Dnia 05.11.2024r. przedszkolaki z grupy ,,Ekoludki” udały się na wycieczkę do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Jurkach aby wspólnie z nowo poznanymi rówieśnikami świętować ,,Dzień Postaci z Bajek „. Dziękujemy Pani Dyrektor za miłe i słodkie powitanie, a nauczycielkom z oddziału przedszkolnego za wspaniałą zabawę.(Kinga Włodarska).
Dzień Postaci z Bajek w "Ekoludkach"
- 13
"Krasnale" lubią bajki
Najmłodsza grupa przedszkolaków obchodziła we wtorek Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci przyszły w przebraniach swoich bajkowych bohaterów i z gadżetami z ich ulubionych opowieści czy filmów. Wszyscy niczym gwiazdy filmowe zaprezentowali się na czerwonym dywanie prezentując swój strój. Dzieci obserwując pokaz rozpoznawały i nazywały bajkowe postacie. Wielką frajdą była możliwość skorzystania z kącika "Garderoba", w którym trzylatki mogły buszować niczym w teatralnej garderobie i wcielać się w nowe osoby. (Anna Miś)
46
Bajkowo w "Żabkach"
5 listopada to zawsze wyjątkowy dzień w przedszkolu, ponieważ obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki kojarzą nam się z dzieciństwem i beztroską, dlatego też dzieci z grupy "Żabki" nie mogły doczekać się, aż zaprezentują swoje piękne stroje. Oczywiście pojawiły się księżniczki, superbohaterowie, smoki, przyjaciele Psiego Patrolu i Pszczółka Maja. Przedszkolaki wyruszyły w podróż po Krainie Bajek, którą przygotował dla nas Bajkowy Tropiciel. Dzieci wykonywały zadania przypominając tytuły bajek. Wśród wyzwań, jakie stanęły przed dziećmi to wspólny taniec, pokonanie toru przeszkód, odgadnięcie zagadek i wiele innych. Na koniec przedszkolaki obejrzały teatrzyk sylwet pt. ,,Trzy małe świnki". Wywołał w nas wiele radości i uśmiechu. Podsumowaniem zajęć było wyczekiwanie na Bajkowego Tropiciela przy piosence "Witajcie w naszej bajce".(Aleksandra Kucińska)
15
Zachęcamy do pomocy czworonogom ze Zbożnego!!!
"Krasnale" poznają tajniki zjawisk chemicznych
Najmłodsza grupa przedszkolaków miała niecodzienną możliwość uczestniczenia w zajęciach przygotowanych i przeprowadzonych przez Panią Ewę Głód, nauczycielkę matematyki i fizyki z V Liceum Ogólonokształcącego im. Wspólnej Europy w Olsztynie. Doświadczenia pokazały, jak w prosty sposób można wykorzystać w zabawie z dziećmi wodę, sodę, ocet, skittelsy, czy opiłki żelaza. Trzylatki bardzo uważnie obserwowały zachodzące reakcje chemiczne. Zobaczyły, co dzieje się po rozpuszczeniu cukierków, jak pompuje się balonik przy pomocy sody i octu i jak wybucha "wulkan". Aktywnie też uczestniczyły i pomagały Pani Ewie podczas zajęć. Na koniec w specjalnym przyrządzie trzylatki mogły zobaczyć jak wygląda tęcza, a mina Brunona po jej ujrzeniu była bezcenna "tam był kolor czerwony, żółty, zielony i niebieski!" - wykrzyknął zachwycony. Pani Ewa obiecała, że odwiedzi ponownie "Krasnale" z nowymi ciekawostkami. Czekamy niecierpliwie i bardzo dziękujemy za super zabawę, dzięki której dzieci poznają tajniki nauki. (Anna Miś)
33
Dzień Dyni w grupie "Krasnale"
W środę 30 października w grupie "Krasnale" odbył się Dzień Dyni. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas, których poznaliśmy bardzo zdrowe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola dynie oraz ubrały się na kolor pomarańczowy. Dzieci wzięły udział w zabawach z udziałem dyni: wydrążanie dyni, dyniowy slalom oraz tańcu improwizowanym przy dyniowych piosenkach. Dynia była także inspiracją do stworzenia pracy plastycznej.(Agnieszka Widuto)
32
"Źabki" i "Leśne Ludki" na Farmie Dyniowej
