernatywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia w przypadku kontaktu z osobami palącymi. Dzieci podczas realizacji zadań programowych nauczyły się rozpoznawać różne źródła dymu. Zwiększyły swoją wrażliwość na szkodliwość dymu papierosowego. Poszerzyły wiedzę na temat skutków palenia papierosów. Maskotką programu był Zielony Dinek, którego dzieci wykonały z materiału recyklingowego na podsumowanie tygodnia. (Kinga Włodarska)
12
Harcerze mówili o patriotyźmie
9 listopada grupy "Krasnale,", "Żabki" oraz "Biedronki" odwiedziły harcerki oraz instruktor Dominik z Hufca ZHP Morąg. Nasi goście opowiedzieli o swoich harcerskich działaniach przedstawiając przedszkolakom skrzynię pełną harcerskich skarbów. Wśród wyjątkowych przedmiotów był jeden z naszych symboli narodowych - Flaga Polski. Harcerze opowiedzieli też o zbliżającym się święcie narodowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę Niepodległości w dniu 11 Listopada, a także o swojej służbie jaką pełnią każdego dnia wobec ojczyzny i bliźnich. Nie zabrakło też zuchowych pląsów oraz wspólnego wykonania flag, które każdy przedszkolak mógł zabrać do domu.Serdecznie dziękujemy harcerzom za odwiedziny. (Katarzyna Dutkowska)
12
Dzień Niepodległości w Przedszkolu
Dzień 11 Listopada to najważniejsze święto narodowe, upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji dzieci z grupy „Słonka” zaprezentowały krótki program artystyczny, wierszem i piosenką oddały szacunek symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. (Marzena W.)
Przygotowany przez dzieci program można obejrzeć na poniższym filmiku
Dzień Postaci z Bajek w "Słonkach"
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który przypada na dzień 5 listopada, dzieci z grupy V ,,Słonka" wzięły udział w bajkowym spotkaniu. Przedszkolaki zaprezentowały wyjątkowe stroje ulubionych bohaterów. Wzięły udział w zabawach wymagających znajomości treści bajek, rozwiązywały zagadki, niczym Kopciuszek oddzielały groch od fasoli. Ponadto były tańce i zabawy z balonami. Wszyscy bawili się doskonale w radosnej atmosferze. ( Kinga Włodarska)
14
"Święto dyni" w "Słonkach"
,,Jak przyjemnie i wesoło, kiedy dynia krąży w koło- dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam". W myśl powyższej rymowanki przedszkolaki z grupy V ,, Słonka" dnia 29.10. świętowały ,, Dzień Dyni" . Były zabawy ruchowe przy muzyce, dyniowe kręgle, dyniowe bingo, a na uwieńczenie tego wesołego dnia dzieci wspólnie wykonały dyniowy lampion. (Kinga Włodarska)
11
Święto Dyni w "Leśnych Ludkach"
W grupie III Leśne Ludki dnia 29.10.21 odbył się Dzień Dyni. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których poznaliśmy bardzo zdrowe i urodziwe warzywo, jakim jest dynia. Tego dnia wszyscy ubraliśmy się na pomarańczowo a nasze głowy ozdobiły opaski w tym kolorze. ,,Dzień Dyni" pozwolił nam poznać, jakie potrawy możemy przygotować z dyni oraz w jaki sposób możemy wykorzystać je do zabawy. W związku z tym, zagraliśmy w dyniowe kręgle oraz zjedliśmy pyszny krem dyniowy przygotowany przez nasze Panie kucharki. Na dodatek spróbowaliśmy po raz pierwszy ciasto dyniowe przygotowane przez jedną z mam (Panią Arlettę Paszkowską), za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy także Pani Dorocie Wyszomirskiej za pełny kosz słodyczy, także w kolorze pomarańczowym. Na koniec zrobiliśmy piękne pamiątkowe zdjęcia z tego dnia przy dyniowej ściance. (Aleksandra Kucińska)
39
Uroczyste podsumowanie internetowego konkursu pt. "Jesienne Kąciki Przyrody"
Dzisiaj w przedszkolu odbyło się uroczyste podsumowanie internetowego konkursu pt. "Jesienne Kąciki Przyrody". Pani Ewa Skibiak, dyrektor przedszkola, w asyście Pani Jesieni (wcieliła się w nią Pani Ola) odwiedziła dzieci w każdej grupie. Dziękując za udział w konkursie wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz tace pełne zdrowego, marchewkowego ciasta upieczonego przez nasze Panie Kuchareczki. Grupa I "Krasnale" - zwycięzca konkursu - oprócz dyplomu i ciasta otrzymała oczywiście nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom oraz głosującym jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!! P.S. Ciasto smakowało!!! Jeśli macie wątpliwości, obejrzyjcie zdjęcia w naszej galerii. (Bożena W., Beata K.)
