W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy lll świętowały Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola przebrane w swoich ulubionych bajecznych bohaterów. Było mnóstwo dobrej zabawy, zagadki bajkowe, zabawy ruchowe, tańce przy ulubionych dziecięcych przebojach oraz prezentacja strojów. Ten dzień sprawił dzieciom wiele radości. ( Kinga Włodarska).
Dzień Postaci z Bajek w "Leśnych Ludkach".
- 27
"Jestem przedszkolakiem - jesień" - czytanie w "Słonkach"
Na dworze mimo listopada mamy złotą polską jesień. W piątkowe popołudnie odwiedziła nas mama Martynki Pani Iwona Kulińska - Bartosiewicz, która w ramach projektu "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato" przygotowała jesienne zadania dla sześciolatków. Pani Iwona przeczytała trzy opowiadania z książki "Jestem przedszkolakiem - jesień", pokazała dzieciom jak wykonać witraże z zasuszonych liści, zadawała zagadki związane z jesienią oraz doskonaliła sprawność manualną przedszkolaków poprzez wycinanie nożyczkami elementów zwierząt, które potem musiały złożyć w całość według wzoru i przykleić na kartkę. Wszystkie zadania zostały wykonane na szóstkę! W nagrodę dzieci dostały słodkości. Niestety nie wszystkie założenia udało się wykonać, więc mama Martynki zostawiła dzieciom zadana do wykonania na później. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i pomysłowo przeprowadzone spotkanie. (Anna Miś)
19
"Budowle i bryły" - zajęcia kreatywne "Słonek" z Panią Ewą Głód
Sześciolatki kontynuują zapoczątkowaną w ubiegłym roku współpracę z Panią Ewą Głód nauczycielem matematyki i fizyki w V Liceum Ogólnokształcącym im. Wspólnej Europy w Olsztynie oraz pełniącą funkcję doradcy metodycznego. W tym roku spotkania odbywają się pod hasłem "Licz, doświadczaj i odkrywaj świat z matematyką i fizyką". Dzisiaj przedszkolaki dowiedziały się, że oprócz figur płaskich w naszym otoczeniu znajdujemy bryły, czyli figury przestrzenne. Pierwszą jaką dzieci "rozgryzły" jest sześcian, który został omówiony i rozłożony na różne sposoby. "Słonka" układały model i siatkę bryły, oglądały figury w trójwymiarze i kostki do gry w różnych kształtach. Po części informacyjnej nastąpiło praktyczne działanie dzieci, które podzielone na grupy wykonywały zadania techniczne. Dziewczynki kolorowały szablony zwierząt, które potem musiały w całość złożyć i powiedzieć z jakich figur się składają. Natomiast zadaniem chłopców było zbudowanie z pudełek robota. Potem dzieci zbudowały konstrukcję z sześcianów. Niestety zabrakło czasu więc część zadań Pani Ewa zostawiła sześciolatkom do wykonania w późniejszym terminie. Oczywiście efekty tych prac przedstawimy! Otrzymaliśmy też dyplom od Dyrektor V Liceum Pani Anny Struk, który upamiętnia nasze zajęcia. A w planach kolejne warsztaty i...wiosenny wyjazd do Olsztyna czyli zwiedzanie bogato wyposażonych pracowni, w których dzieci będą praktycznie działać. Będzie ciekawe! (Anna Miś)
47
Dzień Dyni w "Leśnych Ludkach"
Leśne Ludki 31.10 świętowały Dzień Dyni. Dzieci w ramach zajęć kulinarnych zrobiły pyszne ciasto dyniowe. Dowiedziały się jakie składniki są potrzebne i jakich akcesoriów trzeba do tego użyć. Nie obyło się również bez zdjęć w dyniowej fotobudce. Dyniowe ciasto bardzo smakowało naszym przedszkolakom! (Karolina Folgert)
32
Dzień pełen wrażeń u "Ekoludków"
