W Przedszkolu nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu wręczono nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Przyroda Warmii i Mazur". Konkurs ten objęty był patronatem przez Burmistrza Morąga, Nadleśnictwo Dobrocin oraz Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej przy Warmińsko - Mazurskim ODN w Olsztynie. Już po raz ósmy Przedszkole nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu było organizatorem ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci w wieku przedszkolnym. W tej edycji konkursu inspiracją do twórczości małych artystów była przyroda Warmii i Mazur. Na konkurs nadesłano prace z sześciu województw: lubelskiego, mazowieckiego, śląskiego, podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jury nagrodziło i wyróżniło ogółem 15 prac w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci 3-4 oraz 5-6 letnich. Podczas uroczystej Gali licznie zgromadzeni laureaci i zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu dzieci z grupy "Krasnale", "Ekoludki" i "Słonka" promujący nasze miasto oraz region Warmii i Mazur. Punktem kulminacyjnym Gali było oczywiście wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz atrakcyjnych nagród ufundowanych przez Burmistrza Morąga, Nadleśnictwo Dobrocin, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz PHU "Piksel" w Morągu. Podczas spotkania wręczono również nagrody zwycięzcom Wewnątrzprzedszkolnego Konkursu Fotograficznego dla dzieci i rodziców "Aktywny Morążanin, czyli rodzinne wyprawy w obiektywie". Pełna lista nagrodzonych w obu konkursach znajduje się na stronie internetowej Przedszkola nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu (www.przedszkole6morag.edupage.org) oraz na profilu placówki na portalu facebook. Pięknie powiedział Pan Leszek Biernacki, Burmistrz Morąga: "Jestem związany z tym regionem dwadzieścia lat i nie jestem w stanie opisać jego piękna w taki sposób, jak wspaniale przedstawili go autorzy nadesłanych do konkursu prac". Miłą niespodzianką była wizyta Pani Barbary Ginejko, dyrektora Przedszkola nr 44 z Lublina, która odbierała aż trzy nagrody dla swych wychowanków i która poruszyła wszystkich zebranych bardzo emocjonalnym oraz pełnym wzruszeń przemówieniem. Takie chwile są niepowtarzalne i trudno je zapomnieć... Przybyli goście po oficajalnej uroczystości mogli posilić się w bufecie pieczołowicie stworzonym przez rodziców i personel placówki, a także... skorzystać z dobrodziejstw "Morąskiej Perły" - taką bowiem niespodziankę w ramach promocji naszego miasta przygotował Burmistrz Morąga. (bk)
Uroczysta Gala konkursów: "Przyroda Warmii i Mazur" oraz "Aktywny morążanin, czyli rodzinne wyprawy w obiektywie"
Rodzinny piknik w "Stajni Pod Dębami"
W piątkowe, piękne i prawie letnie popołudnie, dzieci z grupy "Krasnale" wraz ze swoimi rodzinami wybrały się do "Stajni pod Dębami". Celem pikniku była integracja dzieci i rodziców, zachęcenie do aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz obcowanie ze zwierzętami jakimi są konie. Pani Alicja - instruktorka jazdy konnej, opowiedziała najpierw dzieciom o ich zwyczajach oraz zapoznała z zasadami, których trzeba przestrzegać podczas kontaktów z tymi zwierzętami. Następnie dzieci pod okiem opiekunów mogły przejechać się konno po mini hipodromie. Z przejażdżki skorzystały też niektóre mamy i rodzeństwo przedszkolaków. Kolejnym punktem pikniku było podziwianie umiejętności koni i dżokejek, które pokazały sposoby chodu koni oraz skoki przez przeszkody. W międzyczasie zostało też rozpalone ognisko i chętni, zgłodniali uczestnicy mogli posilić się upieczoną kiełbaską. Po rozsiodłaniu koni wszyscy udali się do stajni, gdzie mogli nakarmić konie, porównać ich wyglądy, dotknąć i je pogłaskać. Teraz przyszła kolej na wspólne, sportowe zmagania całych rodzin. Konkurencje nie należały do łatwych, ale chętnych nie brakowało. A przy okazji było też co niemiara śmiechu i sportowej rywalizacji. Tradycyjnie już na takich imprezach wielkim powodzeniem