Za nami cztery miesiące zajęć dodatkowych w ramach projektu unijnego "Zabawa i nauka do drzwi przedszkola puka". Uczestniczy w nich 30 dzieci 6-letnich. Każde z nich bierze udział w dwóch różnych formach zajęć z trzech możliwych: język angielski, kreatywna muzyka lub zajęcia plastyczno-teatralne. Jak widać na wybiórczo wykonanych fotografiach, dzieciaki nie próżnowały i warto dodać, że efekty ich pracy są super!!! (bk)
Aktualności
"Zabawa i nauka do drzwi przedszkola puka" - realizacja Projektu Unijnego
- 37
"W Krainie Lodu" - bal w grupach: III, IV, V, VII
W dzisiejszym dniu swój bal karnawałowy miały dzieci z grup starszych: "Leśne Ludki", "Ekoludki", "Słonka" i "Pszczółki". Podobnie jak ich młodsi koledzy, oni także popisywali się swoimi umiejętnościami tanecznymi przy skocznej muzyce. Oczywiście ich stroje również były bajecznie różnorodne i bardzo wymyślne, a panie...doskonale wpasowały się w klimat spotkania. Do przedszkola ponownie zawitał gość w czerwonym ubraniu, siwej brodzie i duuużym workiem prezentów. Mikołaj na lodowym tronie słuchał piosenek śpiewanych przez dzieci i ochoczo pozował z nimi do zdjęć, a także zatańczył kilka utworów. Niestety musiał nas opuścić, a dzieci...mocno go trzymały i nie chciały wypuścić! To były dwa magiczne dni w naszej placówce - wesołych tańców przebierańców w bajkowej, zimowej scenerii.(am)
54
"W Krainie Lodu" - bal karnawałowy w grupach: I,II,VI
Karnawał trwa...w naszym przedszkolu oczywiście nie mogło zabraknąć balu przebierańców. W przepięknej scenerii rodem z filmu "Kraina Lodu" odbyły się najpierw tańce i pląsy grup: "Krasnale", "Żabki" i "Biedronki". Dzieci w niesamowitych strojach bawiły się w rytm różnorodnej muzyki, tworzyły korowody oraz brały udział w zabawach przygotowanych przez panie, które również swoimi przebraniami nawiązywały do zimowej scenerii sali balowej. Oczywiście na balu pojawił się także oczekiwany przez dzieci gość z dalekiej Laponii - Mikołaj. Starszy Pan wysłuchał wierszy i piosenek w wykonaniu chętnych dzieci oraz zatańczył ze wszystkimi obecnymi, a prezenty zostawił pod choinkami w salach zabaw.(am)
62
28 Finał WOŚP
Jak co roku, nasze przedszkole wspierało 28 już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego hasło brzmi "Dla dziecięcej medycyny zabiegowej". Na scenie kina "Narie" wystapiły dzieci z grup: "Pszczółki", "Ekoludki" i "Słonka", które wykazały się swoimi talentami wokalnymi. Bardzo dziękujemy naszym rodzicom za poświęcony czas w to niedzielne przedpołudnie, dzieciom za piękny występ oraz wszystkim uczestniczącym w różnego rodzaju licytacjach.(am)
11
"Jasełka" w wykonaniu "Ekoludków" dla przedszkolaków i rodziców
W piątek cała społeczność przedszkolna zebrała się rano w sali gimnastycznej, w której przygotowana była scenografia do opowieści "Jasełka".Bozonarodzeniowe przedstawienie zostało opracowane przez dzieci i panie z grupy "Ekoludki". Spektakl przedstawiony przez małych aktorów opowiadał o czasach, w których narodził się Jezus. Sześciolatki przebrane za biblijne postacie opowiadały jak to było 2019 lat temu, a aniołki śpiewały piosenki nawiązujące do tego wydarzenia. Po przedstawieniu wszystkim obecnym Pani dyrektor Ewa Skibiak złożyła życzenia świąteczne, a my jej w zamian złożyliśmy życzenia imieninowo - świąteczne. Natomiast po południu, po raz drugi na scenie "Ekoludki" zaprezentowały "Jasełka" dla swoich rodziców i najbliższych. Dzieci otrzymały gromkie brawa, a życzenia wszystkim złożyła Pani Karolina i ksiądz Paweł - nasz katecheta. Na zakończenie dzieci połamały się z rodziną opłatkiem.(am)