We wtorek Ekoludki świętowały od rana Dzień Dyni. Dzieci miały okazję poznać różnorodność dyń i ich właściwości. Były bardzo ciekawe co dynia kryje w środku. Do obserwacji posłużyły dzieciom lupy, dzięki którym mogły się przyjrzeć dyni z bliska. Następnie doszły do wniosku, że dynia choć ma różną wielkość i kształt a także kolor to przypomina...mandarynki. Dzieci przyozdobiły mandarynki ogonkiem z ogórka a następnie delektowały się smakiem „mini dyni”. Skojarzyły dynię z mandarynką i utrwaliły dzięki temu fakt, że dynia jest...owocem. Wprawdzie uważa się ją za warzywo, to jednak z botanicznego punktu widzenia jej słodki miąższ jest owocem. Następnie wykonywały dyniową pracę plastyczną. Kolejną częścią dzisiejszego dnia było wyjście do Morąskiego Ratusza, gdzie dzieci brały udział w kreatywnych warsztatach badawczych prowadzonych przez Panią Alicję i Panią Patrycję w Ratuszowych Piwnicach. Zajęcia edukacyjne były świetną przygodą dla wszystkich dzieci. Z wielkim zaciekawieniem brały udział w kolejnych atrakcjach. Dziękujemy bardzo za możliwość wzięcia udziału w kreatywnych zajęciach. (Elżbieta Gurgielewicz, Aleksandra Kucińska)
32
Czary - Mary w "Leśnych Ludkach"
Dnia 30.10 grupa „Leśne Ludki” wybrała się do Ratuszowych Piwnic na halloweenowe eksperymenty. Dzieci mogły dokonywać obserwacji, wyciągać wnioski z przeprowadzonych doświadczeń. Z chęcią pomagały „czarować” Paniom prowadzącym warsztaty. Dzieci obejrzały też wystawy znajdujące się w ratuszowych pomieszczeniach. Dodatkową atrakcją było szukanie cukierków. Bardzo dziękujemy za umożliwienie uczestnictwa w zajęciach.(Karolina Folgert)
17
"Pszczółki" na warsztatach badawczych w Morąskim Ratuszu
Halloween, nazywane coraz częściej Świętem Dyni, cieszy się dość dużą popularnością szczególnie wśród najmłodszych. W klimacie tego dnia i zaopatrzone w odpowiednie stroje "Pszczółki" wybrały się do Morąskiego Ratusza na warsztaty badawcze pt. "Halloweenowe czary - mary". Gospodarze spotkania, Panie: Alicja Kaczyńska i Patrycja Sowizdrzał, serdecznie powitały dzieci i zabrały je do Ratuszowych Piwnic, których wystrój stanowił idealny klimat do przeprowadzenia badawczych zabaw. Świetna organizacja przedsięwzięcia sprawiła, że każde dziecko mogło aktywnie uczestniczyć w kolejnych eksperymentach. Nie da się ukryć, że przedszkolaki robiły to z wielkim zaangażowaniem i w dużym skupieniu. Zgodnie z podawaną przez prowadzące Panie recepturą odmierzały, dodawały składniki, mieszały... Efekt tych działań był niesamowity! Pani Alicja i Pani Patrycja pochwaliły dzieci za ich aktywność i w nagrodę zaprosiły do przeszukania pomieszczeń w celu zebrania wszystkich ukrytych cukierków. Oczywiście to zadanie również zostało wykonane w 100%. Dziękując prowadzącym warsztaty za spotkanie "Pszczółki" wręczyły pamiątkowe magnesy z logo przedszkola. Zaprosiły też obie Panie do naszego przedszkola na Andrzejki. Zaproszenie zostało przyjęte, więc do zobaczenia! (Beata Kamińska)
29
"Przestrzenna Dynia" - mini konkurs w "Słonkach"
W ramach projektu "Dyniowisko" chętne dzieci wraz ze swomi rodzinami wykonały przestrzenne dynie w dowolnej technice, dowolnej wielkości i dowolnego pomysłu. Jak się okazało zainteresowanie konkursem grupowym było całkiem spore - udział w nim wzięło 13 rodzin! Komisja składająca się ze wszystkich dzieci i pań pracujących w grupie według określonych wcześniej zasad przyznawała punkty. I tak I miejsce zajęła praca Hani Gołaszewskiej, II Ignasia Kadylaka, III Zosi Rodziewicz i Kuby Gutfrańskiego. Pozostałe prace otrzymały wyróżnienia, bo wszystkie były piękne i pomysłowe! Gratulujemy! Prace można podziwiać na hollu przedszkola. Zapraszamy do obejrzenia. (Anna Miś)
15
"Z bajką przez świat"
Uwaga
Mamy zaszczyt ogłosić wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. „Z bajką przez świat”. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a uczestnicy dostarczyli nam niezwykłe dzieła sztuki, które zaprezentowały bajkowe światy w całej ich okazałości.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za trud i zaangażowanie w tworzenie tych niezwykłych prac. Wybór laureatów był niezwykle trudny ze względu na wysoki poziom artystyczny wszystkich prac.