24
"Leśne Ludki" w lesie
Dnia 18.10.21 dzieci z grupy III „Leśne Ludki” wybrały się na wycieczkę autokarową do Dobrocinka. Celem spotkania z panią Pauliną Patryka – Drzyzgą było przybliżenie dzieciom środowiska leśnego. Przedszkolaki zostały zamienione w obserwatorów przyrody – dotykały, wąchały, oglądały las. Największą atrakcją okazała się uciekająca żabka i oczywiście ognisko. Po długiej, leśnej wędrówce wszyscy ze smakiem zajadali się kiełbaskami i bułkami. Dzień był bardzo wyczerpujący, niektórzy musieli udać się na drzemkę…😊 W odwiedziny wybierzemy się ponownie wiosną! (Aleksandra Kocełak)
13
"Pszczółki" bawią się kolorami
W dniu 13.01.2021 r w grupie VII „Pszczółki” odbyły się nowatorskie zajęcia na temat „Jesienne zabawy kolorami”. Zajęcia te przeprowadziła dla naszej grupy mama Aleksandra – pani Małgorzata Kadylak, która jest animatorem zabaw dla dzieci. Zabawy polegały na eksperymentowaniu kolorami przy użyciu różnego rodzaju materiałów i technik. Zajęcia zostały profesjonalnie przeprowadzone, były ciekawe i bardzo urozmaicone. Dzieci były bardzo zainteresowane i zaangażowane w przeprowadzane eksperymenty, miały możliwość samodzielnie eksperymentować przeprowadzić proponowane doświadczenia. Bardzo dziękujemy p. Małgorzacie za poświęcony czas i przeprowadzenie nowatorskich zajęć. (Janina Ślusarczyk)
28
Informacja Akademi Sportowej Morąg-Przedłużenie naborów do końca października
Uwaga! Przedłużamy nabory do końca października! ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW! WIĘCEJ NA: https://www.facebook.com/akademiasportowamorag/
Ścieżka sensoryczna w "Leśnych Ludkach"
Grupa "Leśne Ludki" bierze udział w projekcie edukacyjnym ,,Gramy zmysłami". W związku z tym, melduje wykonanie październikowego zadania - Jesiennej ścieżki sensorycznej. Pierwszym krokiem, aby ona powstała, było zebranie podczas spaceru darów jesieni. Przedszkolaki zgromadziły kasztany, liście dęby oraz klonu , szyszki ze świerku i patyki. Do naszej ścieżki sensorycznej dzieci wykorzystały również orzechy włoskie, mech oraz dynie Kiedy dzieci wróciły do przedszkola, powtórzyły wszystkie nazwy naszych skarbów jesieni i zabrały się do pracy. W małych grupach klasyfikowali przedmioty oraz według swoich pomysłów tworzyli z nich kombinację, aby ścieżka sensoryczna powstała. Ostatnim krokiem, jak się okazało najatrakcyjniejszym, było przejście po niej w skarpetkach a dla chętnych dzieci na BOSO. To było wyzwanie! Ścieżka sensoryczna ma wiele korzyści. Stymuluje receptory, które znajdują się w skórze i mięśniach dłoni i stóp do prawidłowego funkcjonowania. Dzieci odbierają dzięki temu więcej wrażeń dotykowych. Zwiększa się ich zakres doświadczeń zmysłowych, a co za tym idzie, poszerza poznanie otaczającego ich świata. Zachęcamy więc wszystkich przedszkolaków do wykonania swojej własnej ścieżki sensorycznej (Aleksandra Kucińska)
24
"Krasnale" badają właściwości jabłka
