Ostatni tydzień lutego w naszej grupie był bardzo pracowity. Nasze małe przedszkolaki bardzo pilnie uczestniczyły w zajęciach mających na celu założenia Zielonego Ogródka w sali. W poniedziałek odwiedziły pobliski sklep ogrodniczy. Zapoznały się tam z nasionami kwiatów i ziół, obserwowały sadzonki drzew owocowych oraz narzędzi ogrodniczych. Dowiedziały się, co jest potrzebne ogrodnikowi do pielęgnacji ogrodu. Korzystając z okazji zrobiły także małe zakupy. Kolejnym etapem było obejrzenie i omówienie wyglądu nasion. Następnie przedszkolaki przystąpiły do wysiewu wcześniej zakupionych nasion: rzeżuchy, szczypiorku, sałaty oraz aksamitek. Posialiśmy też owies oraz posadziliśmy dwa rodzaje kwiatów: hiacynty i narcyzy. Założyliśmy również hodowlę fasoli na gazie zanurzonej w słoiku z wodą. W ten sposób dzieci będą mogły zaobserwować ich kiełkowanie i wzrost. Skrzynki z nasionami zostały umieszczone w Kąciku Przyrody. Codziennie przedszkolaki oglądają przez lupy nasz piękny wiosenny kącik przyrodniczy oraz systematycznie podlewają roślinki. (mm)
Aktualności
"Krasnale" założyły Zielony Ogródek
- 16
"Oczekujemy na wiosnę" - zajęcia "Żabek" i "Leśnych Ludków"
"Leśne Ludki" zaprosiły swoich młodszych kolegów z grupy "Żabki" na zajęcia edukacyjne "Od nasionka do roślinki", które miały na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin. Przedszkolaki zapoznały się z etapami powstawania rośliny, utrwaliły sobie wiadomości na temat pierwszych kwiatów oraz zwiastunów wiosny. Na koniec wysłuchały opowiadania przedstawionego w postaci obrazków pt. "O żółtym Tulipanie".(kl)
"Książka moim przyjacielem" - "Ekoludki" w bibliotece
Sześciolatki z grupy "Ekoludki" ponownie odwiedziły Odział Dziecięcy Biblioteki w Moragu. Przedszkolaki wyposażone we własne karty biblioteczne udały się na spotkanie z panią bibliotekarką pod hasłem "Książka moim przyjacielem". Zajęcia były częścią realizowanego w przedszkolu tematu kompleksowego "Świat w książkach zapisany". Dla zdecydowanej większości starszaków to miejsce nie ma tajemnic, dzieci świetnie wiedzą, w których częściach pomieszczenia znajdują się przeznaczone dla nich księgozbiory, czasopisma, gry czy układanki. Pani bibliotekarka przygotowała dla przedszkolaków wiele ciekawych zadań i zagadek do rozwiązania, które jak się okazało nie sprawiły dzieciom żadnych kłopotów. Zapytała też jak szanować i dbać o książki. Na koniec każde dziecko wybrało sobie książki do wypożyczenia, a w prezencie otrzymało zakładkę.(am)
29
"Pszczółki" w świecie baśni
W piątek Pszczółki przeniosły się w świat baśni. Omawiając tematykę teatralną zamieniły się w "aktorów" teatru muzycznego. Dziewczynki odgrywały trzy role: Kopciuszka, macochy i dobrej wróżki, zaś chłopcy - to rumaki, a następnie książęta. Zabawa była przednia!!! (ag)
Zabawy ruchowe w grupie "Biedronki"
W naszej odnowionej sali gimnastycznej 21 lutego 2020r. razem z kolorami bawiły się i ćwiczyły czterolatki z grupy "Biedronki". Zabawy ruchowe nie tylko wzmacniają siłę i zdrowie, ale także są źródłem wielkiej radości dzieci, ćwiczą koncentrację uwagi, koordynację i wiele innych umiejętności. Tym razem dodatkowo utrwaliliśmy nazwy kolorów. (mw)
5
"Słonka" w świecie malarstwa
Dzieci z grupy "Słonka" zainspirowane obejrzanymi w Ratuszowej Galerii obrazami tworzyły własne dzieła w przedszkolu. Oczywiście jak na prawdziwych artystów-malarzy przystało malowały przy sztalugach. Potem był wernisaż i oglądanie wystawy w przedszkolnej galerii. (bw)
24