Oto wyniki konkursu:
Kategoria I (3-4 latki):
1. Jagoda Grygorowicz – Miejskie Przedszkole w Białej Piskiej
2. Julia Mularonek – Przedszkole Nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu
3. Apolonia Kotarska – Szkoła Podstawowa w Żabim Rogu
wyróżnienie:
- Jan Lewandowski – Przedszkole Nr 19 w Elblągu
Kategoria II (5-6 latki):
1. Aryna Kisialova - Przedszkole Nr 3 im. „Baśni I Bajek Polskich” w Elblągu
2. Haria Zamaro - Przedszkole Niepubliczne Nr 1 w Braniewie
3. Oliwia Grodzicka – Przedszkole Jedyneczka w Morągu
wyróżnienia:
- Nadia Wojcionowicz – Przedszkole Nr 2 w Morągu
- Maja Tkaczuk Jans – Przedszkole Nr 10 w Elblągu
- Hanna Gołaszewska – Przedszkole Nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom! Nagrody oraz dyplomy zostaną wręczone na uroczystej gali wręczenia nagród, która odbędzie się 06.11.2023r. o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej Przedszkola nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu.
Życzymy dalszych sukcesów artystycznych i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.
"Słonka" i "Ekoludki" piekły chleb
W związku z realizacją Dobrych Praktyk "Poznajemy staropolskie obyczaje" grupa "Słonka" wraz z zaproszonymi dziećmi z grupy "Ekoludki" wspólnie piekła chleb. Zanim dzieci zabrały się za pieczenie chleba wysłuchały historyjki obrazkowej pt. "Od ziarenka do bochenka", dzięki której dowiedziały się jak wzrasta ziarno oraz jak wygląda jego obróbka, a także poznały etapy powstawania chleba. Dzieci dowiedziały się, że proces produkcji chleba wymaga zaangażowania wielu ludzi, min.: rolnika, młynarza oraz piekarza. Poznały wszystkie składniiki oraz sposób robienia chleba, a następnie same zabrały się za jego wykonanie. Na koniec zrobione chlebki trafiły do przedszkolnego piekarnika, by po kilkunastu minutach móc zachwycać się zapachem oraz smakiem cieplutkiego pieczywa. (Ewa Jaroszewicz)
30
Szanuj zwierzęta, bądź odpowiedzialny.
Za nami XV edycja kampanii na rzecz zwierząt ze Schroniska w Zbożnem. Już w jej cieniu dzieci z grupy "Pszczółki" realizowały temat kompleksowy "Domowi ulubieńcy". Przez cały tydzień toczyły się rozmowy na temat tego, jakie zwierzęta towarzyszą ludziom w domach, jakie mają potrzeby, jakie są ich zwyczaje i czego oczekują od swoich opiekunów. Dzieci chętnie opowiadały o zwierzętach, które mają w swoich rodzinach i jak opiekują się nimi na co dzień. Przedszkolaki odbyły również wirtualny spacer po Schronisku w Zbożnem, poznając niektóre z przebywających tam psów i kotów oraz historie ich pojawienia się w tym miejscu. "Pszczółki" doskonale wiedzą, że posiadanie zwierzęcia to bardzo duża odpowiedzialność i że czasami obecność futrzastego pupila w domu nie jest możliwa z różnych względów. Mając to na uwadze dzieci własnoręcznie, z dużym zaangażowaniem wykonały własne zwierzątka - żółwie w akwariach, które zabrały do swoich domów (z pewnością opieka nad nimi nie będzie skomplikowana). Obiecały też, że odwiedzą z rodzicami Schronisko w Zbożnem i poświęcą trochę wolnego czasu jego podopiecznym. Jesteśmy przekonani, że będzie to czas spędzony atrakcyjnie, a dzieci będą miały szansę poczuć, że dla tej jednej istoty zmieniają świat na lepszy. Bezinteresowna pomoc okazana naszym braciom mniejszym - niechcianym, porzuconym, skrzywdzonym - będzie równie cenną nauką. (Beata Kamińska)
23
"Dzień Dyni" w "Słonkach"
