Grupa "Słonka", dzięki uprzejmości właściciela, miała okazję zwiedzić Zamek Morąg. Na początku przedszkolaki zwiedziły dziedziniec, usłyszały jak kiedyś wyglądał zamek. Następnie dzieci zostały zaproszone do obejrzenia wnętrza zabytku, pomieszczeń. Właściciel przedstawił kilka faktów z historii zamku oraz pokazał makietę, jak budynek wyglądał pierwotnie. Dzieci byłby zaskoczone wyglądem starych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniach. (kf)
"Słonka" na zamku
Specjalny występ dla rodziców w grupie Ekoludki
W dniu 13 listopada dzieci z grupy Ekoludki przedstawiły program akademii z okazji Święta Niepodległości na specjalnym występie dla rodziców. Dzięki temu rodzice mogli podziwiać swoje pociechy, które prezentowały wiersze i pieśni patriotyczne. Młodzi artyści udowodnili, że występy przed publicznością oraz trema nie stanowią dla nich najmniejszego problemu. (if)
Miejsko-Gminny Konkurs Matematyczno-Plastyczny ph. "Zaczarowany Świat Figur" rozstrzygnięty!!!
- W poniedziałek 13 listopada 2017r. obradowała Komisja Konkursowa w składzie:
- Małgorzata Fudała - starszy instruktor plastyki w Morąskim Domu Kultury;
- Anna Milewska - instruktor plastyki w Klubie Wojskowym w Morągu;
- Ewa Głód - nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Morągu.
Komisja wyłoniła laureatów konkursu w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodszych (3-4 latki) i dzieci starszych (5-6 latki).Laureaci w kategorii dzieci starszych:I miejsce - Mateusz Van Der Burg (6l), Przedszkole "Jedyneczka" w MorąguII miejsce - Michalina Bartosiewicz (6l), Przedszkole nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w MorąguII miejsce - Alicja Raćkowska (5l), Przedszkole nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w MorąguIII miejsce - Aleksander Król (5l), Przedszkole "Jedyneczka" w MorąguIII miejsce - Maria Ślązak (6l), Przedszkole "Jedyneczka" w MorąguWyróżnienie - Julia Zych (5l), Przedszkole nr 2 w MorąguWyróżnienie - Alicja Molasy (5l), Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Jurkach.Laureaci w kategorii dzieci młodszych:I miejsce - Antonina Przybyłowska (4l), Przedszkole "Jedyneczka" w MorąguII miejsce - Amanda Stefańska (3l), Przedszkole "Jedyneczka" w MorąguIII miejsce - Sonia Wojcinowicz (3l), Przedszkole nr 2 w MorąguWyróżnienie - Weronika Kasprzak (4l), Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Brzechwy w Morągu.WSZYSTKIM LAUREATOM I ICH OPIEKUNOM ARTYSTYCZNYM GRATULUJEMY!!! Przypominamy też, że Gala wręczenia nagród odbędzie się 22 listopada 2017r. o godz. 9.30 w Przedszkolu nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu.
Kolejne twórcze zajęcia artystyczne przedszkolaków w ramach projektu "Uśmiechnięte przedszkolaki"
Dwa kolejne zajęcia plastyczno-teatralne dzieci uczestniczących w projekcie unijnym "Uśmiechnięte przedszkolaki" już za nami. Jedne z nich oparte były na utworze Jana Brzechwy pt. "Na straganie". Dzieci obejrzały teatr sylwet przygotowany przez nauczycielki, a następnie samodzielnie wykonały wybrane przez siebie sylwety warzyw wystepujących w wierszu. Kolejne spotkanie związane było z utworem Juliana Tuwima pt. "Ptasie radio". Była to doskonała okazja do bliższego poznania popularnych gatunków ptaków oraz ich jesiennych zwyczajów. Następnie każde dziecko ozdobiło pięknie sylwetę ptaka korzystając z różnorodnych materiałów: kolorowych kredek, piankowych kształtek, ruchomych oczek oraz barwnych piórek. Wykonane przez dzieci przepiękne prace znajdują się w Galerii przygotowanej w holu przedszkola na parterze tuż przy wejściu do budynku. (bk)
Święto Niepodległości w naszym przedszkolu
W dniu 10 listopada 2017r. w naszym przedszkolu niezwykle uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci z grupy "Ekoludki" zaprezentowały barwny program artystyczny, aby świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzieci prezentowały wiersze oraz pieśni patriotyczne. Czcząc pamięć tamtych historycznych dni wszystkie przedszkolaki zaśpiewały Hymn Polski. Każda grupa wykonała na tę uroczystość kotyliony w barwach ojczystych. (if)
