Dzieci z grupy "Ekoludki" od kilku lat zostają zapraszane do uczestniczenia w różnych uroczystościach organizowanych przez ZSZiO i PPP w Morągu. Tym razem poproszono nas o przygotowanie kilku piosenek i wierszy z okazji 100 Lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akademię rozpoczęto od wspólnego zaśpiewania całego Hymnu Polski i nasze przedszkolaki nie ustępowały w znajomości tekstu starszym uczestnikom uroczystości, a część z nich, z dumą zaśpiewało jego cztery zwrotki! Miło nam, że nasze dzieci rozpoczęły całą akademię i ją zakończyły. Ważnym elementem obchodów było wspólne śpiewanie znanych pieśni i piosenek o charakterze patriotycznym - sześciolatki znały część z nich i ochoczo wspomagały np. chór słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas śpiewania "Przybyli Ułani", a także uważnie słuchały wykonań pieśni uczniów i nauczycieli ze szkoły oraz uczennicy SP nr 1. Z wielkim zaciekawieniem oglądały animowane filmy opisujące drogę Polski w walce o wolność i niepodległość na przestrzeni wielu wieków. Trzeba przyznać, że mimo trudnych dla dzieci tematów poruszanych podczas akademii i dość długiego czasu jej trwania przedszkolaki spisały się godnie, jak na taką uroczystość przystało. Brawo!(am) fot. D. Woronko, przedszkole
"Ekoludki" na wspólnej uroczystości w ZSZiO PPP z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości
"100 LAT NIEPODLEGŁA" - uroczystości przedszkolne
Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień...DZISIAJ WIELKA JEST ROCZNICA- JEDENASTY LISTOPADA!TYM, CO PADLI ZA OJCZYZNĘ HOŁD WDZIĘCZNOŚCI POLSKA SKŁADA. I MY PRZEDSZKOLAKI O TYM PAMIĘTAMY I DLATEGO DZISIAJ, RAZEM TU SIĘ SPOTYKAMY - takimi słowami rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu uroczystą Akademię "100 lat Niepodległa", upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Polskę. Wszystkie przedszkolaki oraz personel placówki obejrzały program artystyczny przygotowany przez dzieci z grupy "Ekoludki", który był utrwaleniem poruszanej wcześniej w każdej grupie tematyki o charakterze patriotycznym. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Natomiast po południu sześciolatki gościły w przedszkolu swoich rodziców i bliskich, którym przypomniały dlaczego należy pamiętać o historii Polski, jak być patriotą i co znaczy "niepodległość". Oczywiście zaśpiewano wspólnie hymn i wszystkie dzieci obiecały, że na "pożegnanie przedszkola" zaśpiewają jego cztery zwrotki! (am)
Gościnne zajęcia u "Słonek"
W przedszkolu były prowadzone zajęcia dotyczące obchodów 100 -lecia Niepodległości Polski. Celem wszystkich zajęć było budowanie tożsamości narodowej, zainteresowanie dziejami Polski i Polaków. Przedszkolaki z grupy IV "Ekoludki", V "Słonka" i VI "Biedronki" wzięły udział w zajęcia pt. "Super Polak - Maluch i Przedszkolak". Dzieci odgrywały rolę aktora i widza podczas Bajkogrania Na Dywanie, wspartego makietą oraz planszami graficznymi. Brały udział w Korowodzie Patriotycznym recytując rytmiczanki, rymowanki, ludowe przyśpiewki, zabawy paluszkowe, gry matematyczne z wykorzystaniem symboli narodowych. (mm)
"Słonka" i "Pszczółki" w bibliotece
Dnia 7 i 9.11.2018r. dzieci z grupy V "Słonka" i VII "Pszczółki" wzięły udział w spotkaniu edukacyjnym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. Zajęcia pt. "Kto ty jesteś?" miały ca celu przybliżenie dzieciom podstawowe pojęcia i zagadnienia związane z istorią Polski. Dzieci poznały historię panowania pierwszych królów, obyczaje i tradycje obchodzone przez Polaków, większe miasta oraz ich zabytki. Był także konkurs na językowy ambaras który polegał na powtarzaniu przez dzieci trudnych zdań typu: " W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" itp. (mm)