Grupa "Słonka" obchodziła "Dzień Dyni". W tym dniu do przedszkola dzieci przyszły ubrane w kolorach dyni, a tematyka dnia obracała się właśnie wokół tego...owocu. Zaraz po śniadniu przedszkolaki zabrały się do zrobienia dyniowych muffinek, a w tym rodzaju wypieku nasze sześciolatki mają już wprawę. Tym razem musiały zapamiętać składniki i ich ilość oraz kolejność wykonywania czynności. Uczyły się odmierzać ilość produktów na wadze kuchennej. Dowiedziały się też, że dynię można piec w piekarniku i zmiksowaną dodawać do ciasta. Babeczki piekły się w kuchennym piekarniku, a "Słonka" zrobiły pamiątkowe fotografie w fotobudce, które zostaną wykorzystane w przygotowaniu prezentacji z realizacji projektu eTwinning "Dyniowisko". Po obiedzie, w uroczystej atmosferze przy świecach spałaszowaliśmy pachnące, mięciutkie, dyniowe muffinki. No cóż...były pyszne! (Anna Miś)
58
Nasi laureaci w konkursie plastycznym "Książkowy Superbohater"
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Książkowy Superbohater" organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną Oddział Dziecięcy w Morągu. Jesteśmy dumni, że wśród nagrodzonych osób w kategorii przedszkola znalazło się aż troje przedstawicieli z naszej placówki. I miejsce zajęła Zosia Rodziewicz oraz III Ignaś Kadylak - oboje z grupy "Słonka". Natomiast wyróżnienie otrzymał Wiktor Wyszomirski z grupy "Ekoludki", który wykonał pracę pod kierunkiem swojej mamy. Gratulujemy nagrodzonym sześciolatkom, a Pani Emilii Rodziewicz dziękujemy za pomoc w odbiorze nagród. (Anna Miś)
12
Młodsze przedszkolaki na spotkaniu z Panią Leśnik
Dnia 24 października grupa „ Krasnale”, „ Żabki”, „ Biedronki” i „ Leśne Ludki” uczestniczyły w ciekawej lekcji o przyrodzie, którą poprowadziła pani leśnik. Opowiedziała dzieciom o zwierzętach, które zasypiają na zimę. Przybliżyła im wiedzę na temat drzew, jakie możemy zobaczyć w lesie. Przedszkolaki mogły usłyszeć odgłosy zwierząt ze specjalnej tablicy edukacyjnej. Podczas zajęć dzieci zdobyły nowe widomości dotyczące życia leśnych zwierząt. Dziękujemy za miłe spotkanie.(Katarzyna Lewandowska)
9
"Pszczółki" w module "Jesień" w ramach Ogólnopolskiego Programu "Zdrowo i Sportowo"
W grupie "Pszczółki" realizowany jest Ogólnopolski Program Edukacyjny "Zdrowo i Sportowo". Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości na temat roli i wagi aktywności fizycznej, odpowiedniego odżywiania i odpoczynku. Dzisiaj "Pszczółki" realizowały moduł "Jesień". Wszystkie zadania w formie ćwiczeń gimnastycznych zostały wykonane i sprawiły przedszkolakom wiele frajdy. Dzieci wykazały się też kreatywnością – piankowe makarony zastąpiły laskami gimnastycznymi, a płaskie dyski woreczkami. (Beata Kamińska)
19
Kampania społeczna "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie" w grupie "Pszczółki"
Dzieci z grupy "Pszczółki" włączyły się w realizację Kampanii Społecznej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie". Kampania dotyczyła osób niepełnosprawnych- niewidomych. Dzieci w czasie zajęć obejrzały film "N jak niewidomy", który przybliżył im funkcjonowanie osób niewidomych. Odkrywały przedszkolne miejsca, które dostosowane są do osób niepełnosprawnych m.in specjalne powierzchnie przy wejściu i zejściu ze schodów. Rozmawiały o tym w jaki sposób możemy pomóc osobom niewidomym w restauracji, czekając na autobus czy na przejściu dla pieszych. Uczestniczyły w zabawach z wykluczeniem zmysłu wzroku, a także malowały symbol niewidomych- białą laskę. Przedszkolaki poznały też specjalne pismo dla niewidomych- Alfabet Braille i próbowały odszyfrować jego znaki na opakowaniach leków. Wzięcie udziału w Kampanii miało na celu kształtowanie szacunku i tolerancji dzieci wobec osób niepełnosprawnych z dysfunkcją wzroku. (Katarzyna Dutkowska).
