Światowy Dzień Kota to święto obchodzone corocznie 17 lutego. Ma ono podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. Z okazji obchodów tego dnia w przedszkolu odbyły się zajęcia poświęcone tym czworonogom. Uczestniczyły w nich dzieci 4-letnie z grupy VII "Pszczółki" oraz dzieci 4-5 letnie z grupy VI "Biedronki". Na początku zajęć dzieci ubrały na głowy papierowe opaski z "kocimi uszkami" i wymalowały sobie noski oraz kocie wąsy. Po krótkiej rozmowie poświęconej Światowemu Dniu Kota dzieci przystąpiły do wykonania przygotowanych na to spotkanie przez Panią Kasię zadań. Były zagadki, łamigłówki, układanie puzzli, picie mleka przez słomki no i oczywiście wspaniałe zabawy ruchowe przy muzyce. Wszystko to miało na celu przybliżenie dzieciom kocich zwyczajów, poznanie sposobów właściwej opieki nad nimi oraz rozwijanie wrażliwości na los bezdomnych zwierząt. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z wykonaniem zadań, za co uhonorowane zostały medalami. (bk)
"Światowy Dzień Kota" w zagadkach i zabawach
"Pszczółki" w Muzeum
Grupa „Pszczółki” wybrała się do Muzeum J.G.Herdera w Morągu na warsztaty z panią Angeliką Reiss. Pani Angelika przeprowadziła z dziećmi bardzo interesujące zajęcia o tematyce karnawałowej oraz opowiedziała o tradycjach związanych z karnawałem. Każde dziecko otrzymało szablon maski, którą mogło udekorować w swój własny, niepowtarzalny sposób. W ruch poszły: flamastry, cekiny, pióra, brokat, naklejki. Na warsztatach, a także w trakcie późniejszego zwiedzania muzeum towarzyszyła nam babcia Pawełka, która z zawodu jest nauczycielką historii. Dla większości dzieci był to pierwszy pobyt w Muzeum. Pani Wiesława w bardzo ciekawy i jednocześnie przystępny dla przedszkolaków sposób opowiadała o eksponatach zgromadzonych w poszczególnych salach muzealnych. Z dużym zaciekawieniem dzieci oglądały różne przedmioty, meble czy obrazy wykonane dawno, dawno temu. Pani Wiesława opowiedziała ciekawostki związane z eksponatami muzealnymi (chociażby „ruchomy” but na obrazie). Zwiedzanie Muzeum umożliwia dzieciom poznanie historii swojego regionu, jego unikalnej kultury. Jest to dobry sposób na poznanie naszej przeszłości. Warto takie wycieczki organizować dla przedszkolaków. (km)
Walentynki w "Krasnalach"
Wspólne zabawy walentynkowe odbyły się w gr. "Krasnale" i "Leśne Ludki". W tym dniu dzieci ubrały się na czerwono, ponieważ jak wiadomo, czerwony kolor symbolizuje miłość. Przedszkolaki poznały tradycję oraz znaczenie Walentynek, a potem przyszedł czas na wspólne zabawy przy muzyce - "Taniec na gazecie", "Odszukaj drugą połówkę", "Walentynkowy taniec z balonami". Wszystkim dzieciom ten dzień bardzo się podobał, co widać na zdjęciach :) (ej)
Walentnkowe zabawy "Pszczółek" i "Żabek"