"Pszczółki" poznają świat dinozaurów
W środę grupa „Pszczółki” zajęła się bardzo ciekawym tematem. Dzieci dowiedziały się, że dinozaury żyły w czasach prehistorycznych, a skamieniałości to szczątki wymarłych roślin i zwierząt. Oglądały na ilustracjach czym są skamieliny oraz jakie cuda można w nich odnaleźć. Pszczółki wiedzą już, że skamieniałości informują nas, jak wyglądały rośliny i zwierzęta, które żyły na Ziemi bardzo dawno temu. Dzieci poznały nazwy dinozaurów roślinożernych i mięsożernych, ciekawostki na temat życia dinozaurów i możliwych powodów ich wyginięcia. Na zakończenie zajęć pięciolatki miały okazję zamienić się w paleontologów. Każdy odkryty fragment zakopanej kości bądź kamienia budził u dzieci okrzyk radości i motywację do szukania dalszych znalezisk zakopanych w piasku. Na koniec swoje znaleziska oglądały z użyciem lupy, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami z kolegami i koleżankami.(km)
I miejsce w konkursie plastycznym
W dniu 6.11.2018r. została odebrana nagroda przez Bartosza Nowak w MDK w Morągu za zajęcia I miejsca w konkursie plastycznym pt. "Józef Piłsudski w oczach najmłodszego pokolenia Polaków". (mm)
"Happy Halloween" - wesołe zabawy "Leśnych Ludków" i "Słonek"
Dzieci 5-6 letnie z grupy III "Leśne Ludki" oraz V "Słonka" uczestniczyły w ciekawych zajęciach, które przygotowała dla nich Pani Małgosia. Zabrała ona dzieci na wycieczkę do Anglii, jednego z państw Unii Europejskiej. Powód tej wyprawy to poznanie tradycji obchodów Halloween, bardzo popularnego święta w wielu anglojęzycznych krajach. W sali gimnastycznej przedszkola, w tajemniczej scenerii, przebrane na okoliczność tej podróży dzieci świetnie bawiły się uczestnicząc w grach, zagadkach, tańcach i pląsach prowadzonych przez Panią Małgosię. Nie zabrakło także zabaw sprzyjających rozwojowi sprawności fizycznej przedszkolaków. Wśród nich najwięcej frajdy i mnóstwo dobrej zabawy przyniosły: slalom z miotłą oraz przeskakiwanie nad miotłami. Nie mogło obyć się bez hasła: "Cukierek albo psikus", które dzieci skierowały do Pani Małgosi na zakończenie spotkania. Całe szczęście, że przygotowała słodkie co nieco, bo dwie grupy przedszkolaków mogłyby sprawić jej olbrzymiego psikusa! Psikusa obawiała się w tym dniu również mama Kamila z grupy "Leśne Ludki", która na wszelki wypadek przygotowała dla każdego halloweenowe zawiniątka ze słodyczami, za które serdecznie dziękujemy!!! To było bardzo udane przedpołudnie!!! (bk)
"Leśne Ludki" i "Słonka" w Olsztyńskim Teatrze Lalek
W ramach realizacji Rocznego Planu Pracy pod hasłem „Dziecko widzem i aktorem” dzieci z grupy „Leśne Ludki” i „Słonka” uczestniczyły w wycieczce do Olsztyńskiego Teatru Lalek. Przed wyjazdem przedszkolaki zapoznały się z regulaminem wycieczki oraz zasadami zachowania w miejscu publicznym. Dzieci przeżywały cały wyjazd. Były bardzo ciekawe zarówno nowego miejsca jak i spektaklu. Po śniadaniu szybko ubrały się i ruszyły do autokaru. Oczywiście podróż była również atrakcją. Można było podziwiać piękno jesiennego krajobrazu i pośpiewać ulubione piosenki. Wizyta w prawdziwym teatrze była dla dzieci dużym przeżyciem. Przed spektaklem mogły obejrzeć zgromadzone na korytarzach lalki i plakaty z różnych przedstawień. Gdy usłyszały dźwięk dzwonka, a następnie gong, zajęły miejsca w sali z kameralną sceną. Zaczęło się przedstawienie. Była to pełna humoru adaptacja sceniczna znanej dzieciom legendy „O Rybaku i Złotej Rybce” oparta na motywach baśni Aleksandra Puszkina, napisana na nowo lekkim, współczesnym językiem przez dramatopisarkę Martę Guśniowską. Bliskość aktorów i lalek, piękny teatr cieni i efekty świetlne sprawiły, że dzieci żywo reagowały na to, co się działo na scenie. Wspaniałe również było przesłanie bajki. Dzieci dowiedziały się że nie warto być zachłannym. Można przez to więcej stracić niż zyskać. Należy również cieszyć się z tego co mamy. Zwłaszcza z przyjaźń i miłość innych ludzi. Przedszkolaki z wycieczki wróciły pełne wrażeń. Na pamiątkę pobytu w teatrze pozowały do wielu wspaniałych zdjęć. (bw)