30 października dzieci z grup "Żabki" oraz "Leśne Ludki" wyruszyły na wycieczkę do Farmy Dyniowej w Dobrym Mieście. W ten sposób zainaugurowaliśmy obchody Dnia Dyni. Wszystkich nas zachwyciła piękna aranżacja terenu, oczywiście z dynią w roli głównej. Wykorzystaliśmy ten czas na jesienno - dyniową sesję zdjęciową. Dzieci dowiedziały się, że rodzina dyniowatych obejmuje aż 800 gatunków! Na farmie spotkaliśmy liczne zwierzątka: alpaki, osiołki, barany, a nawet malutkie jagniątko, które urodziło się kilka dni przed naszym przyjazdem. Dzieci były zachwycone zwierzątkami. Z wielką radością i odwagą karmiły je, co można zaobserwować na poniższych zdjęciach. Po aktywności na świeżym powietrzu przedszkolaki zgłodniały i zjadły z apetytem drugie śniadanie. To nie był jeszcze koniec niespodzianek. Kolejną atrakcją dla dzieci było wyklejanie obrazka z prawdziwej wełny alpaki. Punktem kulminacyjnym wycieczki okazało się szaleństwo w sali zabaw. Przedszkolaki mogły cieszyć się basenem z kulkami, zjeżdżalniami, trampolinami i wieloma innymi aktywnościami. Miłe Panie z Farmy Dyniowej podarowały dla dzieci breloczki z alpaką. Zmęczone ale przeszcześliwe dzieci wróciły do przedszkola, gdzie czekał na nich pyszny krem z dyni. (Aleksandra Kucińska)
14
Niecodzienni goście w Przedszkolu nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” w Morągu
"Miłości nie da się kupić, ale można ja przygarnąć za darmo ze schroniska" - taki przekaz popłynął z wizyty wyjątkowych gości w naszym przedszkolu: Pani Pauliny Jakoniuk, technika weterynarii i trenera, Pani Joanny Topolskiej, kierownika Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zbożnem koło Morąga oraz przesympatycznego psa Atro. Wizyta gości nie była przypadkowa. Panie osobiście chciały podziękować całej społeczności przedszkola za organizowane od wielu lat akcje zbiórek karmy oraz innych potrzebnych rzeczy psiakom i kociakom przebywającym w schronisku. Podczas spotkania Pani Paulina opowiadała o tym, czym jest schronisko, w jakich okolicznościach trafiają tam zwierzęta i jak można im pomagać. Poruszyła też bardzo ważny temat - świadomej decyzji o posiadaniu czworonoga. Zaznaczyła, że zwierzęta to nie zabawki, mają uczucia i potrzeby. Potwierdzeniem jej słów było zachowanie Atro, który nie mógł doczekać się „głasków” przedszkolaków. Pani Asia przekonała się, że biorące udział w spotkaniu dzieci z grup: „Słonka”, „Pszczółki” i „Ekoludki” wiedzą, kogo należy powiadomić w przypadku zauważenia na ulicy poruszającego się bez właściciela czworonoga. Obie Panie chętnie odpowiadały też na pytania zadawane przez przedszkolaków, a było ich wiele! Zaprosiły też dzieci razem z rodzicami do odwiedzania zwierząt czekających na swój prawdziwy dom w Schronisku. W podziękowaniu za wizytę w przedszkolu Panie obdarowane zostały pamiątkowymi magnesami z logo przedszkola oraz laurkami, Atro natomiast otrzymał zestaw smaczków. Dziękujemy Paniom za tę lekcję empatii... (Beata Kamińska)
49
Dzieci z grupy "Słonka" na warsztatach badawczych w Ratuszowych Piwnicach
Dzieci uwielbiają odkrywać i doświadczać. Jak się okazuje wcale nie muszą się jednak wybierać do centrów nauki, by obserwować ciekawe reakcje chemiczne i fizyczne. Dzieci z grupy "Słonka" wybrały się do Morąskiego Ratusza, gdzie w jego podziemnej części, wzięły udział w edukacyjnych warsztatach badawczych pt. "Halloweenowe Doświadczenia". Gospodarze spotkania, Panie: Patrycja Sowizdrzał z Ratuszowych Piwnic i Aleksandra Latarska-Rymsza z Informacji Turystycznej w Morągu, przeniosły dzieci w iście naukowy świat. Co najważniejsze przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w kolejnych eksperymentach. Każdy z nich robił to w dużym skupieniu i z wielkim zaangażowaniem. Pod czujnym okiem prowadzących i ściśle według podawanej przez nie receptury odmierzały składniki, dodawały, mieszały, potrząsały... Efekty były niesamowite! Pani Patrycja i Pani Ola pochwaliły dzieci za ich aktywny udział w spotkaniu i obiecały, że chętnie odwiedzą je w przedszkolu. Tak więc do zobaczenia! (Beata Kamińska)
30
Rosną nam mali, Wielcy Odkrywcy! Przedszkole nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu w gronie nielicznych placówek w Polsce!
