"Ekoludki" i "Pszczółki" biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Cyfrowa podróż z Avatarem w przedszkolu". Projekt ma na celu rozwijanie kompetencji cyfrowych u dzieci w wieku przedszkolnym oraz wdrażanie do umiejętnego i bezpiecznego korzystania z dostępnych technologii w codziennym życiu. Projekt składa sie z ośmiu modułów. Z pierwszym z nich zmierzyła się grupa "Słonka", natomiast do drugiego zadania przygotowały się "Ekoludki" oraz "Pszczółki". Zadanie polegało na stworzeniu w programie "StoryJumper" wirtualnej książeczki o naszym regionie na tablicy multimedialnej. Przy okazji dzieci przypomniały sobie najważniejsze informacje dotyczące miasta Morąg, ale również naszego przedszkola. Natomiast przy drugim zadaniu było jeszcze więcej zabawy. Przedszkolaki natężały głównie zmysł słuchu, ponieważ rozpoznawały i odgadywały dźwięki muzyczne danych instrumentów. A także miały możliwość samodzielnego stworzenia kombinacji muzycznej z figur geometrycznych, dzięki stronie internetowej "Clarion Lite". Zadania nie należały do łatwych, ale dzieci lubią podejmować wyzwania! (Aleksandra Kucińska)
"Ekoludki" i "Pszczółki" w świecie cyfryzacji
- 17
"Pszczółki" w Straży Pożarnej
"Pszczółki" rozpoczynają nową tematykę z cyklu książek "Kolekcja pięciolatka - żywioły" i jest to część pod hasłem "Ogień". Kto może więcej wiedzieć o ogniu jak nie strażacy! A, że mamy w grupie rodzica, który pracuje w tym zawodzie - tatę Szymona postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Morągu. Pan Marek Sydorczyk, który ma stopień starszego ogniomistrza wraz z grupą swoich kolegów zaprosił nas do wnętrza remizy i opowiedział o zadaniach, jakie wykonują strażacy, a także pokazał i opisał sprzęt służący im w akcjach. Panowie zaprezentowali pełen rynsztunek, w jakim pracują, alarm bojowy i zjazd po rurze oraz gong, który brzmi na zmianę służby. Wielką atrakcją okazało się dla dzieci siedzenie w łodzi ratunkowej przy brzmieniu sygnałów dźwiękowych i błyskach świateł motorówki. Inną ciekawostką było oglądanie swoich twarzy w kamerach termowizyjnych. Przebojem okazało się jednak...lanie wody i piany, oj co to była za frajda dla każdego przedszkolaka! Ale to nie był koniec atrakcji przygotowanych przez naszego gospodarza, bo udostępniono też dzieciom do zwiedzenia wnętrze samochodu strażackiego, obejrzenie hydraulicznego podnośnika i rozładunek rozbitego auta, który posłuży strażakom do ćwiczeń. Pięciolatki wiedzą już, że strażacy nie tylko gaszą ogień, ale mają wiele innych bardzo ważnych zadań do wykonania, a kiedy nie uczestniczą w żadnej akcji doskonalą swoje umiejętności, dbają o porządek w remizie i czyszczą sprzęt po jego wykorzystaniu. Na zakończenie pobytu w tym niezwykle ciekawym miejscu, tata Szymona poczęstował wszystkich przepysznymi cukierkami ukrytymi w samochodzie dowódcy jednostki...ciekawe kto je tam schował? Bardzo dziękujemy strażakom za bardzo ciekawą i pouczającą lekcję, oraz za ogrom atrakcji dla nas udostępnionych. (Anna Miś)
75
"Podanie o Lechu, Czechu i Rusie" - "Pszczółki" poznały legendę