cieszy się "przeciąganie liny" - w tej dyscyplinie wykazały się dzieci, młodzież, mamy, a nawet babcia i oczywiście tatusiowie. "Skoki w workach" okazały się nie mniej ciekawym zadaniem, a dla dorosłych nawet nieco "niewygodnym". Nie łatwym był też "bieg par" ze związanymi nogami. Na zakończenie trzygodzinnego spotkania bawiono się chustą animacyjną oraz puszczanymi olbrzymimi bańkmi mydlanymi, a chętni chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej. Obserwując wszystkich, ich zaangażowanie, chęć do wspołnej zabawy - doszłam do wniosku, że dla ogromnej większości było to dobrze wykorzystane popołudnie.(am)
"Krasnale" ponownie w bibliotece
Pięciolatki skorzystały z zaproszenia pani Iwonki z biblioteki i w środę uczestniczyły w lekcji bibliotecznej "W Królestwie Bajek". Najpierw wysłuchały opowiadania "Śpiąca Królewna " ilustrowanego serią obrazków, a potem rozpoznawały na ilustracjach bajki i nadawały im tytuły. Aby utrudnić dzieciom zadanie pani bibliotekarka prosiła, aby dzieci opowiedziały wskrócie o czym ona jest. Kolejnym zadaniem było odgadnięcie przez "księcia" po głosie "królewny" i wypowiedzenie jej imienia. Następnie dzieci podzielono na cztery grupy, którym przypisano role z "Czerwonego Kapturka". Pani Iwonka czytała bajkę, a "Czerwone Kapturki", "babcie", "wilki' i "myśliwi" słysząc nazwę swojej grupy musiały odpowiedzieć właściwym hasłem. I najlepiej spisały się....wilki! Podczas wizyty w Oddziale dla Dzieci okazało się, że wielu rodziców przychodzi tu ze swoimi dziećmi,a przedszkolaki czują się w tym miejscu bardzo swobodnie - "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci".(am)
Pożegnanie Małego Misia
Przez ostatnie osiem tygodni dzieci z naszego przedszkola odwiedzali wspaniali goście. Były to pluszowe misie przysyłane z innych przedszkoli oraz szkół podstawowych w ramach realizowanego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Celem ogólnopolskiego programu było rozwijanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci bardzo sumiennie opiekowały się misiami poprzez wspólną zabawę, spacerowanie, a także czytanie baśni i legend związanych z naszym regionem. Niestety nadszedł czas, aby pożegnać się z małym misiem. Przedszkolaki z grup „Ekoludki” oraz „Żabki” w czwartek 11.05.2017r. uczestniczyły w uroczystości zakończenia realizacji projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, która miała miejsce w Morąskim Domu Kultury. Dzieci z grupy „Leśne Ludki” oraz „Żabki” wspólnie wykonały pracę plastyczną przedstawiającą naszego misia Pompusia. Natomiast dzieci z grupy „Ekoludki” wystąpiły na scenie śpiewając piosenkę „Warmiński song”, promującą piękno naszego regionu.(if)
UWAGA!!! OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "PRZYRODA WARMII I MAZUR" ROZSTRZYGNIĘTY!!!
Miło nam poinformować, że znamy już laureatów konkursu "Przyroda Warmii i Mazur".
Laureaci konkursu w kategorii dzieci 3-4 letnich:
I miejsce – Oliwia Klimek, Przedszkole Miejskie nr 44 w Lublinie,II miejsce – Ignacy Sudujko, Przedszkole Samorządowe w Dobrocinie,II miejsce – Amelia Kowalczyk, Przedszkole Miejskie nr 44 w Lublinie,III miejsce – Izabela Sieczkowska, Przedszkole Miejskie nr 44 w Lublinie.Wyróżnienia:
-
Lena Załuska, Przedszkole nr 26 w Elblągu,
- Jakub Krzyszkowski, Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 im. Małego Księcia w Częstochowie,
- Karina Liniewicz, Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu.
Laureaci konkursu w kategorii dzieci 5-6 letnich:
I miejsce – Małgorzata Błaszczyk, Przedszkole nr 26 w Elblągu,I miejsce – Alicja Pasichnik, Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 im. Małego Księcia w Częstochowie,II miejsce – Amelia Hubacz, Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu,II miejsce – Julia Soroko, Przedszkole Miejskie nr 39 w Olsztynie,III miejsce – Karolina Woźnicka, Przedszkole nr 17 Elbląg,Wyróżnienia:
- Maja Dobies, Przedszkole Samorządowe w Dobrocinie,
- Julia Klisz, Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu.