46
Sukces w XX Przeglądzie Kolęd i Pastorałek "Śpiewajmy Maleńkiemu"
Mamy kolejny sukces, w kolejnym konkursie - tym razem w XX Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek "Śpiewajmy Maleńkiemu". W kategorii "Przedszkola" I miejsce zajęła Marysia Kieszkowska z grupy "Słonka"z utworem "Pierwsza gwiazdka", II miejsce duet: Maja Machlińska i Maja Sarbiewska z piosenką "Kołysanka", III miejsca Jury nie przyznało, natomiast wyróżnienie zdobył zespół z grupy "Pszczółki" z piosenką "Zbudźcie się już pastuszkowie". Gratulujemy!(am)
6
"Żabki" upiekły świąteczne pierniki
Grupa "Żabki" w dniu 16 XII 19r. zajęła się już od rana przygotowaniem ciasta na pierniczki. Z wielkim zainteresowaniem śledziły jakie produkty są potrzebne do ich zrobienia. Następnie każde z dzieci wybierało kształt foremki i odciskało na cieście po czym układało na blaszce. Następnego dnia, kiedy już pierniczki dobrze wystygły po upieczeniu przedszkolaki przystąpiły do ich ozdabiania lukrem, posypką, kolorowymi groszkami. Gotowe ciasteczka zostały pięknie zapakowane w celofan, ozdobione kolorową wstążką i serduszkiem z imieniem dziecka. Taką świąteczną niespodziankę każde dziecko wzięło do domu. Wesołych Świąt!!! (bb)
16
Przedświąteczne warsztaty z rodzicami w grupie "Krasnale"
W ostatnich dniach przed świętami w całym przedszkolu panuje niepowtarzalny i prawdziwie świąteczny nastrój. W grupie "Krasnale" na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, odbyło się zajęcie warsztatowe pt. "Świąteczne zabawy z mamą i tatą". Spotkanie Jasełkowe integruje dom rodzinny i przedszkole, wprowadza wszystkich w świąteczny nastrój, a jednocześnie pozwala kultywować obrzedowość wynikająca z tradycji. W miła i świąteczną atmosferę wszystkich obecnych wprowadziły wspólne zabawy i tańce przy muzyce, modelowanie z balonów oraz śpiewanie kolęd. Na zakończenie spotkania odbyły się nietypowe Jasełka. Tym razem w rolach głównych wystąpili rodzice. Występ był nie lada niespodzianka dla dzieci oraz rodziców. Rodzinne Jasełka w wersji Slow life - oznaczające odejście od recytacji wytyczonych ról na rzecz improwizowanych Jasełek z pomocą suflera. To rodzice otrzymali rolę Maryi i Józefa, aniołków, pastuszków, króli pozostających za gwiazdą betlejemską, dzieci natomiast przygotowały tańce i kolędy. Wszystkim rodzicom, sympatykom, przyjaciołom naszego przedszkola życzymy Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, szczęścia i powodzenia. (mm)
11
Zajęcia otwarte w grupie "Leśne Ludki"
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Dlatego też, grupa "Leśne ludki" zaprosiła swoich najbliższych na zajęcia otwarte pt. "Łańcuszek dla naszej choinki". Celem zajęć było wykonanie ozdób choinkowych: bombek oraz łańcucha z kolorowych papierków. Dzieci zaprezentowały również układ taneczny do kolędy "Lulajże, Jezuniu" a także została przeprowadzona rozmowa na temat tradycji świąt Bożego Narodzenia. Następnie dzieci i rodzice zabrali się do pracy. Wykonali piękne kolorowe ozdoby, które zostały zawieszone na choince. Na koniec przedszkolaki wręczyły własnoręcznie wykonane kartki świąteczne oraz złożyły rodzicom życzenia. Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas. (kl)