"Słonka" i "Pszczółki" w Nadleśnictwie Dobrocin
Grupy „Słonka” i „Pszczółki’ wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Dobrocinie. Pani Leśnik przeprowadziła z przedszkolakami rozmowę na temat podziału grzybów, ich nazw oraz zwierząt, które możemy spotkać w lesie. Następnie dzieci obejrzały pouczającą bajkę pt. „Grzybobranie”, w której zwrócono uwagę na konieczność dbania o porządek i niezaśmiecania lasów. Potem dzieci udały się na spacer po lesie, gdzie mogły przyjrzeć się zmianom zachodzącym jesienią w przyrodzie, napełnić paśnik kasztanami i obejrzeć norkę borsuka. Na zakończenie wycieczki przedszkolaki upiekły sobie kiełbaski. (kf)
Pasowanie na Przedszkolaka w grupie "Pszczółki"
W grupie VII „Pszczółki” odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. To pierwsza tak wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które od września rozpoczęły swoją dzielną przygodę z Przedszkolem. Było to dla nich ogromne przeżycie, jednak dzielnie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce. Występy dzieci były nagradzane gromkimi brawami. Dzieci złożyły także uroczystą przysięgę, po czym Ekoludek dokonał uroczystego „aktu pasowania”. Po części oficjalnej rodzice i dzieci zostali zaproszeni do wspólnego poczęstunku. Nie zabrakło słodkich upominków, a także dyplomów dla każdego dziecka. Był to niezapomniany dzień dla dzieci, rodziców, a także nauczycielek. Serdecznie dziękujemy rodzicom za liczny udział w uroczystości oraz za pomoc w przygotowaniu tak ważnego dnia. (km)
Mama Janka czyta w "Pszczółkach"
W grupie dzieci czteroletnich "Pszczółki" gościła mama Janka. Jej wizyta związana była z akcją "Czytamy razem". Pani przeczytała książkę pt. "Duch z butelki". Jest to jedna z ulubionych bajek Janka, która mam czyta mu wieczirem do snu. Dzieciom bardzo podobała się książka. Z uwaga wschłuchiwały się w perypetie bohaterów opowiadania. Bardzo dziękujemy i czekamy na dalszych chętnych rodziców.(kl)
Szaszłyki owocowe w wykonaniu "Biedronek"
Dzieci z grupy "Biedronki" przyniosły do przedszkola różne owoce. Określały ich kształt i kolor. Rozpoznawały je również za pomocą zmysłu smaku i dotyku. Dzieci doskonale wiedziały, że owoce są źródłem witamin, ale same przyznały, że nie wszyscy je chętnie jedzą. Najlepszym sposobem na przekonanie przedszkolaków do spożywania owoców są działania praktyczne i wspólne przygotowywanie z nich potraw. Tym razem było to wykonanie zdrowych szaszłyków. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dzieci ubrane w fartuszki przystąpiły do działania. Po skończonej pracy odbyła się degustacja. Wszystkim przedszkolakom smakowała własnoręczne wykonana potrawa. Świadczyły o tym puste talerzyki i patyczki. "Biedronki" zachęcały również do spożywania owoców personel przedszkola. (bw)
"Żabki" robią zdrowe koktajle owocowe
Jesień jest porą roku obfitującą w świeże warzywa i owoce, których dzieci powinny spożywać w jak największej ilości. Pięciolatki chętnie przystały na pomysł własnoręcznego zrobienia koktajlu owocowo - mlecznego i zdrowych owocowych smoothie. Pierwszym etapem realizacji zadania było zaznajomienie dzieci ze sposobem przygotowania napojów i produktami potrzebnymi do jego wykonania. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością sprzętu AGD, który jest przydatny w produkcji koktajli oraz wiedzą o bezpiecznym z niego korzystaniu. Drugim etapem był zakup w pobliskim markecie artykułów spożywczych takich jak: maślanka, jogurt, różnego rodzaju mrożone i świeże owoce. Przy takiej okazji dzieci zrozumiały też zasady działania transakcji kupno - sprzedaż. Następnego dnia nastąpiło działanie "Żabek" - obejrzały one i nazywały zgromadzony sprzęt, przypomniały o zasadach higieny oraz zapoznały się z etapami pracy w zespołach. Każde dziecko mogło wylewać do naczyń mleczne płyny, wsypywać owoce, wkładać cząstki świeżych do pojemników na smoothie, obsługiwać blendery i miksery. Trzeba przyznać, że spora część przedszkolaków pomaga w takich pracach swoim rodzicom, co można było zaobserwować w trakcie "kucharzenia"! Oczywiście zakończenie było najsmaczniejsze - mogły sobie wybrać rodzaj i smak napojów. Wypita ilość mówiła sama za siebie - smakowało! Dzieci poczęstowały również pracowników przedszkola i słyszały w podziękowaniu "Ale pyszne"...(am)