"Słonka" w Galerii Ratuszowej w Morągu
Dzieci z grupy "Słonka" wybrały się do Galerii Ratuszowej w Morągu. Oczywiście głównym celem wycieczki było obejrzenie wystawy znajdujących się tam obrazów. Grupę przedszkolaków bardzo ciepło przywitała pani Magdalena Oziębło, pracownik Ratusza, która opowiedziała o zgromadzonych obrazach, technice ich wykonania oraz autorach - członkach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Morągu. Następnie dzieci z dość dużym zainteresowaniem przyglądały się kolejnym dziełom. Były wśród nich portrety, przepięknie dobrane kompozycyjnie martwe natury i malarstwo pejzażowe przedstawiające urozmaicone krajobrazy i różne pory roku. I choć te ostatnie wywarły na dzieciach największe wrażenie, to jednogłośnie stwierdziły, że wszystkie obrazy są piękne, a osoby, które je namalowały mają prawdziwy talent. Podczas pobytu w Galerii przedszkolaki spotkały panią Marię Roman, prezesa UTW w Morągu, która zaproponowała im udział w warsztatach malarskich. Pomysł spodobał się dzieciom i już z niecierpliwością czekają na to wydarzenie. (bk)
21
"Alicja w krainie Internetu" - zajęcia otwarte dla rodziców w grupie "Leśne Ludki"
Dnia 20 lutego 2020r. w grupie "Leśnych Ludków" odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom oraz rodzicom zagrożeń jakie niesie ze sobą zbyt długie siedzenie przy komputerze oraz korzystanie z Internetu. Miłym zaskoczeniem dla dzieci oraz ich najbliższych okazał się teatrzyk pt. "Alicja w krainie Internetu", w którym to w główne postacie wcieliły się ich panie. Na koniec dzieci wspólnie z rodzicami wykonały dwa plakaty przedstawiające wady i zalety korzystania z komputera. Dziękujemy rodzicom za przybycie i mile spędzony czas.
7
"Słonka" oko w oko z Sieciakami
Okres przedszkolny to czas pierwszych kontaktów dzieci z komputerem, smartfonem i co za tym idzie z Internetem. Mając to na uwadze w grupie "Słonka" zorganizowane zostały zajęcia, podczas których dzieci rozmawiały o tym, w jaki sposób docierają do nas różne informacje, jak działa Internet, a także jak bezpiecznie korzystać z jego zasobów. Przewodnikami zajęć były Sieciaki, bohaterowie projektu edukacyjnego Sieciaki.pl prowadzonego od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach programu "Dziecko w Sieci". Serwis www.sieciaki.pl opiera się na przygodach Sieciaków, czyli dzieci posiadających specjalne zdolności i wykorzystujących je w walce z internetowymi zagrożeniami. Przedszkolaki poznały Ajpi, Netkę, Spociaka, Kompela, oraz robota NetRobiego, którzy walczą z Sieciuchami - przedstawicielami ciemnej strony internetu, odpowiedzialnymi za zagrożenia w sieci. Na zakończenie zajęć każde dziecko narysowało wybranych przez siebie bohaterów, a wkrótce wszyscy poznają niektóre z ich przygód. (bk)
6
"Leśne Ludki" w Bibliotece
Dnia 19 lutego grupa "Leśne ludki" wybrała się do Biblioteki Miejskiej w Morągu. Dzieci uczestniczyły w warsztatach pt."Bezpieczeństwo w internecie". Pani Roksana przeprowadziła pogadankę z dziećmi na temat zagrożeń jakie mogą wynikać z dłuższego korzystania z komputera oraz bezpieczeństwa w Internecie. Największą radość dzieciom sprawiły komputery, z których mogły skorzystać pod czujnym okiem pań pracujących w bibliotece. Na koniec Pani Agnieszka wraz z dziećmi wyruszyła w wielką podróż pociągiem po bibliotece i jej zbiorach. Miłym akcentem kończące naszą wizytę było otrzymanie obrazków do kolorowania oraz zakładek do książek. Paniom z biblioteki dziękujemy za mile spędzony czas.