"Rzepka" - "Słonka" i "Biedronki" w teatrze cieni
Dzieci z grupy V "Słonka" oraz VI "Biedronki" wzięły udział we wspólnych zajęciach poświęconych jednej z form teatralnych - teatrowi cieni. Najpierw, przy dźwiękach wymownej oprawy muzycznej, obejrzały spektakl pt. "Rzepka", który przygotowały dzieciom pani Małgosia i pani Ewa. Następnie była rozmowa na temat tego, jak tworzy się teatr cieni, co jest potrzebne do stworzenia tego typu widowiska. W dalszej części spotkania nie zabrakło twórczych zabaw z Pedagogiki Zabawy, które dopełniły i tak wyśmienite nastroje przedszkolaków. A potem... potem to już dzieci same były animatorami sylwet i świetnie radziły sobie z odgrywaniem scenek z utworu J. Tuwima. Starszaki z grupy "Słonka" podjęły się nawet prezentacji "Rzepki" dzieciom z grupy I "Krasnale". Przedstawienie było udane i sprawiło wiele radości najmłodszym przedszkolakom. (mm)
"Słonka" w Konkursie Pieśni Patriotycznej
W dniu 23.10.2018 r. w sali widowiskowo - kinowej Morąskiego Domu Kultury odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej "Szlakiem Niepodległości" pod patronatem Burmistrza Morąga z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nasze Przedszkole reprezentowały dzieci 6-letnie z grupy "Słonka", które wyśpiewały III miejsce. (jś)
"Krasnale" uczą się zdrowego odżywiania
W grupie "Krasnale" realizowany był temat kompleksowy " Zdrowo rośniemy, bo warzywa i owoce jemy". Naukę o zdrowym odżywianiu najmłodsze przedszkolaki rozpoczęły od swojej pierwszej wycieczki do pobliskich ogródków działkowych. Następnym krokiem było zgromadzenie w naszym Kąciku Przyrody mnóstwa krajowych warzyw i owoców z przedszkolnej spiżarni, a także przyniesionych przez dzieci. „Krasnale” poznawały je z bliska: oglądały, poznawały zapachy, porównywały wielkość, ciężar oraz strukturę tych znanych oraz mniej popularnych. Potem trzeba było sprawdzić wiedzę dzieci, więc były zagadki. Dzieci z zawiązanymi oczami rozpoznawały owoce i warzywa dotykając je, wąchając, lub smakując. Doskonale sobie z tym poradziły. Na zakończenie, kiedy już zagadki zostały rozwiązane, zjedliśmy z apetytem wszystkie obrane przez panią Anię owoce i warzywa. W tym tygodniu nie zabrakło oczywiście ulubionych przez dzieci zabaw ze śpiewem i tańcami oraz zabawy w teatr, gdzie w roli głównej wystąpiły warzywa w inscenizacji wiersza J. Brzechwy „Na straganie”. Nauka poprzez zabawę przyniosła efekty i dzieci chętniej jedzą warzywa i owoce. Bo smaków, jak wszystkiego innego na świecie, po prostu trzeba się nauczyć. Można to osiągnąć wyłącznie poprzez poznawanie i próbowanie, nie ma innego sposobu. (mw)
"Ekoludki" upiekły ciasto "Wiewiórka"
Jesień jest wspaniałą okazją, aby przedszkolaki popisały się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Właśnie o tej porze roku mamy mnóstwo darów z sadu i ogrodu bogatych w witaminy, które należy zjadać i przetwarzać. Jednym ze sposobów ich wykorzystania jest pieczenie smacznych ciast. Sześciolatki najpierw poznały sposób wykonania jednego z nich, a następnie przygotowały produkty do upieczenia ciasta "Wiewiórka". Jak wskazuje nazwa łatwo domyślić się, jaki jest jeden z głównych jego składników - czyli orzechy...włoskie.Orzechy są konieczne do prawidłowego rozwoju człowieka, ale nie tylko ten składnik zawierało nasze ciasto. Ponadto było w nim mnóstwo pokrojonych jabłek, kakao i miód, które również mają swoje walory odżywcze. Nasz przepis jest bardzo łatwy do wykonania, więc "Ekoludki" nie miały żadnych kłopotów podczas jego robienia. Przy okazji nauczyły się odmierzać produkty za pomocą szklanki, łyżki i łyżeczki oraz przypomniały sobie zasady higieny konieczne podczas wykonywania posiłków. Upieczone ciasto pachniało cynamonem i smakowało znakomicie. Starszaki nie zapomniały poczęstować personelu przedszkola i zabrać po kawałeczku dla swoich bliskich do domu. Zachęcamy rodziców do wspólnego z dziećmi, jesiennego pieczenia smakołyków.(am)