"Leśne Ludki" nawiązują nowe znajomości
Dzieci z grupy "Leśne Ludki", chcąc bliżej poznać różne rejony, zakątki i okolice naszego kraju, postanowiły przyłączyć się do wymiany pocztówek między przedszkolami. Dzięki wspomnianej akcji dzieci mają możliwość poznania "nowych przedszkolnych przyjaciół", a także w pewnym stopniu promować nasze przedszkole i miasto w innych regionach Polski. Po wypisaniu widokówek dzieci wyruszyły na pocztę, gdzie poznały pracę pocztowca, oraz wysłały kartki do nowych kolegów i koleżanek. A ponieważ tego dnia była piękna, słoneczna pogoda - nie obyło się bez zabaw w parku miejskim. (ag)
"Leśne Ludki" poznają różne ekosystemy
W grupie dzieci "Leśne Ludki" w miesiącach IX-X 2017r. realizowane były tematy kompleksowe związane z ochroną naszej Planety oraz z aktualną porą roku - jesienią. Dzieci w bezpośredni sposób miały kontakt z przyrodą, poznawały różne ekosystemy, tj. ogród, park, las. Działały, tworzyły, odczuwały i poznawały świat różnymi zmysłami. (jś)
Spotkanie z krawcową w grupie "Pszczółki" i "Ekoludki"
Dnia 20.10.2017r. w grupie "Pszczółki" i "Ekoludki" odbyło się spotkanie z krawcową, panią Aleksandrą Czacharowską. Dzieci miały okazję poznać pracę krawcowej a także dowiedziały się jak ważnym elementem w zawodzie krawcowej jest centymetr krawiecki. Miały możliwość liczenia, mierzenia, a także otrzymały prezent od Pani Oli - linijki. Przedszkolaki zapoznały się z przyborami potrzebnymi krawcowej do pracy oraz wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia. W czasie zajęć nie zabrakło też wspólnej zabawy. Dzieci wspólnie z Panią Olą wykonały torebeczki na drobiazgi. (if) (km)
"Żabki" i... prąd w owocach
"Żabki" po raz kolejny miały możliwość odkrywania zjawisk fizycznych poprzez bezpośrednie ich doświadczanie. Mama Maksa tym razem przygotowała zajęcia, które przybliżyły dzieciom zagadnienia dotyczące prądu elektrycznego. Rozmowa rozpoczęła się od wszystkim znanego wiersza "Pstryczek" J. Tuwima i pytań: "Co to jest prąd?", "Jak powstaje?', "Jak dostaje się do naszych domów i do czego jest nam potrzebny?". Dzieci opowiadały o swoich spostrzeżeniach i wyobrażeniach związanych z tematem. Pięciolatki dowiedziały się też o podziale źródeł energii na odnawialne i te, które z czasem mogą się wyczerpać. Podawały przykłady, w jaki sposób można oszczędzać prąd i jakie są zasady bezpieczeństwa podczas jego użytkowania. Po teoretycznym wstępie nadeszła kolej na doświadczenia, których przedszkolaki wręcz nie mogły się doczekać.Zajęcia były nawiązaniem do przerabianej tematyki kompleksowej o darach jesieni z ogrodu i sadu, a głównym zagadnieniem było odnalezienie odpowiedzi na pytanie " Czy prąd jest w owocach i warzywach?". Od tego też dzieci rozpoczęły swoją część badawczą. Za pomocą voltomierza dokonały jego pomiaru w jabłku, ogórku czy cytrynie. Następnie podłączały za pomocą odpowiednich przewodników np. żarówki led, które udowadniały, że prąd w owocach i warzywach istnieje. Co ciekawsze - prąd z owoców można też usłyszeć! Przedszkolaki przekonały się o tym, słuchając jego dźwięków w słuchawkach. Później budowały różne proste obwody z zestawu "Małego Elektronika", zrobiły "żarnik" , dzięki czemu dowiedziały się jak działa żarówka. Frajdę sprawiło też pięciolatkom dotykanie i odczuwanie przepływu prądu w urządzeniu kosmetycznym Darsonval. Bardzo dziękujemy pani Małgorzacie Kadylak za kolejne pouczające zajęcia warsztatowe i...czekamy na kolejne.(am)
Jesienne skarby "Biedronek"