W tym tygodniu wszyscy Polacy obchodzą bardzo ważne święto związane z naszą historią - Święto Odzyskania Niepodległości. W związku z tym dzieci z grupy "Pszczółki" przez kilka dni zgłębiały tematykę zaborów oraz przypomniały sobie podstawowe wiadomości dotyczące symboli Polski. W środę odwiedziła nas ponownie mama Martynki Pani Iwona Kulińska - Bartosiewicz, która w ramach projektu "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato" zapoznała dzieci z legendami dotyczącymi powstania państwa polskiego, a więc z "Podaniem o Lechu, Czechu i Rusie", a także opowiadaniem "O Piaście i Popielu". Pięciolatki odgadywały zagadki słowne dotyczące naszego kraju, a z odpowiedzi ułożyły krzyżówkę z hasłem. Nasz gość przygotował dla dzieci również zadanie techniczne do wykonania, a mianowicie przedszkolaki zrobiły według wzoru z przygotowanych elementów kotyliony - kwiatki, które zabrały do domu. Na pożegnanie "Pszczółki" dostały do pokolorowania w przedszkolu oraz do domów obrazki ksero przedstawiające symbole narodowe. Dziękujemy bardzo za ogrom pracy włożony w przygotowanie zajęcia i poruszenie tematyki związanej z naszą ojczyzną. (Anna Miś)
26
Święto Niepodległości
11 listopada tuż, tuż...dlatego dziś wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane na galowo. Aby podkreślić uroczystość tego święta, małych patriotów zdobiły biało-czerwone kotyliony W naszym przedszkolu obchody Święta Niepodległości rozpoczęty się od wspólnego odśpiewania hymnu - "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie wszystkie dzieci zaprezentowały się w formie recytujących wierszyków i pięknie zaśpiewanych piosenek. Nie zabrakło również tańca ludowego "trojak" oraz choreografii z szarfami w barwach bieli i czerwieni. Gratulujemy i dziękujemy każdej grupie za efektowne występy! (A. Kucińska)
32
Dzień Postaci z Bajek w "Żabkach"
W miniony poniedziałek grupa ,,Żabki " obchodziła Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Przedszkolaki przeniosły się w krainę baśni, przebrane za swoich ulubionych bohaterów, bawiły się chustą animacyjną, wzięły udział w pokazie mody oraz tańczyły przy ulubionych dziecięcych przebojach. Było to również kolejne zadanie wykonane w ramach projektu "Zakamarek - ekotriki na kącki"( Kinga Włodarska)
12
"W krainie bajek i baśni"
Dziś 7.11.2022 w Przedszkolu „Jedyneczka” odbył się międzyprzedszkolny quiz wiedzy o baśniach, bajkach i legendach. Nasza drużyna „Szósteczki” składała się z przedstawicieli z grup „Ekoludki” i „Słonka”. Celem dzisiejszych zmagań było rozwijanie u dzieci zainteresowań związanych z baśniami i bajkami, a także kształtowanie pozytywnych postaw społecznych. Dziękujemy bardzo za miłe przyjęcie nas w swojej placówce a także za piękne nagrody. Dzieci zauważyły, że warto współpracować w grupie, ponieważ można osiągać sukcesy. Tymek, Dobrusia, Kacper i Zosia składamy wielkie gratulacje!! (Aleksandra Kocełak)
6
Code Week
W miesiącu październiku dzieci z grupy IV „Ekoludki” oraz V „Słonka” wzięły udział w „Code Week” czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. „Code Week” to wydarzenie społeczne, w którym angażują się wszystkie europejskie państwa. Jego głównym zadaniem jest poszerzenie i promowanie kompetencji z zakresu programowania. Nasze przedszkole włączyło się do tej akcji. W ramach zgłoszonych działań przedszkolaki zagłębiały tajniki kodowania i programowania. Poprzez zabawę realizowały następujące zadania: „Zakodowany alfabet”, „Tworzenie gier planszowych”, „Kubki, wieże, latarki – szukamy 10”, „Jesienne sudoku”, „Zabawy z kodowaniem”.Za udział w akcji „Code Week” 2022 oraz zrealizowanie zadań nasze przedszkole otrzymało specjalny certyfikat. (Małgorzata Małyj)
8
Dzień Postaci z Bajek w "Słonkach"