"Krasnale" i zabawa w "Internet"
W miesiącu lutym grupa I "Krasnale" aktywnie włączyła się w organizację zabaw i zajęć, które poświęcone były kształtowaniu kompetencji cyfrowych dzieci z uwzględnieniem zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Realizacja zagadnień oparta była w dużej części na projekcie Necio.pl, którego bohaterem jest przyjazny robocik. Portal www.necio.pl prowadzony jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Podsumowując cykl zajęć pod hasłem "Zabawa w Internet" zorganizowano zajęcia z udziałem rodziców, podczas których odbyła się inscenizacja pt. "Mój przyjaciel Necio". Dzieci dowiedziały się czym jest Internet i jak bezpiecznie z niego korzystać. Poprzez aktywne słuchanie bajki, nauki piosenki i zabaw ruchowych dzieci dowiedziały się, że Internet to miejsce w którym przy wsparciu rodziców można się bezpiecznie bawić, uczyć i poznawać świat. Na zakończenie zajęć każde dziecko wraz z rodzicem miało okazję zbudować własnego przyjaciela robota w oparciu o grę planszową "Wyturlaj robota". (mm)
8
Światowy Dzień Kota u "Pszczółek" i "Leśnych Ludków"
17 luty to Światowy Dzień Kota. Dzieci z grup: "Pszczółki" i "Leśne Ludki" postanowiły uczcić to święto wspólną zabawą: były tańce, śpiew, zagadki, łapanie myszki oraz picie mleka na czas. Na zakończenie każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom. (ag)
11
"Walentynkowa Poczta"
W naszym przedszkolu tydzień przed "Świętem Zakochanych" swoją działalność rozpoczęła "Poczta Walentynkowa", która w naszej placówce stała się już tradycją. W tym szczególnym dniu do swoich adresatów trafiają wyjątkowe kartki od wyjątkowych osób. Jak się okazało "wędrowały" nie tylko kartki, ale również słodycze, kwiatki i inne walentynkowe gadżety. W każdej grupie ten dzień obchodzony był w szczególny sposób, a dzieci wcześniej zostały zapoznane z jego przesłaniem.(am)
60
"Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę" - kolejna wizyta leśników w przedszkolu
W poniedziałek grupę „Ekoludki” i „Słonka” odwiedzili Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Miłomłyn – Pani Monika Ptaszkiewicz i Pan Sebastian Filipek. Dzieci wiedzą, że zima to szczególny czas dla zwierząt, które żyją w lesie. Pani Monika i Pan Sebastian opowiedzieli dzieciom w jaki sposób należy dokarmiać zwierzęta i ptaki, aby pomóc im przetrwać zimę. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały ciekawostek dotyczących zimowego dokarmiania oraz chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi ze zwierzętami leśnymi. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat zwierzyny leśnej i ptactwa. Na pamiątkę tego spotkania dzieci otrzymały dyplomy i znaczki. Serdecznie dziękujemy Pani Monice i Panu Sebastianowi za to interesujące spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne. Podziękowania należą się także Panu Pawłowi Błaszczakowi za organizację spotkania. (km)
19
Walentynki "Pszczółek" i "Leśnych Ludków"
