• "Żabki" w muzeum

•     Grudzień, to czas kiedy wszyscy dorośli i dzieci czekamy na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Urzeka nas ich piękno, tajemniczość i rodzinna atmosfera tych dni. Wszyscy dobrze znamy i kultywujemy zwyczaje świąteczne. Ubieramy choinkę, przygotowujemy 12 wigilijnych potraw, czekamy na prezenty od Mikołaja, ale zwyczaje na przestrzeni lat ulegały zmianie. Jak dawniej przygotowywano wigilijną kolację, czym strojono choinki, kim był Szemiel i co to jest nowolatek?. O tym wszystkim, dzieci z grupy ,,Żabki” dowiedziały biorąc udział w warsztatach prowadzonych w morąskim muzeum. Na zakończenie zajęć dzieci samodzielnie wykonały zabawki, które zawieszą na choinkach w swoich domach. (ja)

• "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato" - akcja w "Krasnalach"

•    W pierwszej grupie przedszkolaków w ramach akcji "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato" po mamie Maksa nadeszła kolej na tatę Antka, pana Radka Semeraka. Pan Radek czytał dzieciom opowiadania z książki "Kubuś Puchatek", które mali słuchacze sami wybierali. Trzeba przyznać, że w skupieniu śledzili losy Kubusia i jego przyjaciół, a sposób, w jaki tata Antka przedstawił bajkę bardzo im odpowiadał.(am)

• Kiermasz bożonarodzeniowy

•      W dniach 7- 9 grudnia w naszym przedszkolu odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, z którego zebraną kwotę przeznaczymy na doposażenie placu zabaw dla dzieci. Wystawione do sprzedaży i wykonane własnoręcznie przez personel placówki dekoracje cieszyły się ogromnym zainteresowniem wśród dzieci i rodziców. Niektórzy rodzice odchodzili od naszego kramu zawiedzeni, poniewaz upatrzone wcześniej przez nich przedmioty zostały wykupione przez innych, często pytano też: "a nie możecie tego dorobić? ". Wiemy więc co będzie "schodziło" w przyszłym roku...oj, czeka nas dużo pracy...Zebrano sumę ok. 2.600 zł, zostanie ona wpłacona na konto Rady Rodziców. (am)

• "Słonka" na zajęciach w muzeum

• 7 grudnia dzieci z grupy "Słonka" udały się do muzeum - na zajęcia "Boże Narodzenie na Warmii i Mazurach". Podczas spotkania dzieci poznały dawne tradycje i obyczaje związane z naszym regionem, a na koniec samodzielnie wykonały zawieszki choinkowe - pajacyki, przy których bardzo ambitnie pracowały.

• Pierwsza pomoc przedmedyczna w grupie "Biedronki"

• 29 XI 2016r.w grupie "Biedronki" odbyły się warsztaty dla rodziców z "Pierwszej Pomocy Przedmedycznej". Pokaz i prelekcję przeprowadził ratownik medyczny Pan A. Mackiewicz. Natomiast 5 XII 2016r, odbyły się zajęcia dla dzieci z grupy "Biedronki", które przeprowadził Pan I. Wiktorzak. Przedszkolaki obserwowały jak wykonuje się opatrunki, jak zastosować strzykawkę do usuwania kleszczy, jak stosować folię termoizolacyjną oraz w jaki sposób wykonać tzw. sztuczne oddychanie. Dzieci były bardzo zainteresowane i chętnie uczestniczyły w spotkaniu. (jś)

• Mikołajki na sportowo i...doświadczalnie - "Krasnale" ponownie w Gimnazjum

•     "Krasnale" ponownie odwiedziły halę sportową Gimnazjum nr 1. Tym razem zmagania małych sportowców odbywały się w mikołajkowej atmosferze i przy asyście starszych koleżanek Mikołajek, które bardzo pomagały przedszkolakom w pokonywaniu ciekawych i nowych dla nich konkurencji. „Krasnale” z wielkim zaangażowaniem pokonywały tory przeszkód oraz biegały z nietypowymi dla nich przyborami gimnastycznymi np. kijem do unihokeja. Pan Krzysztof Farjaszewski – nauczyciel wychowania fizycznego zadbał, aby ćwiczenia były dostosowane do wieku dzieci i stały się dla nich prawdziwą zabawą, która ma ich zachęcić do czynnego i aktywnego trybu życia. Zakończeniem zajęć na hali był mecz piłki nożnej, podczas, którego czterolatki mogły wykazać się świetną kondycją. Wspólne zawody odbyły się w ramach cyklu spotkań przedszkolaków z gimnazjalistami i panem Krzysztofem. Jak na Mikołajki przystało nie obyło się bez niespodzianek – dzieci przygotowały dla prowadzących mini przedświąteczne upominki, natomiast „Krasnale” otrzymały słodkie prezenty. Ale to nie był koniec niespodzianek! Zmęczone przedszkolaki zaprosiła do swojej pracowni pani Anna Grudzińska, nauczyciel chemii w Gimnazjum nr 1, która przygotowała dla nich kilka ciekawostek chemicznych: był sodowo – octowy wulkan, rozkwitające w wodzie papierowe kwiatki, atrament w mleku i pałeczki w płynie do mycia naczyń, tonące i pływające jajko. Jednak największy aplauz dzieci pani Ania dostała po pokazaniu „skaczącego jajka” - tak, tak, jajko odbijało się od stolików niczym kauczukowa piłeczka. Jak to zrobić? Surowe jajo zalewamy octem w naczyniu i odstawiamy na dobę. Radzimy spróbować i sprawdzić…Dziękujemy pani Annie i Krzysztofowi za urozmaicenie i wzbogacenie dzieci o nowe doświadczenia!(am)