W dniu 04.11.2022r w grupie dzieci 6-letnich "Słonka" odbył się bal, którego tematem wiodącym były postacie z bajek. Dzieci od momentu przyjścia do przedszkola były zaaferowane czekającymi ich atrakcjami, przebierały się w swoje stroje, oglądały przyniesione rekwizyty i czekały na wspólną zabawę. Każde dziecko prezentowało swoją postać, pozostałe dzieci odgadywały jaka postać jest prezentowana. Kulminacją zajęcia były wspólne zabawy i tańce oraz prezentacja strojów dla dzieci z pozostałych grup przedszkola. Było to również kolejne zadanie wykonane w ramach projektu "Zakamarek - ekotriki na kącki"(Janina Ślusarczyk)
16
"Akademia Pana Kleksa" - super koncert dla przedszkolaków
Po raz drugi w tym roku szkolnym nasze przedszkole gościło muzyków z Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej w Olsztynie. Dzisiejszy koncert nosił tytuł "Akademia Pana Kleksa" i nawiązywał do znanych wszystkim utworów Jana Brzechwy, a tym samym do równie znanego filmu pod tym tytułem, a który na wiosnę przyszłego roku będzie miał swój remake. Tym razem tytułową rolę zagra w nim świetny aktor Tomasz Kot. Nasze dzisiejsze spotkanie z muzyką było bardzo twórcze i ekspresyjne - dzieci aktywnie uczestniczyły w nim śpiewając wiersze polskiego pisarza, klaszcząc i pstrykając do rytmu. Prowadzący spotkanie Pan Artur w żartobliwy sposób wprowadził dzieci w świat muzyki, magii i bajek, a urzeczone opowiadaniem przedszkolaki chętnie brały udział w koncercie. Ponadto poznały budowę puzonu, tuby i akordeonu. Liczymy, że kolejne filharmonie będą tak samo wesołe i atrakcyjne dla dzieci. (Anna Miś)
12
Zapraszamy do głosowania!!!
Nasze przedszkole zostało nominowane do nagrody "Przedszkole Roku" w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym 2022, który w województwie warmińsko - mazurskim jest organizowane przez ,,Gazetę Olsztyńską". Jednocześnie nominację do tytułu "Nauczyciela Roku" otrzymały nasze nauczycielki Pani Małgorzata Małyj i Pani Karolina Nowakowska. Jest nam bardzo miło i niezmiernie się cieszymy z tego wyjątkowego wyróżnienia, za które już teraz serdecznie dziękujemy wszystkim naszym podopiecznym i ich rodzicom. Już samo znalezienie się w gronie nominowanych to dla nas ogromny zaszczyt. Jesteśmy szczęśliwi, że dostrzegają Państwo naszą pracę. Zadowolenie naszych przedszkolaków i Państwa jest dla nas najlepszą nagrodą. Głosować możecie tutaj, ale biorąc pod uwagę wyścig w tym konkursie możemy lepiej przeznaczyć te pieniążki np. na wsparcie zbiórki dla naszego byłego absolwenta Kuby Siepioła https://www.siepomaga.pl/kuba-siepiola
Wielka Zbiórka Makulatury
Święto Dyni w "Ekoludkach"
Dzień Dyni w grupie "Ekoludki" od rana towarzyszył w pomarańczowych barwach. Przedszkolaki poznały cykl rozwojowy dyni oraz sposoby użycia jej w kuchni. Z okazji tego dnia dzieci wykonały również dyniowy slime, który wywołał wiele radości i śmiechu Dziekujemy mamie Amelki i Wiktora za pyszne cukierki (Aleksandra Kucińska)
26
"Biedronki" w Grocie Solnej
Przedszkolaki z grupy "Biedronki" odwiedziły Siłownię Maj Fitness Club. Na miejscu przywitali nas rodzice naszego Wojtusia, Pani Emilka i Pan Paweł, którzy zaprowadzili dzieci do Groty Solnej. Grota solna to pomieszczenie, w którym panuje wyjątkowy mikroklimat, posiadający właściwości prozdrowotne. Grota wyłożona jest blokami soli. Nie bez znaczenia jest także światło oraz odpowiednia temperatura w niej panująca. Wszystko to powoduje, że pobyt w grocie solnej wpływa korzystnie na skórę, układ oddechowy, krwionośny oraz nerwowy. Dla dzieci to prawdziwy solny raj. Przedszkolaki bawiły się solą, przepuszczały ją przez palce, usypywały z niej zamki, obijały własne dłonie, podziwiały ją na ścianach. Dziękujemy za wspaniałą zabawę Państwu Emilce i Pawłowi Maj! (Katarzyna Dutkowska)