3
"Pszczółki" poznają katalońską tradycję bożonarodzeniową
W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego "Magiczna Moc Bajek" grupa "Pszczółki" zrealizowała kolejne zadanie -"Kartka świąteczna dla Przyjaciela z daleka". W związku z tym dzieci poznały tradycję i zwyczaje bożonarodzeniowe jakie panują w Hiszpanii, a właściwie w Katalonii. Przedszkolaki dowiedziały się, że katalońskie dzieci nie czekają na Mikołaja tak jak większość z nas tylko na "Tio", który rozdaje im prezenty. Następnego dnia "Pszczółki" wykonały wspólną kartę świąteczną z życzeniami oraz przygotowały słodką niespodziankę dla dzieci z katalońskiej szkoły, którą wysłały w paczce. Teraz pozostało nam czekać, na informację zwrotną z Katalonii. (ej)
Podsumowanie konkursu "Święta polskie - Boże Narodzenie"
W czwartek odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego ph. "Święta polskie - Boże Narodzenie", który organizowany był przez MDK. W kategorii "przedszkola" odnieśliśmy wielki sukces, na cztery nagrodzone miejsca zajęliśmy trzy! Wszystkie nagrodzone prace wykonały dziewczynki z grupy "Ekoludki" - II miejsce zajęła praca Wiktorii Dużyńskiej, III Mai Dłuszczakowskiej, a wyróżnienie otrzymała Julia Szaniawska. Brawo!!! Wszystkie prace można podziwiać na wystawie hollu kina "Narie". (am)
5
"Biedronki" z rodzicami ubierały choinkę
W czwartek 12 grudnia w grupie "Biedronki" odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Pomimo niesprzyjającej aury (braku śniegu) wszyscy odczuliśmy atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Była świąteczna opowieść pt. "Skąd się wzięły choinki", kolędy oraz radość ze wspólnej zabawy podczas wykonywania ozdób świątecznych. Wszystkie one zawisły na grupowej choince, która wygląda nie tylko pięknie, ale też inaczej niż wszystkie. Bardzo nam się podoba. Teraz czekamy już na Mikołaja. (mw)
2
Zakończenie kampanii "My zwierzętom pomóc chcemy, co potrzebne, to zbierzemy" z udziałem niecodziennych gości
"Miłości nie da się kupić, ale można ja przygarnąć za darmo ze schroniska" - taki przekaz popłynął z wizyty wyjątkowych gości w naszym przedszkolu - Pani Joanny Topolskiej, kierownika Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zbożnem koło Morąga oraz suczki Felci, podopiecznej schroniska, która czeka tam na swój wymarzony dom. Wizyta Pani Asi nie była przypadkowa. Chciała osobiście podziękować całej społeczności przedszkola za wieloletnie akcje zbiórek karmy oraz innych potrzebnych rzeczy psiakom i kociakom przebywającym w schronisku. Podczas spotkań z poszczególnymi grupami dzieci Pani Asia opowiadała o tym, czym jest schronisko, w jakich okolicznościach trafiają tam zwierzęta i jak można im pomagać. Poruszyła też bardzo ważny temat - świadomej decyzji o posiadaniu czworonoga. Zaznaczyła, że zwierzęta to nie zabawki, mają uczucia i potrzeby. Potwierdzeniem jej słów było zachowanie Felci, która wędrowała między dziećmi domagając się głaskania. Felcia... myślę, że skradła niejedno serce, i nie tylko dzieci, ale i pracowników przedszkola. Może ta wizyta przyczyni się do tego, że nasz czworonożny gość trafi do kochającego domku, na który w pełni zasługuje... Dziękujemy Pani Asiu za tę lekcję empatii... (mm; bk)
12
Świąteczna Paka dla Zbożniaka dostarczona!!!