"Ekoludki" z wizytą w szkole
Sześciolatki za rok zostaną uczniami, aby przybliżyć im rzeczywistość szkolną i zachęcić do nauki nauczycielki z grupy "Ekoludki" nawiązały bliższą współpracę z nauczycielką SP nr 1 w Morągu panią Justyną Rogozińską, która uczy klasę II. Pierwsze wspólne spotkanie odbyło sie na terenie szkoły. Pani Justyna zaprosiła nas na jej zwiedzanie oraz lekcję, którą specjalnie przygotowała dla przedszkolaków. Gospodyni powitała dzieci w drzwiach szkoły i poprowadziła je na drugie piętro do swojej klasy. Na miejscu sześciolatki wygodnie usiadły na dywanie i obserwowały, jak wygląda lekcja w klasie. Starsi koledzy zapisali temat, a później młodsi losowali i odczytywali napisy z karteczek przygotowanych przez nauczycielkę. Ponieważ część dzieci potrafi już czytać zadanie okazało się nie takie straszne! Karteczki zostały przyczepione do tablicy, a uczniowie przepisywali umieszczone na nich napisy do zeszytów. Kolejnym etapem lekcji było zapoznanie się przedszkolaków z wyposażeniem ucznia, zawartością tornistra i jego obowiązkami. "Ekoludki" dowiedziały się też jak wygląda pióro wieczne i jakie są jego części składowe. Następne zadanie polegało na odczytaniu napisów, które dotyczyły przyborów szkolnych oraz zaprezentowaniu ich w swoim wyposażeniu, a sześciolatki sprawdzały, czy rzeczywiście ośmiolatki są przygotowane do lekcji. Później pani Justyna zaprosiła nas do innej klasy, aby pokazać dzieciom, że w każdej klasie są pewne elementy, które się powtarzają - czyli zawsze jest tablica, ławki, krzesełka i gazetki. Przedszkolaki obejrzały także świetlicę szkolną oraz ...salę czterolatków. Na koniec "Ekoludki" otrzymały zdrowy poczęstunek z napisem "Szkoła jest super", a my zaprosiliśmy panią Justynę i jej uczniów na wspólne Mikołajkowe zabawy do przedszkola. Dziękujemy za miłą i przyjazną dzieciom lekcję, bo szkoła jest przecież super! (am)
"Leśne Ludki" i "Słonka" poznają jesienny las
Korzystając ze słonecznej i przepięknej pogody w poniedziałek 15 października dzieci 5 i 6 letnie z grupy „Słonka” i „Leśne Ludki” wybrały się na wycieczkę do lasu. Uczestniczyły w zajęciach na terenie „Zielonej Klasy” w Nadleśnictwie Dobrocin. Na miejscu na przedszkolaków czekał pan Piotr Kadylak komendant Straży Leśnej oraz pan Mateusz Olzacki po. strażnika leśnego. Dzieci zaproszone zostały do sali dydaktycznej. W czasie krótkiej pogadanki zapoznały się z zasadami zachowania w lesie. Obejrzały film animowany pt „Leśny Olbrzym” z serii „Parauszek i przyjaciele”. Poczynania Lisa i Wilka – postaci z bajki stały się pretekstem do rozmów na temat szanowania drzew i dbania o las. Przedszkolaki doskonale wiedzą, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt i hałasować. Jednak najprzyjemniejsza dla dzieci była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Pod czujnym i fachowym okiem pana Piotra przedszkolaki poznawały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Z ciekawością słuchały, patrzyły i dotykały. Do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kawałki kory. Dużą atrakcją dla dzieci był wspólny posiłek na świeżym powietrzu. Apetyt dopisywał, a piękna pogoda sprzyjała zabawom na terenie „Zielonej Klasy”. Wycieczka do lasu była bardzo udana i na długo pozostanie w naszej pamięci. (bw)