Wyróżnienie specjalne przyznane przez Nadleśnictwo Dobrocin:
-
Maciej Kozłowski, Przedszkole Publiczne nr 2 w Bartoszycach.
Wszystkim laureatów i ich opiekunów przypominamy, iż wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej Gali w środę, 24 maja 2017r. o godz. 10.00 w Przedszkolu nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu, ul. Pomorska 23. Nagród nie wysyłamy pocztą.
Protokół Jury konkursu z dnia 15 maja 2017r.doc
-
"W Krainie Basni" - rozwiązanie konkursu plastycznego
Dzisiaj w Bibliotece Miejskiej w Morągu Oddział dla Dzieci, odbyło się uroczyste rozwiązanie gminnego konkursu plastycznego "W Krainie Baśni". W kategorii pierwszej "Przedszkola" na osiem nagrodzonych miejsc, aż sześcioro dzieci z naszego przedszkola stanęło na podium: I miejsce zajęła Laura Osińska - grupa "Krasnale", II Milena Sasin - grupa "Biedronki" oraz Lena Michalska - grupa "Ekoludki", III miejsce Zofia Sadowska - grupa "Ekoludki" i Wyróżnienia: Alicja Raćkowska, Paweł Farjaszewski - grupa 'Krasnale". Gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów! (am)
"Rachunkowy zawrót głowy" - zabawy matematyczne z udziałem pani Ewy Głód
Grupa "Ekoludki" gościła panią Ewę Głód, nauczycielkę matematyki z Gimnazjum nr 1 w Morągu, która w ramach nawiązanej współpracy przygotowała i przeprowadziła zajęcia dla przedszkolaków poświęcone zabawom matematycznym. Zajęcia zaczęły się jednak nie od liczb czy znaków działań matematycznych, tylko od rozwiązywania rebusów sylabowo-obrazkowych. Pani Ewa podkreśliła, że umiejętność rozwiązywania takich rebusów ma też wpływ na umiejętność rozwiązywania matematycznych zagadek. Przekonała się, że dla dzieci z grupy "Ekoludki" rozwiązanie takich rebusów to zwykła formalność. Następna część spotkania poświęcona była działaniom matematycznym takim jak dodawanie, odejmowanie i porównywanie elementów zbiorów w zakresie 10. Na tyle była przygotowana pani Ewa. Przedszkolaki jednak ją zaskoczyły, bo wykazały się umiejętnością sprawnego wykonywania takich działań z przekroczeniem progu dziesiątkowego i to znacznie w niektórych przypadkach. W dalszej części spotkania dzieci wykonywały zadania na karcie pracy przygotowanej również przez panią Ewę. Trzeba było dodawać, odejmować, przeliczać i jeszcze na dodatek zapisywać wyniki za pomocą cyfr. Z tym również większość uczestników nie miała problemu, a jeśli ktoś nie był pewien swoich pisarskich umiejętności "rysował" wynik w postaci odpowiedniej liczby kropek (z tej możliwości skorzystały niektóre 5-latki). Ostatnia część zajęć poświęcona była figurom geometrycznym płaskim takim jak kwadrat, koło, prostokąt i trójkąt. Jej punktem kulminacyjnym było origami - każde dziecko przekształciło prostokątną kartkę papieru w głowę pieska, którą następnie przy pomocy przyborów rysunkowych uzupełniło o oczy, nosek czy język. Wszystkie zabawy przygotowane przez panią Ewę bardzo podobały się dzieciom, żywiołowo reagowały na kolejne polecenia i ciagle widać było las rąk w górze. Szkoda, że nadszedł czas na podwieczorek i zajęcia musiały dobiec końca. Pani Ewa obiecała, że przygotuje nowe zabawy i ponownie odwiedzi "Ekoludki". Trzymamy ją za słowo i czekamy!!! (bk)
"Mały Książę" i gimnazjaliści z wizytą u "Krasnali"