Dzieci z grupy III "Leśne Ludki" i VI "Biedronki" pomimo mroźnej pogody wybrały się na wycieczkę do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zbożnem koło Morąga. Cel był przecież szczytny - dostarczenie karmy i innych potrzebnych zwierzakom rzeczy, które zbieraliśmy w naszym przedszkolu w od października do listopada w ramach akcji "My zwierzętom pomóc chcemy, co potrzebne to zbierzemy". Dzieci wraz z Paniami ochoczo zapakowały zebrane dary do autokaru i zawiozły je do schroniska. Nie obyło się bez niespodzianek; autokar był bardzo długi i nie udało się podjechać do samego schroniska. Ale dzielne przedszkolaki wypakowały wszystko za bramą wjazdową do schroniska i ruszyły na spotkanie ze zwierzakami. Na miejscu przywitał ich Pan Franek, opiekun zwierząt. Z przyjemnością oprowadził dzieci po terenie schroniska, pokazał wszystkich podopiecznych - zarówno pieski w boksach, jak i mieszkańców kociarni. Wizyta przedszkolaków przebiegała bardzo sprawnie i bezpiecznie, bo dzieci stosowały się do wcześniej przekazanych im zasad. Na zakończenie pobytu Pan Franek podziękował za przywiezione rzeczy, zaprosił do odwiedzania schroniska w każdą niedzielę i wyprowadzanie psiaków na spacer. Nie wiem co na to Rodzice, ale dzieci obiecały, że już w najbliższą niedzielę wrócą tu ze swoimi Rodzicami. Oby plany dzieci się powiodły, będziemy za to trzymać kciuki!!! (bk)
18
"Krwinki i witaminki dla całej rodzinki"
W czwartek 5.12.2019 r. nasze Przedszkole odwiedzili pracownicy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. W pięciu najstarszych grupach przedszkolaków zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe pt. „Krwinki i witaminki dla całej rodzinki”. Dzieci na samym początku dowiedziały się na czym polega zawód naukowca, następnie panie podzieliły uczestników na krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi nakładając dzieciom odpowiednie opaski z symbolami krwinek. Dzieci z czerwonymi krwinkami transportowały tlen do mięśni, a następnie zabierały dwutlenek węgla do płuc. Grupa białych krwinek miała bardzo odpowiedzialne zadanie - musiała bronić organizm przed wirusami i bakteriami oczyszczając krew, a dzieci z emblematami płytek krwi tamowały krwawienie robiąc tzw. strupek. Wszystkie wykonały także modele krwi, przy których została sprawdzona zdobyta podczas zajęć przez małych naukowców wiedza i trzeba przyznać, że dzieci opanowały materiał wzorowo. Dużą ciekawostką była możliwość obejrzenia rozmazu krwi pod mikroskopem przywiezionym przez pracowników z Polskiej Akademii Nauk. Na koniec dzieci otrzymały gry planszowe dla całej rodziny, dzięki którym będą mogły utrwalać zdobyte wiadomości. Były to bardzo ciekawe zajęcia, dzieci wykazały się dużą wiedzą, a także po zajęciach miło wspominały spotkanie z naukowcami. Grono Pedagogiczne jak i przedszkolaki chciałyby serdecznie podziękować Paniom: Annie Szóstek- Mioduchowskiej, Karolinie Łukasik, Agnieszce Bacławskiej, Agnieszce Jończyk, Katarzynie Piotrowskiej - Tomala, Katarzynie Jankowskiej z Zakładu Immunologii i Patologii Rozrodu w Olsztynie za mile spędzony czas i bardzo pouczające zajęcia, które na pewno zostaną w pamięci naszym przedszkolakom. Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie, bo...w planie mamy wyjazd do Instytutu...(km)
73
"Wizyta astronomów w szkołach" - wizyta dr Jadwigi Białej