Grupa "Słonka" z Przedszkola nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu znalazła się w gronie nielicznych przedszkoli w Polsce, które otrzymały Pakiety Naukowe do prowadzenia innowacyjnych zajęć w ramach IV edycji wyjątkowego Ogólnopolskiego Programu Fundacji PGNiG "Mali Wielcy Odkrywcy". Główne cele Programu to upowszechnianie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń, eksperymentowania, zainteresowanie dzieci nauką i wzbudzenie chęci poznawania otaczającego ich świata oraz popularyzacja wiedzy o zrównoważonym rozwoju. W skład Pakietu Naukowego wchodzi wiele materiałów dydaktycznych i przedmiotów niezbędnych do przeprowadzenia eksperymentów naukowych. Kiedy przesyłka trafiła do przedszkola, dzieci z grupy "Słonka" w towarzystwie Pani Anety Turowskiej, dyrektora placówki, z dużym zainteresowaniem oglądały jej zawartość i już mają własne, ciekawe pomysły na wykorzystanie wielu z zamieszczonych w niej przedmiotów. Dziękujemy @programmaliwielcyodkrywcy za otrzymany Pakiet. (Beata Kamińska)
9
Przedszkolaki w Akcji Charytatywnej "I Ty Możesz Pomóc Powodzianom"
W sobotę 19 października 2024r. dzieci z trzech grup Przedszkola nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" oraz ich rodzice wzięli aktywny udział w Akcji Humanitarnej "I Ty Możesz Pomóc Powodzianom". Na scenie Morąskiego Domu Kultury zaprezentowały się: grupa "Ekoludki" w układzie tanecznym do otworu P. Przybysz "Nie bój się chcieć", grupa "Pszczółki" w piosence "Piosenka o pomaganiu ludziom" Małej Orkiestry Dni Naszych oraz grupa "Słonka" w tańcu z chustkami do utworu "Taniec węgierski nr 5" Johannesa Brahmsa. Wszystkie prezentacje zostały nagrodzone wielkimi brawami zgromadzonej w sali publiczności. Dziękujemy bardzo wszystkim dzieciom oraz rodzicom za udział w wydarzeniu i wzorowy przykład serca otwartego na potrzeby innych. (Beata Kamińska)
11
"Żabki" wzięły udział w akcji ,,Przytul się do drzewa 2024"
Przedszkolaki z grupy "Żabki" wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii ,,Przytul się do drzewa 2024", która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach. Uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Dzieci otrzymały dyplomy za okazywanie drzewom swojej troski i miłości. Pokażmy, że kochamy nasze Polskie lasy i chronimy je przed powstawaniem pożarów. (Aleksandra Kucińska)
3
Zachęcamy do udziału!
Wojewódzkie obchody Dnia Nauczyciela
W dniu 17 października 2024r. w auli Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto zostało ustanowione w 1972 roku, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Europie instytucji zajmującej się systematycznym reformowaniem szkolnictwa. Podczas uroczystości wręczono osobom zasłużonym dla nauki odznaczenia państwowe i resortowe. W gronie tych osób znalazły się Panie: Aneta Turowska, dyrektor naszego przedszkola oraz nauczycielki: Małgorzata Małyj, Anna Miś i Beata Kamińska. Pani Aneta Turowska uhonorowana została Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, natomiast nauczycielki Małgorzata Małyj, Anna Miś i Beata Kamińska uhonorowane zostały Medalami Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczenia wręczyli Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król oraz Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Jolanta Weronika Skrzypczyńska. (Beata Kamińska)
18
"Żabki" i "Biedronki" w Nadleśnictwie Dobrocin
Korzystając ze słonecznej jesiennej pogody, w środę 16 października dzieci z grupy Żabki i Biedronki wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Dobrocin. Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie przedszkolakom środowiska przyrodniczego, jakim jest las. Rozpoczęliśmy od zajęć edukacyjnych w budynku prowadzonych przez pana leśniczego Marka Wojtowicza oraz panią Martynę Kadylak. Dzieci obejrzały film edukacyjny o prawidłowych zachowaniach podczas przebywania w lesie. Następnie przedszkolaki wyruszyły z wielkim entuzjazmem na spacer leśnymi dróżkami. Dowiedziały się o przygotowaniach roślin i zwierząt do zimy. Dużą atrakcją dla dzieci było zjedzenie cieplej kiełbaski na świeżym powietrzu. (Aleksandra Kucińska)
30
Nasze przedszkole reprezentują...