W piątek odwiedzili nas gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1 w Morągu, wraz z nauczycielem języka polskiego panią Małgorzatą Szliter. Przygotowali oni krótką opowieść z książki Antoine de Saint Exupery'ego "Mały Książę". Przedszkolaki wysłuchały fragmentu opowiadania i odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem. Jak się okazało mimo, że tego typu literatura jest trudną do odbioru przez dzieci w tym wieku, to zapamiętały one trudne słowa i zrozumiały jej przesłanie. Następnie wspólnie ze starszymi kolegami i koleżankami "Krasnale" wykonały zadanie plastyczne "Planeta Małego Księcia", na której musiały zamieścić i pokolorować obrazki związane z przeczytanym fragmentem powieści oraz ozdobiły różnym materiałem plastycznym "Korony dla Małego Księcia". Gimnazjaliści wspaniale zajęli się pięciolatkami, wykazali się też wielką pomysłowością przy wykonaniu koron, które wspaniale ozdobiły głowy ich młodszych kolegów. Na koniec "średniaki" otrzymały pamiątkowy dyplom ze wspaniałym wierszem nawiązującym do spotkania oraz słodycze. Przedszkolaki odwdzięczyły się również słodkościami i podarowały uczniom uśmiechnięte znaczki odblaskowe, natomiast pani Małgosi wręczono pamiątki związane z naszym przedszkolem. Wspólne spotkanie zakończyło pamiątkowe zdjęcie. Wizyta gimnazjalistów była doskonałym wstępem do omawiania tematu kompleksowego "Przez tęczową krainę, książka wszystko Ci opowie". (am)
"Ekoludki" wykonały makietę Morąga
W ramach tematu kompleksowego "Morążanin - to brzmi dumnie!" dzieci z grupy IV "Ekoludki" stworzyły makietę naszego miasta. Wykorzystały do tego kartonowe pudełka, rolki po papierze toaletowym, które okleiły kolorowym papierem. Zrobione budynki postawiły na ozdobionej planszy. Makietę można obejrzeć przed salą oddziału. (kf)
Przedszkolaki poznają swoje miasto
Wszystkie przedszkolaki spotkały się z pracownikiem morąskiego Ratusza panią Patrycją Kaczmarek. W ramach obchodów 690-lecia miasta Morąga dzieci miały okazję poznać historię naszej miejscowości, a także dowiedzieć się ciekawych informacji na temat zabytków znajdujących się w naszym grodzie. Ciekawą atrakcją okazały się makiety zabytków, które zostały wykonane przez pana Zbigniewa Gosławskiego. Pani Patrycja pokazała dzieciom również film przedstawiający wygląd miasta przed okresem wojny, a także po wojnie. Dzięki temu dzieci mogły zobaczyć, jak zmieniał się Morąg na przestrzeni dziesiątek lat. Dziękujemy naszej prelegentce za interesującą lekcję historii oraz za poświęcony nam czas. (km)
Pani Kasia Opowiada "Krasnalom" o Morągu
Przedszkolaki w ramach tematyki związanej z obchodami 690 lecia naszego miasta spotkały się z panią Katarzyną Zarachowicz, która pełni funkcję pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i zajmuje się promocją naszej gminy. Mama Ani opowiedziała dzieciom w bardzo przystępny i ciekawy dla nich sposób historię naszego miasta. Przy pomocy makiet wykonanych przez pana Gosławskiego, na co dzień udostępnionych w pomieszczeniach Ratusza, a na nasze potrzeby wypożyczonych do przedszkola przedstawiła sposób powstania osady, potem grodu i w końcu dużego miasta. Opisała jak zmieniał się wygląd zamku krzyżackiego oraz jakie on pełnił wówczas funkcje. Zamek stał się później własnością rodu Dohnów, oni natomiast mocno zmienili wygląd zamku, który popadł w ruinę, więc zbudowali sobie nowe lokum - znane dziasiaj jako Pałac Dohnów, w którym obecnie mieści się muzeum. Pani Kasia pokazała też i opisała kolejno makiety Kościoła, który jako jedyny zabytek w Morągu nie uległ przez lata zniszczeniu, czterech wież ciśnień, Ratusz ze starymi kamienicami oraz dawny, przedwojenny dworzec kolejowy Nasza prelegentka opisała też mury obronne i opowiedziała inne ciekawostki dotyczące położenia miasta. Następnym etapem było pokazanie dzieciom w formie prezentacji multimedialnej podziału administracyjnego naszego kraju (województwa, powiaty, gminy), opisanie planu miasta - dzieci