Czterolatki i pięciolatki postanowiły wspólnie obchodzić święto miłości i przyjaźni, czyli Walentynki, które przybyły do nas z Anglii. Najpierw przedszkolaki dowiedziały się, jaka jest historia i pochodzenie tego wyjatkowego dnia oraz kim był Święty Walenty. Potem dzieci bawiły się w kole podając sobie maskotki w kształcie serca, a te, które podczas przerwy w muzyce ją trzymały odpadały z zabawy. Następnie dzieci otrzymały emblematy z połówkami serduszek i musiały znaleźć swoją druga połówkę. Kolejne zadanie też nie było łatwe - taniec z balonami w różnych pozach. Po tańcach nadeszła pora na plastykę - dzieci wykonały według własnych pomysłów Walentynki. Na koniec każde otrzymało słodkość i balon w kształcie serca.(am)
Przedszkolna Walentynkowa Poczta
Na kilka dni przed Walentynkami na hollu przedszkola pojawiła się skrzynka na walentynkowe kartki. Jak się okazało znalazły się w niej nie tylko pocztówki, ale i smakołyki! Panie Irmina i Karolina zajęły się otwarciem pękającej w szwach skrzynki oraz segregacją niespodzianek. Podczas uroczystego spotkania wszystkich dzieci i całego personelu przedszkola zostały one wręczone ich adresatom. (am)
"Pszczółki" w sklepie i w aptece
Dzieci z grupy „Pszczółki” udały się na wycieczką do pobliskiego sklepu spożywczego. Jedna z Pań oprowadziła grupę po całym sklepie, opowiedziała co się w nim znajduje i na czym polega jej praca. Dzieci poznały poszczególne działy oraz mogły zobaczyć kasę fiskalną, gdzie dokonujemy zapłaty za zrobione zakupy. W podziękowaniu za znalezienie czasu "Pszczółki" obdarowały Panią bibułowymi kwiatkami, balonikami oraz samodzielnie wykonaną laurką. Przy okazji skorzystaliśmy i odwiedziliśmy sąsiadującą ze sklepem aptekę, gdzie Pani farmaceutka również opowiedziała dzieciom, co znajduje się w aptece i na czym polega praca farmaceuty. Przedszkolaki podziękowały Pani obdarowując ją czekoladowym sercem. (kn)
Lekcja matematyki w "Żabkach"
Pięciolatki gościły dziś u siebie panią Katarzynę Jesionek - nauczyciela matematyki w ZSZiO w Morągu, która poprowadziła w bardzo ciekawy i przystępny dla nich sposób "lekcję matematyki". Po krótkim wstępie i przedstawieniu się przedszkolaki utrwaliły sobie liczenie w zakresie 1-10 - przeliczały literki w napisach z ich imionami, porównywały ich liczbę, określały różnice posługując się określeniami "mniej o...", "więcej o...", "tyle samo". Kolejnym zadaniem było wylosowanie przez wybrane dziecko kartonika z liczbą i ułożenie go we właściwej kolejności - jak się okazało zdecydowana większość dzieci zna doskonale wygląd cyfr i liczbę 10. Później "Żabki" mogły popisać się konstruowaniem z klocków wież, ale żeby nie było za łatwo mama Antka wydawała polecenia typu: "Podaj mi trzy żółte klocki", a dzieci przeliczały kolejno elementy budowli i porównywały ich liczebność. Kolejną zabawą było porównywanie zawartości słoików wypełnionych cukierkami. Na pytanie pani matematyk "W którym słoiku jest więcej cukierków?" - oczywiście padła odpowiedz, że tam, gdzie są większe.Jakie było zdziwienie, gdy po wysypaniu ich i przeliczeniu okazało się, że jest ich tyle samo! Kilkoro dzieci stwierdziło też, że starczy cukierków dla wszystkich, tylko jedni dostaną małe, a inni duże. Jak się jednak na końcu okazało każdy dostał od pani Jesionek i małe, i duże. Ponadto pięciolatki musiały wykonywać operacje typu "Zjadłam dwa cukierki czerwone i jeden niebieski. Ile zostało? Po zabawie z cukierkami przyszła kolej na zabawę z muzyką. Każde dziecko miało przypisaną cyfrę i musiało ją odgadnąć po tym, jak inne wybijało jej liczbę instrumentem muzycznym.Cyfra przyklejona do ubrania była wyjściem do kolejnego zadania - dzieci siedziały w kole, a na hasło np "cyfra 6", biegły wokół okręgu i po okrążeniu siadały na swoim miejscu. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie też z zabawą z cyframi na kartonikach, które musiały wcześniej uporządkować, a następnie wskazywać właściwą na polecenie prowadzącej. Celem zajęcia było utrwalenie liczenia ze zrozumieniem w zakresie 1-10, zachęcenie dzieci do poznawania znaków matematycznych, rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych od najmłodszych lat. Dzieci podziękowały wręczając pani Kasi mały upominek, a nasz gość zaprosił nas na kolejne spotkanie do swojej klasy w szkole. Oczywiście skorzystamy z zaproszenia i dziękujemy za bardzo pouczające spotkanie. (am)
"Bal u Kopciuszka"
Przez dwa dni wszystkie przedszkolaki bawiły sie na balu karnawałowym, który w tym roku odbył się pod hasłem "Bal u Kopciuszka". W środę swoją zabawę miały dzieci z grup: "Krasnale", "Biedronki" i "Pszczółki, natomiast w czwartek dzieci z "Żabek", "Leśnych Ludków", "Ekoludków" i "Słonek". W pięknie zaaranżowanej sali według pomysłu pani Bożenki, przedszkolaki obejrzały najpierw przedstawienie "Kopciuszek" przygotowane przez personel przedszkola w reżyserii pani Beatki. Po pełnym emocji spektaklu pani dyrektor Ewa zaprosiła wszystkie dzieci do zabawy. Aby dać nieco odetchnąć naszym milusińskim, panie Irmina i Karolina w przerwach na taniec przygotowały ciekawe konkursy i zagadki, które wcale nie były łatwe - niech ktoś spróbuje oddzielić fasolę od ryżu! Przedszkolaki odwiedził też Mikołaj, który oczywiście przywiózł dzieciom prezenty. Oprawę muzyczną, czyli hity wszech czasów, zapewnił nam DJ Bartek. (am)
Karnawałowe spotkania w ramach Projektu "Uśmiechnięte Przedszkolaki"
W ramach Projektu Unijnego "Uśmiechniete Przedszkolaki" odbyły się kolejne spotkania przedszkolaków. Dzieci w czasie zimy i karnawału bawiły sie przy muzyce, wykonywały różne prace plastyczne i poznawały tajniki języka angielskiego. Dowiedziały się, w jaki sposób obchodzi się dziś ten czas zabaw i przebierańców, a w jaki obchodzono go dawniej. Przedszkolaki między innymi wykonywały maski karnawałowe, przebierały sie w różne postacie, malowały twarze, czy opracowały pantomimę "Kopciuszek". Jednak hitem spotkań jest zabawa przy muzyce "Księżniczki i rycerze". (am)
Przedszkolaki laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy pożarom"
W dniu 26 stycznia 2018r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu wręczono nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy pożarom" na szczeblu powiatowym. Wśród nagrodzonych prac znalazły sie prace naszych przedszkolaków; II miejsce zajął Bartek Nowak, a III miejsce Miłosz Bartelik z grupy "Leśne Ludki". W imieniu organizatorów dyplomy oraz nagrody wręczyła dzieciom pani Ewa Skibiak, dyrektor Przedszkola nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu. Gratulujemy sukcesu!!! (jś)
U zegarmistrza gra muzyka..