Przedszkolaki z grupy "Krasnale" przeprowadziły doświadczenia badawcze, aby dowiedzieć się "Co się stanie z jabłkiem?". Sprawdzały czy jabłko pływa czy tonie w wodzie. Okazało się, że pływa i to właśnie dzięki temu, że w jabłku też znajduje się trochę powietrza. Następnie sprawdzaliśmy czy pestki z jabłka tańczą? Zauważyliśmy, że w wodzie opadają na dno, ale już w gazowanych napojach unoszą się na powierzchni. Na koniec zostawiliśmy jabłko w czterech różnych szklankach w różnych substanacjach- wodzie, oleju, occie oraz wodzie z sodą. Co z tego wyjdzie? Krasnale sprawdzą już za kilka dni. (Katarzyna Dutkowska)
6
"Biedronki" w parku.
W ramach realizacji tematu kompleksowego "Jesień w lesie i w parku" dzieci z grupy "Biedronki" udały się na wycieczkę pieszą do parku zwanego popularnie w Morągu "Alejkami". W bezpośrednim kontakcie z naturą przedszkolaki obserwowały zmiany w wyglądzie drzew i krzewów które następują jesienią. Rozpoznawały też drzewa liściaste i iglaste, niektóre z nich nazywały. Park do miejsce odpoczynku dlatego też dzieci chętnie spacerowały , bawiły się liśćmi, słuchały szumu fontanny i pokonały zielony labirynt , który jest jedną z atrakcji naszego miejskiego parku. (Bożena Warcaba)
8
"Biedronki" odkrywają przyrodę
Czterolatki kontynuują poznawanie pory roku jaką jest jesień. Dzieci znają już dary sadu i ogrodu, którymi bogato wyposażyły kącik przyrody w swojej sali. Teraz czas na poznawanie darów parku i lasu oraz zauważanie zmian jakie zachodzą w przyrodzie o tej porze roku, czyli zmiana kolorytu drzew, opadanie liści, poznawanie i nazywanie niektórych gatunków drzew. Będziemy także obserwować i nazywać jesienne stany pogodowe. Naszą podróż rozpoczęlismy od odkrywania, tego, co kryje nasz przedszkolny ogród. Jak się okazało rośnie na nim wiele gatunków drzew oraz można znaleźć na nich ich owoce. Pierwszym gatunkiem oglądanym przez "Biedronki" były miłorzęby (często mylone z jarzębiną!), potem był kasztanowiec, klon, dąb, brzoza. Przedszkolaki starały się prawidłowo nazywać drzewa i ich owoce (oczywiście wyszło, że dąb to żołędziowiec). Potem przeszliśmy do drzew iglastych, czyli świerka, sosny i dwóch gatunków jodły. Dzieci wiedzą też, że drzewa dzielimy na liściaste i iglaste i, że szyszki rosną tylko na iglastych. (Anna Miś)
23
Ratownik Medyczny w naszym przedszkolu
Dnia 6.10. gościem w naszym przedszkolu był ratownik medyczny pan Adam Krawczyk. To było nie tylko miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły dzieci z grupy III „Leśne Ludki”, IV „Ekoludki” oraz V „Pszczółki”. Celem zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności podczas udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w razie wypadku, w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób zgłaszać wypadek, jakie informacje podać dyspozytorowi. Kolejny raz przypomniały sobie jak istotna jest znajomość swojego adresu zamieszkania. Dzieci uczyły się także w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej. Raz jeszcze dziękujemy za wizytę. (Małgorzata Małyj)
7
Archiwum Aktualności