Rząd górny od lewej: Jolanta Oręziak, Aleksandra Zielińska, Edyta Cebula, Karolina Nowakowska, Małgorzata Małyj, Anna Roguska, Iwona Markowska, Elżbieta Stańczyk, Agnieszka Widuto, Nina Sydorczyk, Elżbieta Gurgielewicz, Ewa Skibiak, Natalia Grochowska, Katarzyna Bartosiewicz, Henryk Kosieradzki, Katarzyna Kilian, Kinga Włodarska, Woletta Hołub, Violetta Tucka, Iwona Sulewska, Barbara Ostojska.
Rząd dolny od lewej: Jolanta Rojewska, Aneta Turowska, Anna Miś, Monika Nowacka, Joanna Turkowska, Kamila Martyka, Ewa Stefańska, Aleksandra Kucińska, Kamila Iwanowicz, Małgorzata Czarnow, Małgorzata Kowalewska, Małgorzata Giemza, Anna Socha.
Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej
15.X. sześcioro dzieci z grupy ,,Ekoludki”, wzięło udział w XlV Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Przedszkolaki zaprezentowały piosenkę ,, Biały Orzeł”, dzięki, której zdobyły wyróżnienie. (Kinga Włodarska)
3
"Tropami wierszy Jana Brzechwy"
15.X. grupa ,,Ekoludki” wybrała się do biblioteki na rozstrzygniecie konkursu plastycznego ,,Tropami wierszy Jana Brzechwy”. Trzecie miejsce otrzymała Zosia za pracę, na której zaprezentowała ilustrację do wiersza ,, Na straganie”.(Kinga Włodarska)
2
Dzień Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu
14 pażdziernika, jak co roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której wzięli udział wszyscy pracownicy przedszkola, oraz zaproszeni goście - emerytowani nauczyciele i oczywiście wszystkie przedszkolaki. Tegoroczna akademia została przygotowana przez grupę ,,Ekoludki". Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytując wiersze i tańcząc układy do popularnych piosenek. Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim obecnym, a także wręczyła nagrody dyrektora nauczycielkom: Pani B. Kamińskiej, Pani A. Miś, Pani K. Nowakowskiej, a także Pani K. Włodarskiej. Pogratulowała również otrzymania nagrody burmistrza Pani M. Małyj. Nasze nauczycielki: M. Małyj, B. Kamińska, A. Miś otrzymały także Medal Komisji Narodowej. Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Martyna Kadylak złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim zgromadzonym. Natomiast Pani Dyrektor w ramach gratulacji za zdobycie Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Nagrody Burmistrza oraz Medalu za Długoletnią Służbę otrzymała od pracowników bukiet kwiatów.(Kinga Włodarska)
42
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Kreatywna Matematyka" w grupie "Słonka"
W grupie dzieci "Słonka" realizowany jest Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Kreatywna Matematyka". Głównym założeniem Projektu jest innowacyjne i pomysłowe podejście do edukacji matematycznej poprzez wielozmysłowe poznawanie świata liczb, figur geometrycznych, działań oraz zagadnień matematycznych. Pierwszy moduł "Twórcza Matematyka" już został zrealizowany. W jego ramach dzieci wykonały dwa zadania: tworzenie obrazów z cyfr oraz pracę twórczą z kształtem. Podczas ich realizacji przedszkolaki utrwalały zapis graficzny cyfr 0-9, rozpoznawały i nazywały proste kształty i figury geometryczne, ćwiczyły umiejętności planowania oraz rozmieszczenia rysunku na płaszczyźnie, rozwijały sprawność manualną oraz kreatywność. Zajęcia były nie tylko doskonałą okazją do czerpania radości z tworzenia, ale również integracji grupy. (Aneta Turowska)
22
Archiwum Aktualności