22
Polska Złota Jesień oczami "Leśnych Ludków"
Jesień to bardzo urokliwa pora roku. Przez ten czas liście złocą się i spadają z drzew, ptaki odlatują do ciepłych krajów, w powietrzu czuć słodki zapach przekwitających kwiatów, jest cicho i uroczyście. Ziemia przygotowuje się na nadejście zimy. Można powiedzieć, że to czas Złotej Polskiej Jesieni. Dzieci z grupy "Leśne Ludki" systematycznie śledziły od końca września pojawiające się jej kolejne oznaki. To, co najbardziej zrobiło na nich wrażenie to drzewa z liśćmi mieniącymi się odcieniami rudego, żółci, czerwieni i brązów, a przede wszystkim wiatr, w którego rytmie liście szybują w powietrzu upiększając świat. Dlatego też postanowiły wykonać takie urokliwe jesienne drzewa wykorzystując krepinę w szerokiej gamie jesiennych kolorów. Każda z wykonanych przez dzieci prac w indywidualny sposób oddawała piękno jesiennych drzew i każda była piękna... (Beata Kamińska)
2
"Leśne Ludki" dbają o sprawność fizyczną
Nie ważne jaka pora roku, o kondycję fizyczną trzeba dbać zawsze. Ale jak to zrobić, kiedy za oknem deszcz? "Leśne Ludki" znalazły sposób - wystrojone w stroje gimnastyczne z wielką ochotą wybrały się do sali zajęć ruchowych, aby tam, przy pomocy szerokiego wachlarza przyborów gimnastycznych rozwijać swoją tężyznę. Zaangażowanie dzieci w wykonywanie ćwiczeń było bardzo duże, starały się wykonywać je jak najlepiej, a co najważniejsze przyniosły im wiele radości. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia. (Beata Kamińska)
23
"Burza w słoiku" - mama Zosi czyta "Pszczółkom"
Kolejnym rodzicem, który przygotował dzieciom zajęcia z cyklu "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato" orazByło to również kolejne zadanie wykonane w ramach projektu "Zakamarek - ekotriki na kącki" była mama Zosi, pani Emilia Rodziewicz. Nasz gość przeczytał dzieciom dwie książeczki mówiące o empatii do innych oraz emocjach, które przeżywamy i sposobach opanowywania tych złych. Pierwsza "Pszczółka i motyl" przedstawiała świat zwierząt, druga "Burza w słoiku" nawiązywała do świata ludzi i była świetną podpowiedzią do wykonania rzeczy, która będzie pełniła funkcję estetyczną, ale przede wszystkim terapeutyczną w naszej sali. Pani Emilia przygotowała i przyniosła potrzebne materiały do zrobienia takich kolorowych "burz". Dzieci po kolei wrzucały do słoików: zrobione przez siebie kuleczki z folii aluminiowej, kolorowe koraliki, cekiny oraz brokat, które potem zostały zalane wodą i mocno zakręcone przez pięciolatki. Każde dziecko przetestowało funkcję "burzy w słoiku" i...to działa! ponadto dzieci poprzez robienie i wrzucanie elementów do szklanych pojemników doskonaliły też sprawność manualną, liczenie w zakresie do 10, umiejętność słuchania dłuższego tekstu czytanego. To było bardzo ciekawe i pouczające spotkanie za które dziękujemy mamie Zosi i...prosimy o jeszcze. Ciekawe o czym będzie spotkanie z kolejnym rodzicem? (Anna Miś)
44
"Jesienna ścieżka sensoryczna w "Biedronkach"
Za oknami jesień wiec warto skorzystać z darów jesieni i umilić czas przedszkolaków. Dziś dzieci z "Biedronek" przygotowały ścieżkę z kasztanów, szyszek, liści, patyczków i żołędzi. Dla dzieci korzystanie ze ścieżki sensorycznej stanowi super zabawę, a jednocześnie jest to sposób na poprawę motoryki dużej, rozwój wyobraźni dotykowej, poprawę równowagi i koordynacji ruchowej oraz stymulację receptorów nerwowych w stopach. Wszystkie dzieci kilkukrotnie i z uśmiechem sprawnie pokonały przygotowany tor z darów jesieni, a zabawa im się bardzo podobała. (Katarzyna Dutkowska)