Polskie Towarzystwo Astronomiczne aktualnie prowadzi projekt "Wizyty astronomów w szkołach". W jego ramach od września 2019 roku astronomowie odwiedzają bezpłatnie szkoły i przedszkola, przedstawiają ciekawe prezentacje, przekazują materiały do pracy z dziećmi, odpowiadaja na ich pytania. Jak sie okazało zainteresowanie w całej Polsce jest ogromne - chęć wzięcia udziału w projekcie zgłosiło 1700 placówek! Niestety ilośc miejsc jest ograniczona - nasze przedszkole miało niesamowite szczęście zakwalifikować się do tego projektu. którego celem jest propagowanie nauki jaką jest astronomia oraz budzenie zainteresowań odkryciami astronomicznymi, których w ostatnim czasie jest sporo. "Wizyty astronomów w szkołach" są realizowane w ramach projektu IAU100 przygotowanego z okazji stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Nasze przedszkole odwiedziła dr Jadwiga Biała - popularyzatorka astronomii i meteoryki. Pani doktor przez 21 lat była dyrektorem olsztyńskiego Planetarium, między innymi z jej inicjatywy utworzono w Wieży Cisnień Obserwatorium oraz wystawę meteorów w Planetarium. Nasz gość za pomocą prezentacji multimedialnej "Rodzina Słońca" w bardzo przystępny sposób zapoznała dzieci z budową Układu Słonecznego, opisywała poszczególne planety, porównywała ich wielkości, kolory czy pierścienie planet gazowych (bo nie tylko Saturn je ma). Pani astronom sprawiła dzieciom i wszystkim obecnym ogromną niespodziankę przywożąc ze sobą prawdziwe meteoryty, które każdy mógł dotknąć, obejrzeć, porównać ze sobą - była to niecodzienna okazja bezpośrednio obcować z czymś, co było w kosmosie, czyli ciałem niebieskim! Pokaz meteorytów był wstępem do drugiej części spotkania, w której Pani Jadwiga opisała budowę meteorytów, przedstawiła ich podział, powiedziała skąd się biorą, jaka jest różnica między meteorytem a meteorem oraz opowiadała ciekawostki o nich np. gdzie znajduje się największy na świecie, jakie mamy meteoryty znalezione w Polsce. Ostatnim etapem było zadawanie pytań przez dzieci naszemu naukowcowi. Pani Jadwiga odpowiedziała na każde z nich. Dzieci podziękowały za bardzo pouczające spotkanie gadżetami z przedszkolnym logo, dyplomem i kwiatkiem, a Pani astronom obiecała, że nasza współpraca może trwać dalej przy okazji innych działań dydaktycznych. To było z pewnością niezwykłe i niezapomniane spotkanie. (am)
24
"Piękna Nasza Polska Cała"
W bieżącym roku szkolnym, już po raz drugi Przedszkole nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu przystąpiło do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”.Honorowy patronat nad Projektem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, J.Lipiński-Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Centrum Edukacyjne „Bliżej Przedszkola”, Wydawnictwo Edukacyjne MAC, Telewizja Łódzka, Telewizja Aleksandrowski Kurier, Zespół ludowy „Rokiczanka”. Celem programu jest kształtowanie postaw patriotycznych , uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej dzieci poprzez poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych, poznanie tradycji, zwyczajów, , poznanie tańców ludowych, wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.Wiek przedszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.Temat jakże ważny i poważny- jednak może i powinien być zrozumiały także dla najmłodszych odbiorców, zwłaszcza poprzez atrakcyjne zajęcia, wycieczki, poznanie historii najbliższej i tej dalszej, teatrzyki, kontakty z osobami ważnymi dla kształtowania historii. W listopadzie placówka otrzymała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy z flagą zapakowaną do jubileuszowego woreczka w rocznicę Odzyskania Niepodległości.(ag)