Dzieci z grupy „Pszczółki” wybrały się na ciekawą wycieczkę do zegarmistrza. Dzieci miały okazję obejrzeć różnego rodzaju zegary- były zegary ścienne, stojące, na rękę, z wahadłem, a także zegar z kukułką, który wzbudził największy zachwyt u dzieci. „Pszczółki” miały okazję poznać narzędzia do naprawy i czyszczenia zegarów a także przysłuchiwały się dźwiękom wydawanym przez zegary. Wspólnie z Panem liczyły bicie zegara, który wybijał głośno pełną godzinę. Pan Zegarmistrz pokazał także dzieciom dawny mechanizm zegarka- sprężynę dzięki, której zegarki mogły odmierzać czas nie potrzebując do tego baterii. Zegarmistrz pokazał dzieciom wnętrze zegarka z wahadłem tłumacząc jego zasadę działania. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja dla naszych Przedszkolaków. (km)
"Ekoludki" goszczą babcie i dziadków
Na nasze smutki mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie – to nasze kochane babcie i dziadkowie. W piątek 19 stycznia w grupie Ekoludki zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały dla swoich wspaniałych gości przedstawienie pt. „Dziadek, stołek i rosołek” oraz pełną humoru inscenizację wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po części oficjalnej babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.(jf)
Dzień Babcia i Dziadka w "Pszczółkach"
Dzień Babci i Dziadka sprawia wszystkim ogromną radość a w szczególności naszym Przedszkolakom, które zaprosiły swoich dziadków do Przedszkola. Dziadkowie i Babcie skorzystali z zaproszenia i przybyli do Przedszkola zobaczyć swoje małe pociechy. Grupa „Pszczółki” przedstawiła swój program artystyczny w którym pokazała swoje umiejętnościmuzyczne a także recytatorskie. Dumnie i odważnie przedszkolaki pokazywali swoje umiejętności a dziadkowie i babcie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich wnuków i wnuczek. Dzieci przygotowały dla swoich ukochanych dziadków krawaty, które dziadkowie od razu zakładali prezentując się w nich wspaniale a dla babć przygotowali przepiśniki z sekretnym przepisem na ciasto- na pyszny jabłecznik. Dopełnieniem spotkania był słodki
poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci. Bardzo dziękujemy rodzicom za tak duże zaangażowanie w przygotowanie tego dnia. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń a także okazji by powiedzieć dziadkowi i babci jak bardzo ich kochamy. (km)
Szaleństwa "Żabek" na śniegu
Korzystając ze wspaniałej, zimowej aury (która wreszcie do nas przybyła) pięciolatki mogły poszleć na miękim i czystym śniegu. Rzucały się śnieżynkami, ciągały na sankach i jabłuszku, przewracały w sniegu, robiły tzw orły, ale najlepszą frajdą było obrzucanie pani Ani śniegiem, która w walce na sypanie się białym puchem ze swoją gromadką niestety musiała ustąpić i na koniec się poddać. Jednak rewanż zapowiedziała...(am)
"Krasnale" świętują Dzień Babci i Dziadka
18 stycznia 2018 r. w grupie "Krasnale" odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. "Krasnale" najlepiej jak potrafiły recytowały wiersze i śpiewały piosenki dla swoich ukochanych gości, którzy przybili do nich z bliska i z daleka. Babcie i Dziadkowie z wielkim wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Na koniec dzieci wręczyły swoim bliskim własnoręcznie przegotowane prezenty. (ej)
Dzień Babci i Dziadka w "Żabkach"
W środowe popołudnie dzieci z grupy "Żabki" gościły w przedszkolu swoje babcie i dziadków. Część artystyczna odbyła się w sali gimnastycznej, a poczęstunek w sali zabaw. Kacper powitał naszych gości słowami: "Serduszko moje bije z radości, bo mam przywitać zebranych tu gości. Dziś małe dzieci przedstawienie dają, Jedni zatańczą, drudzy zaśpiewają..." po czym dzieci zaśpiewały piosenkę "Kochana babciu, kochany dziadku". Następnie przedszkolaki kolejno pięknie recytowały swoje wierszyki, śpiewały przygotowane piosenki związane tematycznie ze spotkaniem ilustrując je odpowiednio ruchem. Jednak aby ubarwić spotkanie wnuczki i wnukowie przygotowali też specjalne układy