rozpoznawały i pokazywały znane im miejsca. "Krasnale" wysłuchały naszego hejnału, utrwaliły sobie historię herbu oraz flagi. Miały też możliwość porównania nowego herbu z wyglądem starego. Dowiedziały się, że przy różnych okolicznościach bita jest pamiątkowa, morąska moneta i zobaczyły jej wzór. Obejrzały stare fotografie charakterystycznych budowli i zabytków Morąga. Pięciolatki dowiedziały się też, że jest miejsce, w którym odwiedzający Morąg może dowiedzieć się o ciekawych miejscach w gminie - jest to informacja turystyczna. Na tym nie zakończyło się poznawanie historii miasta. Pani Zarachowicz przygotowała dzieciom wiele zadań do wykonania przy stolikach w zespołach - przedszkolaki układały puzzle przedstawiające zabytki, flagę, herb, pamiątkowy order, wyszukiwały różnice w wyglądzie herbu itp. Punktem kulminacyjnym spotkania było wykonanie makiety Ratusza, które wcale nie było łatwym zadaniem, o czym przekonały się nie tylko dzieci... Na zakończenie spotkania nasz gość wręczył dzieciom dyplomy oraz materiały promocyjne gminy Morąg przygotowane specjalnie dla małych mieszkańców naszego regionu. Przedszkolaki w podziękowaniu za pięknie przygotowane zajęcia obdarowały mamę Ani znaczkiem z logo przedszkola oraz małym upominkiem, aby przypominał jej o Przedszkolu "
Pod Zielonym Parasolem". (am)
Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki "Przyjaciel Przyrody" z naszym udziałem
W Przedszkolu nr 2 w Morągu odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki ph. "Przyjaciel Przyrody". Wzięły w nim udział dzieci z naszego przedszkola - grupa "Ekoludki" oraz "Słonka". Reprezentanci "Ekoludków" - Tymek Kadylak i Daria Witucka zaśpiewali piosenkę pt. "Ziemia - wyspa zielona", a reprezentanci "Słonek" - Kornelia Hamulecka, Julia Klisz, Max Raćkowski, Antoni Brynda i Dominika Zawada wykonali piosenkę "Każdy kwiat". Miło nam poinformować, że obie grupy zostały laureatami III miejsca. Gratulujemy i życzymy dalszych wokalnych sukcesów!!! (bk)
Sukcesy "Ekoludków" w konkursach plastycznych organizowanych przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Zalewie
W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Zalewie odbyło się oficjalne podsumowanie konkursu na palmy, pisanki i kraszanki oraz konkursu plastycznego - "W labiryncie wiosny-Wielkanoc jako inspiracja". Miło nam poinformować, że wśród laureatów konkursu znalazły się dzieci z grupy "Ekoludki" naszego przedszkola. W konkursie na palmy wielkanocne w kategorii palmy małe I miejsce zajęła Lena Michalska a wyróżnienie otrzymała Alicja Michalska. W konkursie plastycznym "W labiryncie wiosny-Wielkanoc jako inspiracja" I miejsce zajęła Alicja Michalska, II miejsce zajęła Agata Kaczyńska, III miejsce należało do Darii Wituckiej. Wszystkim laureatom gratulujemy!!! Dziękujemy Pani Ani Brędowskiej za udostępnienie zdjęć. (bk)
"Jak pomóc dziecku z autyzmem" - konferencja w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Szymanowie
W sobotę, 22 kwietnia 2017r., grono pedagogiczne naszego przedszkola wzięło udział w odbywającej się Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szymanowie konferencji poruszającej zagadnienia związane z funkcjonowaniem, diagnozą i terapią dzieci z autyzmem. W konferencji uczestniczyli pedagodzy, terapeuci, rodzice i inne osoby zainteresowane tą problematyką. Po krótkim powitaniu gości przez dyrektora placówki pana Jarosława Witka wystąpili specjalni goście z Kaliningradu. Młodzież i dzieci dotknięte różnymi niepełnosprawnościami przedstawiły barwny i zabawny spektakl teatralny. Następnie swoje referaty zaprezentowali