"Dzień Świętego Walentego, to dzień dobry dla każdego! W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają!”. Dla przedszkolaków Walentynki to okazja do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło mogą ze sobą spędzać czas. Dlatego grupa "Leśne Ludki" odwiedziła grupę "Pszczółki" by móc razem spędzić ten wyjątkowy dzień na wspólnych zabawach. Przedszkolaki szukały drugiej połówki serduszka, tańcowały w parach, śpiewały walentynkowe piosenki oraz brały udział w zabawie "Serduszko parzy". Dowiedziały się również, jakie są zwyczaje w tym dniu oraz skąd pochodzi nazwa Walentynki. Tego dnia dominował kolor czerwony. Na koniec odbył się słodki poczęstunek. (kl)
6
"Las w zimowej szacie" - wystawa w przedszkolu
Las to magiczne miejsce. Jego piękno w różnych odsłonach można podziwiać wraz z przemijaniem kolejnych pór roku. W tym roku zima spłatała nam jednak figla i pozbawiła tak naprawdę możliwości podziwiania zimowego krajobrazu w lesie. Właśnie dlatego Pani Bożenka z grupy "Słonka" przygotowała wystawę pt. "Las w zimowej szacie", która znajduje się na piętrze przedszkola. Zapraszamy serdecznie wszystkich do jej obejrzenia! (bk)
7
"Leśne Ludki" i "Ekoludki" oglądają teatr cieni
Dzieci z grup "Leśne Ludki" i "Ekoludki" wspólnie obejrzały teatr cieni "O wróbelku Elemelku, pustym brzuszku i rondelku". Zajęcie miało na celu utrwalenie wiadomości dotyczących zimujących u nas ptaków, a więc dzieci je rozpoznawały i nazywały, mówiły jak należy ptakom pomagać w czasie zimy, co wolno im dawać jeść, a czego nie. Ponadto młodsze dzieci miały okazję poznać zasady działania teatru cieni, dowiedziały się jak można zrobić proste sylwety i jak bawić się cieniem w domu. Przedszkolaki miały też do rozwiązania zagadki słowne dotyczące właśnie ptaków, z którymi świetnie sobie poradziły.(am)
9
"Żabki" bawią się kolorami
W grupie II "Żabki" cały tydzień trwa tematyka "Bawimy się kolorami". Wczoraj kolorem wiodącym był kolor czerwony, a dzisiaj żółty ph. "Gdzie jest słoneczko?" (bb)
10
"Gdzie jesteś zimo?" - obserwacje przyrodnicze "Słonek"
W poniedziałek 3 lutego, kiedy nareszcie przestał padać deszcz i wyjrzało słońce, dzieci z grupy "Słonka" w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. "Bliżej Natury" wybrały się do parku miejskiego, by obserwować zmiany zachodzące zimą w przyrodzie. Ale niestety, zimy w parku nie znalazły. No chyba poza jedną zamarzniętą kałużą. Zauważyły za to pączki na drzewach, kwitnące wrzośce i zieloną trawę. Trudno było dzieciom wytłumaczyć i zrozumieć te anomalie pogodowe i przyrodnicze związane ze zmianami klimatycznymi. Swoje obserwacje przedszkolaki porównywały ze zdjęciami i ilustracjami przedstawiającymi zimowe krajobrazy. Dzieci mają nadzieję, że taką prawdziwą zimę zobaczą na własne oczy, a nie tylko na zdjęciach. (bw)
5
Przedszkolaków zabawy w teatr
Jeszcze trwają zimowe ferie, ale przedszkolaki nie próżnują. Dzieci z grup: "Słonka", "Pszczółki" i "Ekoludki" wykonały sobie sylwety teatralne do wymyślonych przez siebie opowiadań. Potem Antek przygotował wszystkim bilety i rozpoczął się przegląd form teatralnych... (bk)
4
Archiwum Aktualności