taneczne: dziewczynki wystąpiły z pomponami do piosenki C.C. Catch, Ala zatańczyła z szarfą przy utworze ABBY "Gimme, gimme, gimme" w aranżacji grupy A - Teens, chłopcy przebrani za Indian wykonali taniec wojenny do utworu "Apache song" grupy Tatanka, a na koniec, po złożeniu życzeń dzieci wykonały w formie playbacku hit ostatnich lat "Przez twe oczy zielone" zespołu Akcent. Kończąc część rozrywkową kropkę nad "i" postawiły wszystkie pięciolatki wykonując taniec do kolejnego hitu ostatnich miesięcy "Noc w Zakopanem" Sławomira, którego to hitu nie nauczyły się w przedszkolu, a...we własnych domach już wcześniej! Po wesołym i emocjonalnym występie Natalka zaprosiła wszystkich na poczęstunek, gdzie wnukowie wręczyli przybyłym przygotowane upominki. To było miłe, wesołe, ale także bardzo wzruszające spotkanie za, którego przygotowanie dzieci otrzymały wiele komplementów, a my dziekujemy gościom i zapraszamy za rok! Podziękowania należą się również rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci i organizacji poczęstunku" (am)
Dzień Babci i Dziadka w grupie VI "Biedronki"
Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest co roku bardzo uroczyście. Dzieci z grupy „Biedronki” zaprosiły swoje babcie i dziadków do przedszkola aby z okazji zbliżającego się święta w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość. Dnia 16 stycznia od rana padał śnieg i było mroźno. Zimowe warunki nie były jednak przeszkodą dla zaproszonych gości. Babcie i dziadkowie licznie przybyli do przedszkola, do swoich wnucząt. Wspominali, że kiedyś to były przecież „prawdziwe zimy”. Przedszkolaki odważnie i bez tremy przedstawiły swój program artystyczny: z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach perkusyjnych i tańczyły. Babcie i dziadkowie ze wzruszeniem ale i z dumą podziwiali występy swoich wnucząt. Jako wyraz wdzięczności otrzymali również drobne upominki własnoręcznie wykonane przez swoje wnuki. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców: ciast, ciasteczek, owoców, napojów i wspaniałych tortów. Mimo, że za oknem zima, był to jeden z najcieplejszych dni w roku, który dał wszystkim ogromną radość, wywołał uśmiech na twarzach, sprawił, że małe serduszka dzieci biły szybciej, a Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem wysłuchali czułych słów kierowanych pod ich adresem. (bw)
Dzień Babci i Dziadka w grupie III "Leśne Ludki"
We wtorek, 16 stycznia 2018 roku w sali zajęć i zabaw ruchowych odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupie III "Leśne Ludki". Pierwsza część spotkania to program artystyczny przygotowany przez dzieci - znalazły się tu wiersze, piosenki, instrumentacja utworu muzycznego oraz wesoły taniec. Ta część zakończyła się złożeniem życzeń wszystkim gościom oraz wręczeniem własnoręcznie wykonanych upominków. Druga część uroczystości to słodki poczęstunek, przygotowany z dużym zaangażowaniem przez Rodziców. (bk)
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2018
Dzieci z grup "Słonka", "Ekoludki" i "Leśne Ludki" naszego przedszkola reprezentowały naszą placówkę w 26 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który tradycyjnie w naszym mieście odbył się w MDK w Morągu w dniu 14 stycznia 2018 roku. "Ekoludki" wystąpiły w inscenizacji wiersza Jana Brzechwy "Żuraw i czapla", "Słonka" zaśpiewały piosenkę "Dwa koty", natomiast "Leśne Ludki" zatańczyły układ rytmiczny do utworu J. Brahmsa "Taniec węgierski". Występy dzieci z naszego przedszkola były entuzjastycznie przyjęte przez zgromadzoną na sali publiczność i zebrały zasłużone owacje.(jś)
Dzień Babci i Dziadka w grupie V "Słonka"
Dzień Babci i Dziadka to ważne święto dla każdego przedszkolaka. Dlatego też dzieci postanowiły pokazać ile dla nich znaczą i jak wielką miłością ich darzą. Słonka przedstawiły jasełka oraz piosenki i wiersze z życzeniami z okazji tego ważnego dnia. Poza tym przygotowały piękne prezenty - Babcie otrzymały korale, a Dziadkowie laurki :) (kf)
Archiwum Aktualności