znakomici goście i jednocześnie wybitni specjaliści w tej dziedzinie: dr hab. Dorota Podgórska - Jachnik prof. UKW w Bydgoszczy, która wygłosiła dwie prelekcje: "Autyzm - pozycja nozologiczna" oraz "Wsparcie komunikacyjne dzieci z autyzmem", prof. dr hab. UMK w Toruniu Jacek Błeszyński "Dychotomiczność etiologii zaburzenia spektrum autyzmu - jak spojrzeć na zaburzenia w rozwoju", mgr Magdalena Charbicka UKW "Rozwijanie kompetencji społecznych dzieci z autyzmem". Na zakończenie konferencji uczestnicy obejrzeli bardzo przejmujący i pouczający film "Nasz świat - opowieści rodziców" przygotowany przez nauczycieli Ośrodka, w którym swoje przeżycia i uczucia przedstawiły mamy dzieci doświadczonych tym zaburzeniem. Za swoją odwagę oraz podejście do sprawy otrzymały owacje na stojąco, podziękowano im również kwiatami. Specjalne upominki otrzymali również prelegenci konferencji.(am)
"Zielony Dzień" w przedszkolu
W naszym przedszkolu po raz kolejny uroczyście obchodziliśmy "Dzień Zielony". Wzięły w nim udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Główny cel obchodów "Zielonego Dnia" to propagowanie urozmaiconej w owoce i warzywa diety oraz ukazanie jej pozytywnego wpływu na rozwój i zdrowie człowieka. Już od samego rana w przedszkolu dominowały wszystkie odcienie zieleni. Sprawiły to między innymi ubrania dzieci i pań. Każdy przedszkolak przyniósł też przynajmniej jedno zielone warzywo lub owoc. Wybór był nie lada: główki sałaty, zielona natka pietruszki, pekinka, kapusta włoska, szczypiorek, brokuły, świeże ogórki, rzeżucha, papryka, avocado, kiwi, jabłka, gruszki, winogrona... Obchody "Zielonego Dnia" rozpoczęły się od spotkania całej społeczności przedszkola w sali zajęć i zabaw ruchowych. Tam dzieci uczestniczyły w rozmowie na temat zdrowego odżywiania się, a w szczególności korzyści jakie daje człowiekowi spożywanie warzyw i owoców, rozwiązywaniu zagadek smakowych oraz zabawach rytmiczno-tanecznych przy muzyce z pedagogiki zabawy. Drugi etap to już aktywna twórczość i działania dzieci w poszczególnych salach, w wyniku której powstała cała gama fantastycznych potraw ze zgromadzonych warzyw i owoców. Punkt em kulminacyjnym obchodów "Zielonego Dnia" była degustacja "zielonych różności" pięknie wyeksponowanych w holu przedszkola dla dzieci, rodziców i innych osób odwiedzających tego dnia przedszkole. Zapewniamy, że przygotowane specjały zjadane były z apetytem i szybko zniknęły ze stołu! (bk)
"W kierunku natury" - ekologiczna parada przedszkolaków
W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi cała społeczność naszego przedszkola uczestniczyła w eko-paradzie pod hasłem "W kierunku natury". Uczestnicy parady przemaszerowali ulicami Morąga niosąc wcześniej przygotowane transparenty z hasłami zachęcającymi do zdrowego stylu życia przyjaznego środowisku. Odwiedzili między innymi pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, Morąskiego Domu Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Morągu, którym wręczyli wykonane własnoręcznie ulotki przedstawiające przykłady prostych działań mających znaczenie dla ochrony bioróżnorodności. Takie same ulotki dzieci wręczały mijanym przechodniom. Kolorowa parada wywołała duże zainteresowanie wśród mieszkańców, chętnie prowadzili oni rozmowy z dziećmi na temat przedsięwzięcia wyrażając przy tym swoje poparcie dla takich inicjatyw. (bk)
"Krasnale" poznają swoje miasto