12
"Słonka" kisiły kapustę
W ramach realizacji Dobrych Praktyk „Poznajemy staropolskie zwyczaje” dzieci z grupy „Słonka” poznały tradycję kiszenia kapusty, która dawno temu była bardzo ważnym wydarzeniem w społeczności wiejskiej. Tradycja mówi, że kapustę należało zakisić najpóźniej do końca października, bo wtedy będzie najlepsza. I my tak zrobiliśmy. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się jakie wartości zdrowotne a także lecznicze zawiera kiszona kapusty, jaka odmiana kapusty nadaję się do kiszenia, tzw. „kamienna głowa”, a także jak wyglądał rytuał kiszenia kapusty dawno temu .Po części teoretycznej przedszkolaki ubrane w fartuszki z wielkim entuzjazmem zabrały się do pracy: tarły marchewkę, wsypywały poszatkowaną kapustę do beczki, sypały sól oraz ubijały tłuczkiem kapustę, tak aby puściła ona jak najwięcej soku. Następnie beczka powędrowała w ciepłe miejsce, aby mogła się dobrze zakisić. Na koniec zajęć dzieci degustowały ubitą przez siebie kapustę, a za kilka dni będą smakowały już ukiszoną.(Ewa Jaroszewicz)
30
Strażnicy leśni z wizytą w przedszkolu
W związku z realizacją ogólnopolskiego projektu "Jestem małym przyjacielem przyrody" zaprosiliśmy do naszego przedszkola panów leśników ze Straży Leśnej Nadleśnictwa Dobrocin. Dzieci z grup "Pszczółki", "Ekoludki" i "Słonka" miały możliwość utrwalić sobie wiedzę o ekosystemie jakim jest las i oczywiście też wzbogacić ją o nowe informacje. Pan Piotr Kadylak i Mateusz Olzacki przy pomocy prezentacji multimedialnej omówili sposoby przygotowania się zwierząt do zimy. Po tej części leśnicy opowiedzieli na czym polega praca strażnika leśnego i przypomnieli zasady właściwego zachowania się w lesie. Pan Piotr przygotował też album z liśćmi oraz gałęzie z poszczególnych drzew, a także opowiedział o różnicach w ich wyglądzie i budowie. Na koniec przedszkolaki musiały wybrana przez siebie gałązkę przyporządkować do liścia w albumie. Po części na sali gimnastycznej i podziękowaniu w imieniu trzech grup Panowie udali się do "Słonek", gdzie Pan Kadylak, prywatnie tata Ignacego w ramach kontynuacji projektu "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato" przeczytał wiersz Władysława Dumbali "Strażnik Leśny". Opowiadanie w bardzo przystępny sposób przybliżyło sześciolatkom specyfikę pracy strażnika leśnego. Potem "Słonka" miały zadanie plastyczne - tworzyły jesienne kompozycje na kartce z odciśniętych, pomalowanych farbą liści. Na pożegnanie każdy sześciolatek dostał medal "Małego Strażnika Przyrody" i inne gadżety związane z przyrodą. Bardzo dziękujemy za przyjazd do przedszkola i przybliżenie wiedzy związanej z lasem. (Anna Miś)
36
Nasza nauczycielka na zagranicznym szkoleniu
Nasza nauczycielka p. Katarzyna Dutkowska bierze udział w Trójstronnym Seminarium eTwinning dla nauczycieli przedszkola. Spotkanie w Brnie ma na celu rozpoczęcie współpracy między placówkami przedszkolnymi z trzech krajów - Polski, Czech i Słowacji oraz realizację projektów międzynarodowyc.
"Lśne Ludki" z wizytą na poczcie
W minionym tygodniu grupa ,,Leśne Ludki" realizowała temat kompleksowy pt: ,,Dzień dobry Panie Listonoszu". Przedszkolaki poznały zawód Listonosza, dowiedziały się jaka jest droga listu od nadawcy do adresata, zwiedziły Urząd Pocztowy. (Kinga Włodarska).
19
Archiwum Aktualności