Jesień to piękna pora roku ze względu na kolorystykę ale i również na bogactwo darów przyrody. Dzieci z grupy "Biedronki" po wycieczkach do parku i lasu zgromadziły w kąciku przyrody wspaniałą kolekcję kasztanów, żołędzi, szyszek, liści i patyczków. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z tymi okazami utrwalały nazwy drzew na podstawie zebranych liści i owoców, określały ich koloryt, wielkość i kształt. Dary z parku i lasu przedszkolaki wykorzystywały również w różnorodnych zabawach matematycznych, a także podczas twórczości plastyczno-konstrukcyjnej. "Biedronki" wykorzystując materiału przyrodniczy i surowce wtórne (rolki po papierze, karton) wyczarowały ciekawe postacie, zwierzęta i drzewa. Wystawa prac dziecięcych była ozdobą przedszkolnej szatni. (bw)
Sukces grupy "Ekoludki" w konkursie pieśni patriotycznej "Szlakiem Niepodległości"
Przedszkolaki z grupy "Ekoludki" w czwartek 19 października o godzinie 10:00 wystąpiły na scenie Morąskiego Domu Kultury jako najmłodsi uczestnicy konkursu pieśni patriotycznej "Szlakiem Niepodległości". Dzieci zaśpiewały piosenkę pt. "To, co ważne, blisko masz" oraz przedstawiły inscenizację do tego utworu, tym samym zdobywając pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulacje!!! (if)
"Biedronki" w jesiennym ogrodzie
Korzystając z pięknej jesiennej pogody, dzieci z grupy "Biedronki" wybrały się na wycieczkę do pobliskich ogrodów działkowych. Celem wycieczki była obserwacja prac związanych ze zbiorami plonów oraz rozpoznawanie i nazywanie owoców i warzyw, które ogrodnicy mają jeszcze na swoich działkach. Pracowici właściciele ogrodów zebrali co prawda już większość swoich plonów bo szybko w tym roku nadeszły jesienne chłody. Dzisiaj jednak korzystając z powrotu pięknej pogody odwiedzali swoje działki i wykonywali ostatnie prace przed nadejściem zimy: zrywanie późnych odmian jabłek, gruszek, winogron, przesadzanie kwiatów, kopanie ziemi. Dzięki uprzejmości i gościnności ogrodników dzieci wróciły do przedszkola z pełnymi koszami owoców ipięknym bukietem jesiennych kwiatów. (bw)
Spotkanie pani dietetyk z "Pszczółkami" i "Ekoludkami"
Grupę "Pszczółki" oraz "Ekoludki" odwiedził niezwykły gość-pani dietetyk Małgorzata Leśnikowska-Romanowska. W interesujący sposób przedstawiła zawód dietetyka, poszerzyła wiedzę dzieci na temat zdrowego odżywiania. Tłumaczyła, dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały na pamiatkę miły gadżet w formie kolorowej zakładki. Dzieci z grupy "Pszczółki" w podziękowaniu zaśpiewały piosenkę "Urodziny marchewki', wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę oraz drobny upominek - kubek z owocami. (kl)
"Pszczółki" robią pyszne, zdrowe kanapki
Dnia 13.10.2017r. dzieci z grupy „Pszczółki” podjęły wielkie wyzwanie - postanowiły zrobić przepyszne, zdrowe i kolorowe kanapki. Na stołach zagościły warzywa takie jak: ogórek, pomidor, szczypiorek, papryka, pomidor, sałata, a także różne produkty: wędlina, ser i jajko. Dzieci z wielkim zaangażowaniem smarowały chleb masłem i układały smakołyki tworząc kolorowe kanapki. Następnie przeszły do degustacji swoich kanapek oraz przygotowały mały poczęstunek dla swoich rodziców. Mamy nadzieję, że kanapki wykonane przez dzieci smakowały rodzicom.(km)
"Dzień Nauczyciela" w "Żabkach"
W grupie II, rodzice "Żabek" postanowili sprawić niespodziankę paniom z okazji ich święta. Rano mama Kuby i mama Emilki przyniosły dla wszystkich pyszne ciasto "Pleśniak" i smakowite róże z ciasta francuskiego z jabłkiem, a dzieci wręczyły paniom pracującym w grupie bukieciki kwiatów. Natomiast po obiedzie mama Maksa zaprosiła dzieci do wykonania albumu dla pani Ani, który zawierał portrety ich nauczycielki i specjalnie wykonane laurki. Pięciolatki z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje malunki, chowając je przed ciekawskim okiem wychowawczyni. Efekt ich pracy jest wspaniały, a pamiątka pozostanie na zawsze...Po plastycznych wysiłkach przedszkolaki zjadły słodkości i obejrzały film "Scooby Doo". (am)
Archiwum Aktualności