Dzień Edukacji w "Żabkach"
W piątek 12 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, rodzice i dzieci przygotowały w grupie II ,,Żabki” wielką niespodziankę. Rano, dzieci weszły do sali z przepięknymi bukietami dla swoich pań. Były słodkości i głośno odśpiewane przez dzieci ,,Sto lat”. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za pamięć. Było to bardzo miłe i wzruszające. (ja)
Dzień Edukacji Narodowej w Przedszkolu
W piątek 12 października w naszym przedszkolu odbyła sie uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny przygotowały dzieci z grupy V "Słonka". Były piosenki, wiersze, tańce i życzenia. Dzieci w ten sposób podziękowały za opiekę, wychowanie, naukę, troskę i dobre rady. Podziękowania i życzenia złożyła także pani dyrektor wszystkim pracownikom przedszkola oraz wręczyła przyznawane corocznie nagrody dyrektora nauczycielkom: Jadwidze Andrzyszczyk, Bożenie Warcaba i Annie Miś. Ponadto Pani Beata Kamińska za swoją pracę została wyróżniona przez p. Sobierajskiego nagrodą przyznwaną przez niego, czyli Nagrodą Burmistrza. Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły uczestnikom spotkania własnoręcznie zrobione upominki. (mm)
"Żabki" poznają dary jesieni z sadu i ogrodu
Jesień to przepiękna pora roku. To czas kiedy poznajemy bogactwo darów z sadu i ogrodu. Dzieci z grupy II ,,Żabki” wybrały się na poszukiwanie jesieni na pobliskie działki ogrodnicze. Szukały drzew owocowych i rozpoznawały rosnące na nich owoce. W kąciku przyrodniczym zgromadziły całe kosze owoców i warzyw. Na zajęciach poznawały nazwy, wygląd, smak, dowiadywały się jakie potrawy można z nich przygotować. Dużo zabawy było w trakcie posiłków gdy dzieci rozpoznawały i nazywały ukryte w zupie lub drugim daniu warzywa. Najbardziej jednak smakował dzieciom przygotowany własnoręcznie sok z ogromna ilością witamin (marchewka, jabłka, pomarańcze, gruszki). Był pyszny – wszystkie dzieci po jego wypiciu miały piękne marchewkowe wąsy. (ja)
Owocowe szaszłyki w "Pszczółkach"
Dzieci z grupy "Pszczółki" postanowiły wspomóc swoje zdrowie bombą witaminową w postaci owocowych szaszłyków. Przyodziały fartuszki i zabrały się do nadziewania na patyczki kawałków owoców gruszki, jabłka, śliwki, winogrona, banana oraz brzoskwini. Nad całym zadaniem i bezpieczeństwem czuwała Pani Dyrektor. Z przygotowanych szaszłyków powstały jabłkowe jeżyki, które dzieci zjadły ze smakiem podczas podwieczorku. (kn)
Zajęcia kulinarne w "Biedronkach"
Najpiękniejsza z pór roku jesień kusi nie tylko swoimi kolorami, ale także owocami i warzywami, ponadto sprzyja ochocie na "coś słodkiego". Dlatego też dzieci z grupy "Biedronki" wpadły na pomysł zrobienia marchewkowych muffinków, które oprócz tego, że są słodkie to jeszcze zdrowe - bo marchewkowe. Podczas przystąpienia do pracy wszystkie "Biedroneczki" przyodziały się w fartuszki i chustki na głowę oraz zapoznały się z przepisem na muffinki. Następnie z wielkim zapałem przystąpiły do pracy... Na zdjęciach widać jak to wszystko wyglądało. Kiedy muffinki były gotowe, dzieci poczęstowały Panią Dyrektor oraz cały personel przedszkola. W czasie podwieczorku same zjadły je ze smakiem. (ej)
Co słychać u "Żabek"?
Minęło już trochę czasu od naszych pierwszych dni w przedszkolu. ,,Żabki” z każdym dniem radzą sobie coraz lepiej. Oczywiście każdy ma swoje lepsze i gorsze dni. Ważne jest, że tych lepszych jest dużo więcej. Dzieci mają swoje ulubione zabawki i zabawy ale zawsze bardzo chętnie we wszystkim chcą nam pomagać. Mamy dyżurnych przy rozkładaniu pościeli, dyżurnych w trakcie posiłków. Dzieci doskonale sobie z tym radzą i z niecierpliwością czekają na swój dyżur. (ja)
Archiwum Aktualności