"Krasnale" w ramach obchodów 690 lecia Morąga poznają swoje miasto poprzez temat kompleksowy "Morąg - moje miasto". Jego poznawanie rozpoczęły od wycieczki na najstarszą część miasta. Obejrzały Kościół pod wezwaniem Św. Józefa, pomnik J. G Herdera, kamienicę w, której mieszkał, ruiny zamku krzyżackiego otoczonego fosą, mury obronne okalające dawny gród, Pałac Dohnów, zegar słoneczny, tablicę upamiętniającą pobyt Legionów pod wodzą generała Henryka Dąbrowskiego w naszym mieście, Ratusz i starą pompę. Ciekawym przeżyciem było przejście po oryginalnej, kamienistej starej ulicy. Z wysokości Starego Miasta zobaczyły też wieżę ciśnień. Oczywiście największą atrakcją było ...opanowanie armat i przejście po schodach w murze obronnym.Jak wynikało z opowiadan dzieci, tylko niektóre z nich miały okazję z bliska zobaczyć te charakterystyczne dla naszego miasta miejsca, ...zapraszamy więc rodziców na wspólną z dziećmi wycieczkę.(am)
"Nieoczekiwana zamiana miejsc" - teatrzyk
Dzisiaj, mimo niesprzyjającej aury wszystkie przedszkolaki udały się do sali kinowej w MDK na teatrzyk mówiący o empatii do zwierząt pod tytułem "Nieoczekiwana zamiana miejsc". Młodzi aktorzy z toruńskiej grupy "T" w przezabawny i pouczający zarazem sposób pokazali krzywdy wyrządzane zwierzętom przez człowieka i jakie mogą być tego konsekwencje. Wskazali możliwości opieki i zachęcali do niesienia im pomocy w formie wolontariatu. Dzieciom spektakl bardzo się podobał, żywiołowo reagowały na sceny humorystyczne ale najważniejsze, że zrozumiały jego przesłanie(am)
"Kolorowa Wielkanoc" - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
W piątek, 7 kwietnia odbyła się uroczystość z okazji rozstrzygnięcia konkursu plastycznego "Kolorowa Wielkanoc", organizowanego przez MDK w Morągu. Nasze przedszkolaki mogą poszczycić się aż trzema miejscami na podium w kategorii pzredszkola. I miejsce zajął Bartek Klepczyński z grupy "Żabki", III miejsce zajęła Ala Michalska z grupy "Ekoludki", a wyróźnienie przypadło Emilce Polberg z grupy "Krasnale". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (am)
Oglądamy świat przez mikroskop cyfrowy
Przedszkolaki z dwóch grup "Krasnale" i "Ekoludki" miały ponownie okazję poznawać doświadczalnie świat. To było już kolejne spotkanie z panią Małgosią Kadylak, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła i to dosłownie, dzieciom otaczający nas świat. Rozmowę rozpoczęła od pytania "Co nam powiększa różne przedmioty?". Przedszkolaki oczywiście znały odpowiedź: lupa, okulary, lornetka, mikroskop, teleskop - padało z różnych stron. Pani Małgosia opowiedziała o tym, że są różne mikroskopy - takie jak mamy w przedszkolu, czyli optyczne, ale są też mikroskopy cyfrowe i specjalne naukowe, w zależności od tego, co się chce zbadać. Dzieci potrafiły też odpowiedzieć, po co ogląda się pod mikroskopem i bada różne rzeczy. Następnie mogły porównywać przedmioty powiększone przez lupę, mikroskop optyczny i cyfrowy, którego obraz wyświetlany był na monitorze komputera. Mali naukowcy mogli zobaczyć różnicę w wyglądzie i budowie włosa brunetki i blondynki, oglądały różne części roślin, kartkę różowego papieru, który jak się okazało w powiększeniu był białym papierem w różowe kropki, pióro pawie, gojącą się ranę, skórę człowieka, stół, materiał i inne przedmioty proponowane przez dzieci. Dzieci opisywały swoje skojarzenia związane z konkretnym, przygotowanym wcześniej przez naszą laborantkę preparatem. Kolejnym zadaniem było wykonywanie preparatów według instrukcji mamy Maksa i Tymka, a więc szkiełko, woda i na przykład trochę ziemi z doniczki czy kawałek rośliny. Przedszkolaki były zawiedzione, bo jak się okazało w naszej ziemi nie było żadnych żyjątek. Dziękujemy za kolejną i bardzo atrakcyjną lekcję przyrody!(am)
Archiwum Aktualności