"Ekoludki", "Słonka" i kl IIIA z SP NR 1 bawią się podczas wspólnych andrzejek
Relacja nauczycielki SP nr 1 Pani Justyny Rogozińskiej - "W ramach współpracy nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Przedszkola nr 6 „Pod Zielonym Parasolem” uczniowie z klasy IIIA zostali zaproszeni na zabawę andrzejkową. W pięknie udekorowanej sali na uczniów czekały panie wychowawczynie z grupą „Ekoludków” i „ Słonek”. Czarnowłosa wróżka – pani Ania Miś, wprowadziła wszystkich w tematykę andrzejek przypominając o dawnych obrzędach i wierzeniach ludowych, a także o teraźniejszych formach obchodzenia tego święta. Przedszkolaki i uczniowie wzięli udział w wielu wróżbach m.in. przestawianiu butów, wróżeniu z serca, poznawaniu przyszłości z talerzyków, a także laniu wosku przez klucz. Wszystkie dzieci dobrze wiedziały, że do wróżenia należy podchodzić z przymrużeniem oka, traktując jako formę zabawy i wesołego spędzania czasu. Jak to na imprezę andrzejkową przystało nie mogło zabraknąć zabaw tanecznych. Nauczycielki z przedszkola przygotowały wiele zabaw integracyjnych. Był również taniec z elementami zumby oraz pląs z wykorzystaniem miotły, który najbardziej spodobał się dzieciom. Trzecioklasiści nauczyli swoich młodszych kolegów zabawy integracyjnej – disco. Atmosfera była bardzo wesoła, a dzieci, które na początku były zawstydzone z uśmiechem włączyły się we wspólną zabawę. Na koniec gospodyni wręczyła dzieciom słodki poczęstunek oraz uroczą dekorację do klasy. Spotkanie uznajemy za bardzo udane. Ogromne wrażenie wywarła na dzieciach dekoracja sali oraz klimat jaki tam panował. Dziękujemy za dzień pełen wrażeń i już myślimy nad następną okazją do spotkania."
38
"Ekoludki" mają w swojej sali akwarium
Każde dziecko chce mieć jakieś zwierzątko, najczęściej jest to piesek, kotek, świnka morska, królik, chomik, szynszyla, patyczak, a czasem nawet kameleon, wąż albo pająk. Pan Bartek Zmitrowicz, tata Igora zapalony akwarysta zaproponował, że podaruje nam do sali akwarium oraz jego wyposażenie. Ponadto zakupił rybki, roślinki, kamyki, pokarm oraz podjął się stałej opieki nad nim. Podczas wspólnego spotkania przedstawił sześciolatkom cały cykl oraz zasady założenia akwarium. Dzieci wiedzą, co jest potrzebne, aby je utworzyć, jaka powinna być woda w akwarium, jaka jej temperatura, ile rybek powinno przypadać na litr wody, wiedzą jak karmić rybki, czym one oddychają, że nie reagują na hałas, a na drgania i jak się nazywają te, które pływają w naszym akwarium - bojownik oraz gupiki. Obserwowanie pływających rybek, słuchanie szumu zamontowanej fontanny działa na każdego kojąco i relaksacyjnie, ponadto uczy dzieci odpowiedzialności, bo będą wprowadzone dyżury "małego akwarysty". Dzieci podziękowały Panu Bartkowi małym upominkiem za bardzo pouczającą lekcję zoologii. Jak się okazało kilkoro dzieci ma już sporą wiedzę z tego zakresu, bo posiadają w domu akwaria. Bardzo dziękujemy!(am)
19
Andrzejki "Biedronek" i "Leśnych Ludków"
Razem bawić się weselej dlatego też dzieci z grupy "Biedronki" zaprosiły koleżanki i kolegów z grupy "Leśne Ludki" do wspólnej zabawy z okazji Andrzejek. Wszystkie dzieci oraz panie z obu grup wyposażone w magiczne rekwizyty przystąpiły do wielkiego czarowania. Były czary, wróżby i magiczne tańce a na koniec tradycyjne lanie wosku. Takie odkrywanie przyszłości wszystkim bardzo się podobało. (mw)
4
Archiwum Aktualności