36
"Ekoludki" robią przetwory
Ekoludki kontynuują temat jesieni w sadzie i zdrowego odżywiania Zima nadchodzi małymi krokami, zatem przygotowały zapasy z sezonowych owoców w postaci przetworów. Póki co, słoiczki zdobią naszą sale ale już niedługo przedszkolaki skosztują na podwieczorek przygotowane przez siebie owoce w zalewie. W celu utrwalenia zajęć z cyklu jesieni w sadzie, dzieci nauczyły się znanego przez nas wszystkich wiersza Jana Brzechwy pt. Na straganie. W nauce pomógł nam teatrzyk sylwet. Dzieci bawiły się w aktorów i wcielały się w różnorodne role warzyw. (Aleksandra Kucińska)
21
"Ekoludki" i "Pszczółki" z wizytą w jesiennym lesie
Mamy piękną złotą polską jesień, czas więc na wyjazd do lasu. Dzieci z grup „Pszczółki” i „Ekoludki” pojechały dziś na długo wyczekiwaną wycieczkę do Nadleśnictwa Dobrocin. Na miejscu powitała nas Pani Martyna Kadylak i Pan Marek Wojtowicz, którzy są pracownikami Nadleśnictwa. Pan Marek miał dla dzieci niespodziankę – przyszedł z pustułką amerykańską o imieniu Blue, która jest ptakiem drapieżnym z rodziny sokołowatych i zamieszkuje część Ameryki Północnej oraz Południowej. Opowiedział nam do czego służą ptaki drapieżne, co to jest sokolnictwo, czym żywi się pustułka i jak się ją układa. Ten piękny i nieduży ptak towarzyszył nam podczas całego spaceru do lasu. Nasz przewodnik w bardzo dowcipny sposób zapoznawał dzieci z ciekawostkami lasu, jego budową, roślinnością i mieszkańcami. Miał też przygotowane zadania dla dzieci, a jednym z nich jest zrobienie zielnika z dwóch roślin - szczawiku zajęczego oraz paproci leśnej, zrobienie z zasuszonych obrazka i przesłanie jego fotografii do Nadleśnictwa. Dzieci podczas wycieczki przyswoiły sobie mnóstwo nowych wiadomości dotyczących tego ekosystemu, a także utrwaliły te poznane wcześniej. Odczuły piękno lasu poprzez wiele zmysłów oraz wiedzą, jak jest on ważny dla człowieka. Po tej edukacyjnej części przyszedł czas na pieczenie kiełbasek na ognisku, oj nie było to wcale łatwe...ale za to jak smakowały otulone bułeczką i popite przyrządzoną przez Panią Martynę - mamę Ignasia pyszną malinowo – pigwową herbatką osłodzoną miodem! Oczywiście przedszkolaki opróżniły też zawartości swoich plecaków. Z pełnymi brzuszkami mogły hasać po terenie Zielonej Klasy korzystając z jej dobrodziejstw. A pogoda spisała się na medal! Na zakończenie Pan Marek pokazał dzieciom prawdziwe, zakonserwowane zwierzęta, które uległy wypadkom. Tak więc w całej okazałości mogliśmy podziwiać wilczycę – waderę i bielika, który nie jest orłem, a ptakiem z rodziny jastrzębiowatych. (Anna Miś)
64
Dzień Edukacji Narodowej
14 października obchodzimy bardzo ważne święto jakim jest Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji dzieci z grupy „Ekoludki” przygotowały program artystyczny. Tego dnia przedszkolaki wcieliły się w rolę wszystkich pracowników. Opowiadając swoje sny, a raczej koszmary, dzieci postanowiły napisać projekt, w którym poprawią swoje zachowanie (ciekawe, czy dotrzymają obietnicy?). Po części artystycznej nastąpiło oficjalne wręczenie upominków, a uroczystość zakończyliśmy wspólnym tańcem. Należy podkreślić, że mieliśmy szczególnych gości, ponieważ razem z nami bawili się również emerytowani pracownicy przedszkola. Zatem wszystkim pracownikom oświaty (tym obecnym i tym byłym ) składamy najserdeczniejsze życzenia. Dużo zdrowia! (Aleksandra Kocełak, Aleksandra Kucińska)
31
Archiwum Aktualności